Hannibal: Rome vs. Carthage

xxxxxxxxxo hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Hannibal: Rome vs. Carthage - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Valley Games, Inc.
Autoři: Mark Simonitch
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Report ze hry

Naší první hru doprovázelo tápání v pravidlech a spousta chyb, což ovšem není u takovéhle hry nic neobvyklého. Hra se tak nakonec protáhla asi na trojnásobek uváděné hrací doby.

Hned na začátku hry jsem zariskoval a oddělil všechny jednotky od Hanibala a předal je Magovi, který má bonus při plavbě po moři. Vylodil jsem se na Sicílii a začal si jí postupně podrobovat. Římané se vylodili v Africe a díky povstání ve Východní Numidii jsem v prvním kole ztratil kontrolu téměř nad třetinou afriky. V druhém kole jsem se s pomocí pirátů vylodil s Hanibalem a pár jedntkama na jihu Itálie a obsadil region ve kterém jsem měl spřátelený kmen. Chystal se na to, že s Magem obsadím Sicílii, posílím Hanibala a z druhé strany s ním ovládnu úžinu u Masseny. Bohužel než jsem stačil poslat Hanibalovi posili zaútočil na mě římský Consul a poslal Hanibala pod zem. Mezitím dobili římané město sousedí s Carthagem. Shrnuto na konci třetího kola: Hanibal mrtev, třetina afrika pod římskou kontrolou a v důsledku ztráty Hanibala jsem přišel v několika obslastech o politickou kontrolu. Situace vypadala zoufale, jediným světlým místem Carthaginců byla Sicílie, kterou se mi podařilo obsadit včetně jenoho opevněného města.

V druhé třetině hry jsem se snažil získat zpět politickou kontrolu v oblastech o které jsem přišel. Měl jsem karty s malou operační hodnotou a tak jsem se snažil držet pozice. I přesto se mi podařilo dobýt Syracusy, pomocí zrádce převzít kontrolu nad jedním Italským městem a vyvolat povstání v Sardinii, tím pádem tam řím přišel o veškerý vliv. Přesto byla pozice říma pořád velmi silná a římský proconsul Nero mě začal obléhat u Carthaga. Hispanie byla celkem klidnou oblastí, pomalu jsem si tam vrátil všechny žetony vlivu a snažil se udžet Sicílii. Římáné bohudík nevyužili mé oslabené pozice a nepokusili se Sicílii dobýt zpět, což se ukázalo později jako klíčové, protože Sicílie obsahuje vpodstatě dva regiony (Sicílii a Syracusy). Nakonci druhé třetiny se mi podařilo potlačit obléhání u Carthága a vyhnat římany s Afriky. Poté jsem zahrál kartu senátora, který zakazoval připlout dalším jednotkám do afriky.

V poslední třetině hry na mě začal dorážet Scipio Africanus v Hispánii. Hasdrubal měl v té době dost jednotek na to, aby se Scipiovi postavil a tak i přes povstání v Celtiberii jsem Scipia Africana vyhnal zpět do Italiie a opět stabilizoval situaci v Hispanii. Mezitím se mi povedlo povstání v Numidii a já opět získla kontrolu nad Afrikou. Římané se snažili převzít kontrolu na Sardinií a Korsikou, což se jim v jedné chvíli podařilo, ale nemělo to dlouhé trvání, protože díky povstání ztratili po druhého svůj vliv. Poslední bitva se odehrála u Carthaga, kam poslali Římané Scipia Africana. Carthaginci zde prohráli dvě velké bitvy, přestože měli spoustu spojenců a posil. Ukázalo se že, dobrý "battle raiting" generála dělá své a i přes větší počet bitevních karet jsem neměl šanci. Poslední bitvu nakonec vybojoval opět Hasdrubal, který porazil Scipia v Africe a rozdrtil totálně římské jednotky. Nakonci hry Cartago vyhrálo na převohu politického vlivu.
22.3.2010 08:51:29

Super report
docela to vyvraci tu kritiku teto hry, ze se v ni nic moc nedeje a Rim staticky brani sve uzemi a Hannibal se snazi dotirat, koukam ze ti Rimane pekne zatapeli primo u Carthaga. Nemuzu se dockat ,az tohleto taky zaziji, ale jeste nas ceka dlouhe prelouskavani pravidel:-) Od posledni zkusebni hry kterou jsme nedokoncily uplynulo spoustu casu, takze se asi kde co budeme ucit znova. Z toho reportu mi z toho vychazi paradni strategicka hra s nekolika nahodnymi vlivy, ktere dokazi pekne napinave zamichat situaci a zvysovat dynamiku hry.

22.3.2010 08:58:46

Ringo
Přesně! Mě to také hodně bavilo a to už během první hry. Většinou mám zkušenost, že první hru tápem a je to takové nemastné neslané, ale tahla hra mě fakt bavila.

Dodatek ke hře: kdybych na začátku hry nezariskoval a šel hezky přes Alpy jako Hannibal, tak bych asi římanům pořádně zatopil, ale já chtěl zaexperimentovat a moc se to nepodařilo. Když mi padnul Hanibal na začátku třetího kola, tak jsem myslel že je to konec, ale pak se mi to podařilo zvráti díky chybám protihráče.

Bitvy se mi fakt líbí. Vzhledemk tomu, že jsem si s Hanibalem moc nezabojoval, tak jsem poznal sílu dobrého vůdce až na konci hry. Scipio Africanus mi dal v Africe pořádně zabrat a dvakrát mě porazil v bitvě i když měl vždycky tak o 5-7 bitevních karet míň, protože neměl v Africe spojence. Ztráty jsou také zajímavě vyřešené. Může nastat situace kdy oba hráči mají velké ztráty a jsou na tom podobně nebo má velké ztráty pouze poražený. To jsou takové dva extrémy. Je to způsobené tím, že zásahy jsou dvojího typu "attrition" aplikuje se na oba hráče a "retreat" aplikuje se pouze na poraženého. Takže se mi stalo, že jsem prohrál bitvu a ztráty v důsledku vyčerpání žádné a v důsledku útěku jsem ztratil skoro o celou armádu.

22.3.2010 09:37:16

sakra sakra
musim najit casa konecne to poradne zahrat, o prubehu hry koukam by se daly psat hotove pribehy:-)

22.3.2010 11:16:25

Parxel
Jop ... Hasdrubal je natolik kvalitní generál, že může Hannibala částečně nahradit:-)

Krásná hra, to se musí nechat, já většinou jako Říman, do Afriky nelezu a zaměřuji se na Hispánii.

22.3.2010 11:37:07

Sicílie
To mi připomíná poslední hru Paxu - s Římem jsme se taky přetahovali o Sicílii. On si počkal až vyženu Mamertinské a pobořím hradby Syrakusanů a pak tam vlítnul. Kdyby nebylo Plaváčka SSZGSA, který mě rušil z východu, udržel bych to :)

22.3.2010 11:39:08

report hry s pravidly
docela by mi pomohl priklad hry, priklady nejakych bitev, s nejakymi eventy, vyuzitim karet, na zaklade ceho se vypocitaji ztraty, jake jsou moznosti a pod. Urcite to bude narocna slozita prace, ale docela by mi to helflo k rychlejsimu chapani pravidel:-) Nechce si dat nekdo pracicku?:-)

22.3.2010 12:21:32

Ringo
Tak na tohle bych musel dát jěště tak 2 hry. My jsme v pravidlech také docela tápali. Za celou hru jsme třeba vůbec nepoužili "interception" a "withdraw", párkrát jsme použili "avoid" a "pursuit". Právě díky nepovedenému úniku mi římané zabili Hanibala. Dneska ráno jsem ještě pročítal pravidla a ujišťoval se, jestli jsme hráli některé situace dobře.

22.3.2010 12:33:51

Parxel
ja mam v pravidlech hokej v situacich, kdy nekdy nechapu, jak je to presne mysleno co to vlastne muzu udelat. treba si to jako nejak vylozim, ale porad dumam, jestli jako fakt tohleto jde, jestli jsem to pochopil dobre. O vecech, o kterych ani nevim ze bych prave ted mohl vyuzit ani nemluvim:-)

22.3.2010 12:36:52

Ringo
No pro vlastní bitvu už se moc event nepoužívá. Použiješ je jen na počátku a ovlivní počet bojových karet, které pak máš k dispozici. A ani takových event tam není moc:-)

Hannibal je hlavně o rozhodnutí jestli kartu použiješ jako eventu (její text), nebo k pohybu generálů a nebo k získání politického vlivu.

Jo a upozorňuji, že kostky mají opět poměrně velký vliv. Na jejich základě se umisťují ztráty, které pak ovlivňují i politický dopad bitvy:-)

22.3.2010 12:44:10

Dotaz na strategii a odpoved pro Ringa
Dekuji za zajimavy report z Druhe Punske valky. Mam dotaz na Rimske a Punske senatory.
Jak reagoval Konzul T. Longus (2/1, 8 jednotek, 2 spojenci na Sicilii) na vylodeni punskeho generala Mago (2/2, 10? jednotek, zadni spojenci na Sicilii)? Pokusil se o intercepci nepritele aby zahajil bitvu v pomeru 12 karet (minus pripadne slony) na 12 karet s bonusovou moznosti protiutoku? Vyckal na jeho rozptyleni s cilem zabrani prostoru na Sicilii, aby ho prevalcoval? Byl Konzul T. Longus vubec pritomen na Sicilii v okamzik vylodeni nepritele?
Pocital punsky senat s tim, ze bude mit obrovske potize se zasobovanim jednotkami Maga a Hannibala? Predpokladal se hrdinska smrt Hannibala, zbaveneho dustojne jeho schopnosti armady?
Jaky byl osud Gallie Cisalpinie?

To Ringo:
Bitva se odehrava pomoci bitevnich karet. Kazdy hrac dostane karty podle poctu jednotek, pritomnych spojencu (politicka kontrola v regionu), bonus za uspesnou intercepci, a bojovy rating generala, plus jeste par pravidel. V balicku je celkove 12 frontalnich utoku, 9 obchvatu zleva, 9 obchvatu zprava, 8 pruzkumu bojem, 6 obkliceni a 4 rezervnich karet. Maximalni pocet karet pro bitvu muze byt 20. Rezervni karta je zolik, muze zastoupit kteroukoliv kartu. Utocnik poklada prvni kartu a protihrac musi polozit stejnou (nebo rezervu) aby ji vykryl. Pokud se to nepodari nebo obrance nechce, prohral. Pokud obrance vykryje utok, muze se pokusit prevzit iniciativu tim, ze hodi stejne nebo mene nez je bitevni rating jeho generala. Pokud se to podari, prohodi si role, jestli ne, utocnik pokracuje. Pokud bitva skonci tim, ze utocici strana polozi pruzkum bojem, prohravajici strana ma snizenou sanci na ztraty. Pokud utocnik vyhraje obklicenim, obrance ma zvysenou sanci na ztraty. Vykryte obkliceni ale automaticky zbavuje iniciativy. Casto se stava, ze vypocet karet, zamichani, rozdavani a dumani nad nimi trva dele, nez samotna bitva par jednotek. Stesti hraje taktez notnou roli, staci dostat vice rezerv.
Pri uprku porazena strana obvykle ztraci 1-3 (armada do peti jednotek na pocatku) az 3-5 jednotek (armada peti a vice jednotek na pocatku). Obe strany ztrati vycerpanim 0-3 jednotek podle toho, kolik kol se bojovalo.
Kdyz to srovnavam se Successory, tak v Hannibalovi obvykle utocnik ztraci kolem jedne jednotky stejne jako v Successorech a obrance prichazi o vetsinu armady stejne jako v Successorech, musi se ale spocitat pocet karet, zamichat, rozdat karty, hrat "pexeso" a hazet kostkou pro predani iniciativy. V pripade malo vyznamnych bitev par jednotek na par jednotek to nemusi byt prilis prijemne.

22.3.2010 21:30:43

StevensonJunior
V dobe kdy se general Mago vylodil na Sicilii, rimsky consul T. Longus vesele plenil Africu a zezacatku mu slo docela dobre.

Se zasobovacimi potizemi, zpusobenymi v dusledku vylodeni na jihu Italie, jsme pocital. Vylodil jsem se s Hanibalem pomoci piratu a tri jednotek na konci 2. kola. Potom jsem mu v prubehu posil dodal 1 jednotku a zacatkem tretiho kola jsem obsadil provincii, jejiz jmeno si nepamatuji (obsahuje sprateleny kmen), protoze jsem mel kartu, ktera mi dava dva spojence v teto oblasti. Po jejim zahrani bych mel 6 jednotek. Potom jsem chtel obsadit uzinu u Messany a obe armady spojit. Bohuzel jsem to nestihl, protoze me rimsky general napadnul Hanibala a porazil ho.

Osud Gallie Cisalpinie byl prosty. Nejdriv lezela bez povsimnuti, pak ji obsadil Rim. Diky ovladani Sicilie jsem mohl zahrat kartu, ktera mi umoznila odejmout tri PCs protihrace. Vyuzil jsem to v Gallii Cisalpinii a nasledne ji obsadil.

23.3.2010 06:50:22

Vybíráme z Bazaru

Frostpunk - insert
Frostpunk - insert
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas