Hannibal: Rome vs. Carthage

xxxxxxxxxo hodnoceno 26x (Seznam vlastníků)

Hannibal: Rome vs. Carthage - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Valley Games, Inc.
Autoři: Mark Simonitch
Rok vydání: 1996
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Ma tuhle hru nekdo?

ze by mi poreferoval neco o gameplayi?
24.2.2009 14:46:12

tak jak jsem jinde psal, hru zatím nemám, ale pár desítek partií jsem na jednom webu odehrál.

Hra patří mezi card-driven games (CDGs) - veškeré akce jsou řízeny kartami. Karta má na sobě nějakou událost a počet bodů od 1 do 3 - události jsou buď římské, kartaginské nebo univerzální. Vždycky při zahrání karty vyberu, jakým způsobem ji hraju - pokud je událost soupeřova, nemohu ji takto použít, ale jen dalšími způsoby. To jsou pohyb generálů (s armádami), posily, nebo přidání značek (počet dle hodnoty karty) pro politickou kontrolu.
A to je jádro hry: mapa se dělí do 18 klíčových (a několika vedlejších) provincií v dnešní Itálii, Španělsku a severní Africe. Každá provincie má lichý počet území, na které se tyhle značky dávají (a armády se po nich pohybují). Kontrolu nad provincií má ten, kdo v ní má těch území víc. Cílem tedy není jen porazit soupeřovy armády, ale ovládnout většinu z 18 klíčových provincií. Ovšem abych otočil soupeřovu značku na svou, musím mít na daném místě aspoň jednu jednotku.

Každý generál má command rating a battle rating, první od 1-3 udává, jakou kartu minimálně potřebuji, abych s ním pohnul (římští konzulové mají tohle v průměru vyšší, tím se symbolizuje jejich horší velení), druhý se používá při bitvách. Nejlepší je Hannibal (překvapivě :), s parametry 1 a 4. Scipio Africanus (přijde v půlce hry) má totéž u Římanů. Kartaginští generálové zůstávají celou hru (až na Hannibala, který pokud prohraje bitvu a zůstane bez jednotek umírá, to je pro Kartágo problém, ale přeci jen ne ještě konec), Římanům Senát volí každé kolo nové dva konzuly (ze zásoby asi 7), aby byla zábava :). Nicméně je možné ze stávajícího udělat aspoň prokonzula a mít tedy třetího generála. Jednotky samotné se hýbat nemohou, jen s generály (ale brání se).

Bitvy jsou pro mě tím nejzábavnějším: neřeší se hodem kostkami kdesi na Combat results table jako v jiných CDGs, ale použije se speciální balíček 48 bitevních karet. Každý hráč dostane jednu za každou jednotku + za držené provincie v oblasti + za rating generála, takže takový typický útok Hannibala na koncentraci římských sil může být třeba 15 karet proti 18 (a on to i tak často vyhraje :). Karet je 6 druhů: frontal assault, flank left, right, double envelopment, rezerva, průzkum.
Hráč, co má iniciativu, pak použije některou z nich a pokud soupeř nemůže (nebo nechce) odpovědět stejnou (nebo rezervní) kartou, prohrál bitvu. Ustupuje z políčka, má vyšší ztráty než vítěz a za každé 2 ztracené jednotky odstraňuje jednu politickou značku z mapy - politické důsledky porážky. Mohlo by se zdát, že jsou bitvy hlavně o namíchání karet, případně jak moc kostka pomáhá v sebráni iniciativy, ale přeci jen dost rozhoduje kromě počtu karet i dovednost - tušit, kolik kterých karet je v celém bitevním balíčku a tedy na co asi může odpovědět, jestli chci vyhrát rychle, nebo hlavně způsobit ztráty (což bývá celkem užitečná římská strategie, vyvolávat bitvy a protahovat je co nejdéle, protože Hannibal v Itálii dostává mnohem méně jednotek než Řím). Vyhrát na Double Envelopment (dvojitý obchvat) pak už je docela majstrštyk, odměněný vyššími ztrátami poraženého - je šance na výsledek ALL - tj. ztráta všech jednotek - Cannae :).

Hra obvykle začíná historickým pochodem Hannibala z Hispánie směrem k Alpám, přes ně (i se slony :) a do Itálie. Římani se snaží zkoncentrovat obranu, popř. se vylodit jinde. Pro Kartágo je námořní pohyb dost riskantní (proto se taky vleče Hanni skrz Alpy), ale mezi některými místy to jde, takže s dalšími generály obsazuje Sicílii či Sardinii, popřípadě jim pomáhají některé karty. Hra dle mého názoru víc odměňuje agresivní a aktivní hru, než pasivitu a obranu. Pokud Hanni běhá po Itálii a Hispánie/Afrika je téměř prázdná, Římanům se vyplatí vylodit se tam, nahradit tak ztrátu v počtu provincií a donutit Kartágo reagovat. Často je tak i víc "horkých oblastí" na mapě naráz.

Leitmotivem hry je klasické dilema CDGs: mám tři zbylé karty, z toho dvě užitečné události, rád bych ovládnul tuhle provincii a ještě nějak zareagoval pohybem armád na to, co mi zrovna provádí soupeř... Mechanismy, co jsem nepopsal, jsou např. 1 speciální výhoda každého generála, dobývání měst (to kupodivu není tak časté ani nutné), sloni (mohou snížit před bitvou počet bitevních karet u Římanů, ale občas totéž provedou Kartágu), přechody hor...

Můžu říct, že jsem hře docela dlouho odolával bo mě Řím až tak moc nezajímá (historické wargames mám rád, ale musím mít vztah k té době, nebo ho díky hře získat), ale nakonec mne přeci jen hra chytla. Skoro každá hra bývá napínavá, mívá jiný průběh a některé si pamatuju i déle po dohrání. Interakce mezi hráči je opravdu dost a střídají se celkem rychle, nejsou tu fáze trvající 5-10 minut během kterých si oponent neškrtne. Náhoda je tu přítomna v kartách a v kostce, která řeší mnohé situace, ale fakt nerozhoduje. Co se týče obtížnosti a délky hry, patří imho mezi snazší z wargames. 24 stran pravidel (anglicky), 64 strategických karet. Živou hru bych odhadoval tak na 2-3h +-.

13.3.2009 12:21:40

Pert

To Petr
Díky za představení, dlouho už o Hann. uvažuju, přečet jsem toho sice dost na bgg, ale takhle pěkně v češtině je to jiná káva!

13.3.2009 12:38:48

2 Petr
diky moc, perfektni popis, to jsi mohl dat jako recenzi, Dia by to jiste potesilo. Fakt super. Jeste by to chtel oaby nekdo prelozil pravidla do cestiny, protoze jak u leckterych her anglicka pravidla chapu, tak po precteni tech k Hannibalovi jsem se citil uplne ztracen.

13.3.2009 12:42:12

Dík
Taky dík, myslím že sem se definitivně, pro tuto hru rozhodl.

13.3.2009 14:49:20

překlad
nechystá někdo překlad pravidel a karet?

14.4.2009 13:43:48

2 Beholder
k cemu by ti to bylo, dyt ta hra ma vsechno co nesnasis - velka mapa casti sveta, hromada jednotek, posouvani zetonu jak v nejakem strategickem stabu...a v neposledni rade komplet anglictina vcetne karet, hafo textu.

14.4.2009 13:50:56

Ringo
1) pokud vím slovo nesnáším jsem nikde v tomto kontextu nenapsal

2) nelákají mě hry s obrovskou mapou světa která vypadá jak vytržená stránka ze školního atlasu ( politická mapa ne geografická). Tak mapa z Hannibala určitě nevypadá

3) pravidla neznám a nečetl jsem je, takže pokud je moje mínění o hře, které jsem si vytvořil na základě obrázků špatné, tak ať mě někdo opraví...hromada jednotek v té hře není je jich pár spíše jsou zde žetony politického vlivu (to jsou ty červené a modré). A nějáké přesouvání hromady žetonů jak ve strategickém štábu což mě taky neláká (a pokud vím tak se to týká většinou her z 2WW) podle mě v té hře taky není. Herní systém je podobný jak ve Twilight Struggle - rozšiřování politického vlivu a různé změny a zvraty v ději způsobné kartami, které si hráči v průběhu hry dobírají.

4) angličtina je problém zejména pro Míšu a i mě by určitě v téhle hře dělala problémy.

14.4.2009 14:49:00

beholder
mapa z Hannibala je v podstatě politická mapa tehdy známého světa, pokud by tenkrát byly školní atlasy, byla by tam :)
a jinak je to víc wargame než o politickém vlivu (jako TS)... na jedno políčko jde umístit jediná značka, většina už je na začátku zaplněna a změnit je můžeš víceméně jen silou. Pořád je to primárně o pohybech armád a bojování.

14.4.2009 15:02:57

rbx

fotky
Kdyz uz se o teto hre tak hezky bavite, tak proc nekdo neco nenafoti? Posledni dobou nemam co schvalovat...:-( Az mi dorazi Spartacus, tak Vam ho hned nafotim.

14.4.2009 15:09:35

Petr
jasně, ale můj postoj k wargames (postoj - nelákají mě) je mířen k těm hardcore war games ze 2WW se spoustou žetonů na obrovské mapě a herní dobou 6+ hodin. Tak se mi Hannibal nejeví.

14.4.2009 15:15:21

rbx

Beholder
tak to jsme na tom stejne. Proto jsem si objednal Spartacus a Blackbearda. I kdyz Blackbeard pry neni az tak core wargame. A mam v merku dalsi historicke veci, jenze vyber neni moc velky, protoze 90% vsech wargame je WWII, WWI, Jih proti Severu a Napoleon. Alespon toto je me zjisteni, co jsem se ted oprel do hledani nejake hezke historicke latky, co by me bavila.

14.4.2009 15:25:39

rbx
Snad se podaří ty Onward, christian soldiers! Máme tu totiž vážení nového wargamistu! A já snad i soupeře pro wargames :)

14.4.2009 15:38:48

rbx
koukám na ten Spartacus a ten už se taky dá považovat za hardcore - hafo žetonů a herní doba 5 hodin, ale rozhodně pro mě vypadá víc hezky než ty WW2 wargames :). Blackbeard vypadá zajímavě. Ale angličtina je velká bariéra, takže tyhle hry můžu klidně přejít :). Stejně tak asi i Hannibala - na češtinu to nevypadá :). Ale ten Twilight Struggle vypadá reálně. Pravidla přeložené jsou, co tak sleduju tak karty asi taky budou + historické souvislosti. Takže v rámci rozšíření nevelkých historických znalostí by to mohla být dobrá volba :)

14.4.2009 15:40:15

rbx

Beholder
TS je cesta do wargame pekla :-) Po zahrani teto hry me tak nejak zacala bavit vazna temata a treba takovy Smallworld vyskrtavam z wishlistu.

14.4.2009 15:47:51

Twilight Struggle
je super. Mám rozpracovanou recenzi, tak jí do konce týdne zkusím sepsat. Hrajeme to teď pořád, nemá to vůbec složitá pravidla a je to fakt bomba. Škoda, že jsem tak dlouho váhal s koupí, jelikož je to jen pro dva, ale nakonec to s kamarádem paříme často, zvlášť, když je teď venku hezky, na zahrádku je to super. Až budou česky i karty, neváhej.

14.4.2009 15:49:26

rbx

Beholder
Na techto hrach je ale dobre to, ze pocesteni nezabere tolik casu a neni tak narocne, protoze ty karty jsou dost graficky jednoduche, nemaji v podkladu pod pismem fotky a jine nesmysly. Tam jde spis o fundovany preklad, protoze tam si clovek moc vymyslet nemuze :-)

14.4.2009 15:50:09

rbx
to jo, TS je taková úvodní hra do wargame světa (ne pekla). Wargames mi ze všech her baví nejvíc (Pax a TS zatím), ale horší je sehnat soupeře. Teď, když se rbx chytil, budu drancovat zásoby GMT her (a mojí peněženku). Spartacus, Onward, Successors a Blackbeard jdou na porážku první :) A než to všechno pořádně zahrajeme, na polici se navrší hafo jiných her, jak nás znám :D

14.4.2009 15:52:53

2 Beholder
1) nesnaset, nemit rad - to je v podstate totez

2) Mapa Hannibala je jako vytrzena ze skolniho atlasu

3) Je to typicka wargame typu strategicky stab posouva zetony po mape, akorat ze ze staroveku. Kdyby WW 2 byla ve staroveku, vypadal by strategicky stab presne takhle:-) (slovy Petra o mape;-)

14.4.2009 15:57:35

Hannibal
Takže, Hannibala sem si po dloooouhé úvaze koupil, pravidla si překládám, ale s politováním musím oznámit, že asi jenom pro sebe, jsem neangličtinář a anglinu sem se učil jako samouk, leda bych ty pravidla někomu poslal, aby je zkontroloval a možná překopal, popř. hodil dolepší formy, zatím su něco za půlkou. S těma kartama to není nijak tragický, ty si dokážu přeložit sám i já, sou to jednoduchý texty, dřív sem hrával V:tes a to bylo horší. No teď něco k samotné hře, herní plán je fakt trochu jak ze zeměpisu, ale ze zeměpisu té doby i s celkovou grafickou úpravou, příjde mě hodně pestrej, no prostě jeden z nejhezčích co sem kdy viděl a pokud mě nebude bavit hra, tak si ho pověsím na zeď, no ale nejdřív ho nechám složit malému synovci, má totiž 10 dílů a skládá se jako puzzle. Jednotek je tam pár a to téměř doslova, armádu zastupuje 1 typ žetonu za každou stranu, pak je tam několik spešl jednotek, např. sloni, obléhací zbraně,spojenci. Stěžejní pro hraní, jsou totiž generálové vč. Hannibala a za Řím Scipia, díky nim můžete armády přesouvat, bojovat s nimi, zabírat území, pronásledovat nepřítele, obléhat atd. atd. Obě strany jich mají několik a každý je jedinečný, tzn. od figurky po schopnosti. V jejich využití, se totiž skrývá podstata této hry, máte jich totiž omezený počet, mapa je velká a regionů a území je mnoho a tudíž se to všechno těžko hlídá natož expanduje. Jak už tu bylo řečeno, pro samotné hraní (pohyb a boj) se využívají karty, které sou taky moc pěkný. Tento systém, se mě osobně dost líbý a navíc jinou hru takto řešenou nemám, i když netvrdím že je to něco originálního. Celkově mě to přijde, i když nemusíte souhlasit, jako typická eurohra. No a to je ve stručnosti zatím všechno co o hře vím. Až bude čas tak to zkusím nafotit.

14.4.2009 17:29:51

Jouda
no a odkud jsi?

14.4.2009 18:57:04

Jouda
Když už ten překlad budeš mít, tak by bylo fajn kdybys to tu dal, případně ho před tím nechal zkontrolovat Petrem nebo nějákým jiným zkušeným hráčem. I ty přelepky na karty by se hodily pokud k tomu máš prostředky :).

14.4.2009 20:17:21

Petr
Taková malá Village mezi Vyškovem a Brnem

14.4.2009 20:45:13

Beholder
No vono nejde jen o obsahovou stránku věci, ale spíš o celkovou úpravu.
Bych se před takovou Sodovkou propadl do země hanbou, když čtu jak s Krenem řeší jednotlivý slova, já to píšu jak mě zob.. teda ruka narostla. No a navíc je to docela předčasný, bo to de pomalu a dřív jak za 14 dní to asi nebude, navíc se ani toho času moc nedostává. A přelepky bych bral taky teda spíš karty ale nevím jak na to, překlad by nebyl problém. Ten můj výtvor, ti přinejhorším pošlu.

14.4.2009 21:03:56

Jouda
jasně s tím překladem já vůbec nespěchám jen tak uvažuju, že bych v budoucnu Hannibala pořídil. Zatím mě v uvažování brzdí pouze nedostupné CZ pravidla a přelepky na karty. (Sám teď překládám pravidla do Titana a jak ho budu mít hotový, tak pěkně dlouho nic překládat nebudu :) ). Takže, pokud ten hotový překlad nebudeš už s nikým konzultovat a ani by se nanašel nikdo kdo by tomu dal nějákou formu (grafika apod.) a ani to sem nebudeš dávat, budu rád když se pak s překladem podělíš aspoň se mnou ;). Co se týče karet je ideální kvalitní scan karet a pak v nějákém editoru přepsání anglického textu na český ( aspoň teda myslím, že tak to dělají ti co sem přeložené karty dávají ), ale k tomu je samozřejmě třeba kvalitní technika, kterou já osobně nevlastním :)

14.4.2009 21:12:02

rbx

Jouda
Pokud mi ty karty nekdo na den poskytne, tak je naskenuju stejne kvalitne, jako jsem naskenoval karty do Twilight Struggle pro Krena. Podotykam ale, ze na tech skenech je videt jakekoliv ohrani, takze by bylo dobre je skenovat co nejnovejsi, nehrane.

14.4.2009 21:38:30

Vybíráme z Bazaru

Frostpunk + Zoceleni mrazem CZ
Frostpunk + Zoceleni mrazem CZ
Akt. cena: 85 €
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas