Here I Stand - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 360 min
Herní svět: Renesance
Herní kategorie: válečná, diplomacie
Čeština: není
Vydavatelé: GMT Games
Autoři: Ed Beach
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

objevitelské versus objevné

Dal jsem to sice do obecné diskuze k překladům, ale asi to spíš patří sem, protože nejde ani tak o nalezen správného slova pro lokalizaci, jako spíš o zvukomalebnost českého slova.

Máme se Sasou v překladu HIS spor, jaký termín použít. Předesílám, že obě dvě verze, co se týká spisovné češtiny, jsou možné a správné.

Sasa zastává názor:
OBJEVNÉ PLAVBY

Já zastávám názor
OBJEVITELSKÉ PLAVBY

Prosím hlasujte a vyjádřete se.

7.3.2011 14:56:12

nazor
objevitelské se mi zda lepší

7.3.2011 14:58:05

můj názor
objevitelské mi taky vyhovuje víc

7.3.2011 14:59:51

Objevitelské
Já bych dal objevitelské.
Objevné působí obecně, ale při slově objevitelské se hned vybaví Kolumbus, Vasco da Gama :-)

7.3.2011 15:02:22

to VinasSolamnus
Přesně jsi vystihl i můj pocit z toho slova.

7.3.2011 15:09:12

spor
já mám pocit právě opačný. Kolumbus se mi vybaví spíše u objevných plaveb. Ale úplně nejlepší by možná byl termín : "zámořské objevy" a obě strany sporu křen a já) by mohly být spokojeny :=)

7.3.2011 15:26:09

Objevitelské
mi zní lépe.

7.3.2011 15:29:12

sasa
Co člověk, to názor. Zámořské objevy by však mohl být elegantní kompromis této jazykozpytecké debaty :-)

7.3.2011 15:34:00

zámořské objevy
určitě !

7.3.2011 15:36:57

zámořské objevy
Je to i historicky správné označení období působení Kolumba a spol. Takže by to i z hlediska historické přesnosti bylo nejlepším řešením.
Jinak samozřejmě respektuji vaše názory a jsem za ně rád. Pokud převáží objevitelské plavby tak uznám svoji porážku :=) a v našem interním překladatelské slovníčku HiS termín objevné plavby opravím :=).

7.3.2011 15:37:30

zámořské objevy
jsou také hezký výraz.

7.3.2011 15:43:58

zámořské objevy atd.
Má to však jeden háček. V jaké podobně použít zámořské objevy: např.: karta 40 říká Zahajte objevnou plavbu bez dalších nákladů v CP.
řešení:
a) ponechat :=)
b) Zahajte objevitelskou plavbu bez dalších nákladů v CP.
c) Zahajte zámořskou plavbu bez dalších nákladů v CP.
d) Zahajte zámořské objevy bez dalších nákladů v CP.
e) jiné

7.3.2011 15:44:32

to sasa
e) zahajte plavbu za zámořskými obevy bez dalších nákladů CP.

7.3.2011 15:54:31

Cé je správně
Za předpokladu, že objevnou/objevitelskou plavbu nahradí termín zámořská, tak bych vybral variantu C: Zahajte zámořskou plavbu bez dalších nákladů v CP.

Myslím, že kdybych v pravidlech celou dobu četl o "zámořských objevech", tak by mi v tomto případě došlo, že jde o jednu a tu samou věc. Přeci jen "Zahajte zámořské objevy..." mi zní trochu kostrbatě.

A co použít termín "zámořské plavby", i když samozřejmě není zcela výstižný.

7.3.2011 16:06:32

No já bych to nekomplikoval
Zámořské objevy je sice pěkný pojem, ale mám k tomu dvě výhrady
1) Zámořský objev (objevy) je pojem, kdy už bylo něco objeveno a děj už skončil, kdežto objevitelská plavba v sobě zahrnuje ve hře dost často používaný pojem "Exploration underway".

2) Pokud jsem tam zahlédl, tak jsou tam i dobyvatelské plavby, takže dvojice
- dobyvatelské plavby
- objevitelské plavby
je rozumější dvojice dvou druhů plaveb a navíc dvě mouchy jsou zabity jednou ranou (jeden český pojem se použije pro dva různé anglické výrazy):

pro "voyages of exploration" a "exploration underway" se použije jeden český pojem "objevitelská plavba"

pro "voyages of conquest" a "conquest underway" se použije jeden český pojem "dobyvatelská plavba"

7.3.2011 16:08:14

kapitulace :=)
Objevitelská!

7.3.2011 17:11:58

Vybíráme z Bazaru

Small World
Small World
Akt. cena: 720 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas