nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Futurisiko

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Editrice Giochi
Autoři: Spartaco Albertarelli
Rok vydání: 1992
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Futurisiko (nebo Conquest) je středně dlouhá vojensko-strategická hra, v níž se každý z hráčů snaží získat co nejvíce území pomocí svých bojových jednotek.

Příprava hry

Po vylosování začínajícího hráče začnou pro sebe jednotlivý hráči zabírat území. Počínaje prvním hráčem a pak ve směru hodinových ručiček ukládají všichni postupně po jedné vojenské posádce (plastová vlajka v barvě hráče) do jakéhokoliv neobsazeného území. Když se takto rozdělí území celého světa, může hra začít.

Průběh hry

Samotná hra se skládá z kol, které se dělí na čtyři fáze:

  • Určení pořadí hráčů - z doberacího balíčku karet se otočí vrchní karta. Barva na kartě zobrazuje začínajícího hráče. Začínající hráč bude první v každé následující fázi kola. Vytažené karty se opět odloží na spodek balíčku.
  • Přidělení karet - v této fázi si každý hráč dobere jednu speciální kartu za každé tři území, které ovládá. Tato území zároveň tvoří maximální povolený počet karet na ruce, takže pokud by hráč na začátku této fáze měl více karet než je povolený limit, musí daný počet karet odhodit. Zároveň je možné před dobíráním karet jednu kartu z ruky zahodit.
  • Produkce - za každé ovládané území si může hráč počítat jeden produkční bod (PB). Následně může za své PB produkovat vojenské jednotky (tank - 1PB, stíhačka - 2PB, ponorka - 5 PB) a umístit je kdekoli do svých území v jakékoli kombinaci. Ponorky se umísťují do mořských území, které hraničí s alespoň jednou zemí, kterou hráč ovládá.
  • Pohyb a boj - v této fázi každý hráč pohne svými jednotkami a v každém území, kde se nachází jednotky dvou hráčů současně, se začne bojovat. Iniciativu (první hod) získá ten hráč, který má na území více stíhaček. Pokud je remíza, hází první obránce. Následně se hází kostkami až do doby, kdy nevyhraje jeden z hráčů. Odstoupit z boje není možné.

Během hraní jednotlivých fází je možné hrát speciální karty. Ve hře je jejich sedm druhů a představují různé bonusy při bojích nebo při produkci, nebo obranu před nepřítelovými kartami (jejich podrobný popis najdete v sekci "Ke stažení").

Závěr hry

Vítězem hry se stává hráč, který jako první ovládá 20 území. Po dohodě hráčů se však toto číslo může upravit.

Futurisiko je desková hra, kde jde především o získání určitého počtu území na úkor soupeřů a tím i vyhrát celou hru. Hra je určena pro čtyři až šest hráčů. Boj je základním prvkem hry a jedině skrze boj vede cesta k vítězství. Hra poskytuje určitou možnost taktizování a vytváření strategie, ale každý hráč který do této hry půjde, musí počítat s výraznou mírou náhody. Každý souboj se totiž vyhodnocuje na základě hodu kostek. Doba hraní málokdy překročí dvě hodiny.

Autor: monkeyml

Další názvy této společenské hry

  • Conquest futuRisiko!