Hostina pro Ódina: Rozšířené vydání

xxxxxxxxxo hodnoceno 73x (Seznam vlastníků)

Hostina pro Ódina: Rozšířené vydání - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
TLAMA games - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Hru som hrala 21x.
Z toho 20 solo hier (vyborne solo pravidla) a jedna hra v 2 (tiez super, prekvapivo "lahsia" nez solo - viz nizsie). Bala som sa ucit pravidla, ale zvladnut sa to da ozaj lahko --- komponenty su totiz krasne oznacene, ikonografia jasna, priebeh hry je stale pred ocami (=prehladny popis kola), policka akcii su viac-menej jasne (zmatku sa neda vyhnut pri 61 polickach, ale napriek tomu to po prvom kole slo takmer same).

Pozitiva:
- moznosti, moznosti a moznosti! taktika i strategia hraju obe rolu. Pricom mozno menit strategiu podla kariet zbrani, povolani pocas partie.
- karty a kostky dodavaju pre mna idealnu mieru nepredvidatelnosti, vsetko sa neda dopocitat
- stale je co robit - aj ked nie som prave na tahu, mozem sa venovat "puzzlovaniu", vzdy je nad cim premyslat - vdaka comu sa hra nevlecie, ale plynule odsypa
- solo hra! je skvela a dokonca i tazsia, ako hra v 2, pretoze vacsinou chces vyuzit rovnake policka kazde kolo, a tu to nemozes - je tu viac blokovania ako v hre 2 hracov.
- komponenty vysokej kvality, vsetko funkcne, prehladne a krasne (hracske dosky su kazda ina - lisia sa v malych detailoch)
- skladanie a rozkladanie hry nie je vobec hrozne ako by sa z velkosti krabice dalo mysliet.

Negativa:
- treba prekonat prvotny napor - pravidla, prepojenie mechanizmov, skorovanie - je toho vela, co treba stravit
- stres z minusov a hostiny (najma pocas prvych hier a najma pre hracov, co sa s podobnymi mechanizmami nestretli)
- pri hre 2 nebolo vela blokovania, predpokladam, ze v hre 3 ci 4 to bude citelnejsie. Osobne mi to nevadi, a radsej ako sa bit o policka, staci zmenit strategiu a ist po niecom inom. 61 policok na vyber ponuka urcite viac moznosti :)

Hostinu pre Odina mam rada. Vikendova rano si k rannej kave vytiahnut pociatocnu kartu povolania a premyslat, co bude moj klan robit tentokrat. Obchodovat? Drancovat? Vyrabat drahe vyrobky? Chovat zvierata? Objavovat ostrovy? Tazit nerastne bohatstvo naokolo? Stavat budovy? Rybarcit? Pribeh sa pise takmer sam a to najma kvoli tomu, ze pravidla su jasne, hra plynulo bezi a je hostinou nielen pre Odina, ale i pre oci :) Za mna super :)
28.2.2017 16:45:30

moc pěkné čtení
Pokud bys k tomuhle přidala ještě aspoň zhruba princip hry (o co ve hře jde, průběh kola, co se boduje atd.) a poslala text jako recenzi, rád Ti ho schválím :)

28.2.2017 19:12:23

solo
hmmm, preco hras SAMA 20 hier? Nemas s kym, ci nechces?

28.2.2017 20:56:41

Re: solo
V nasej skupine som najvacsi junkie na nove hry. Su ludia, co sa nechcu ucit 1 tazku hru kazdy herny vecer a/ alebo radsej zahraju viac kratsich hier ako jednu viachodinovu (pravidla + hra).

Taktiez, nerada hram hry s neznamymi ludmi (ziadne turnaje ci veletrhy, to nie je nic pre mna).

Takze ostava solo. Ale ak je solo dobre, preco nehrat?

Neviem, preco mam pocit, ze sa musim obhajovat :) ak niekto hra videohru sam, urcite to nezdviha obocie. Ja preferujem fyzicky presuvat veci po stole, drzat karty ako pozerat zase dalsiu extra hodinu na obrazovku (dost mam toho v praci). Napr. ani deskoherne herne appky z tohto dovodu nemusim...

Add recenzia - na tu je priskoro ;) Najma ak som hrala multiplayer iba raz.

1.3.2017 08:36:31

solo
niee, sa nemusis. Ja ze to je skoda, taku super hru hrat sama. Ale ak sa bojis cudzich ludi, to je tazko :-)
Appkove hry neznaaasam, preto odmietam vetky, vratane Alchymistu...

1.3.2017 17:02:01

DC

wuudu
A jak jsi přišel na to, že se dotyčná bojí cizích lidí??

2.3.2017 07:08:54

ved to sama napisala :-)
"nerada hram hry s neznamymi ludmi "

2.3.2017 20:38:03

Wuudu
ale to není o strachu...

2.3.2017 20:58:34

DC

wuudu
Tvé příspěvky vyznívají dost pohrdavě .-(

3.3.2017 08:18:40

DC
no vidis, a ani jeden z nich taky nie je :-) Nehladaj za kazdou vetou ci otázkou vzdy nejaky problem ci zamer.

3.3.2017 20:00:51

Dojem
Tak vrátíme se k tématu. Včera jsem si Odina zahrál ve 4 a jednoduše je to pecka. Srovnám trochu s mou oblíbenou Agricolou, i když každá hra jsou úplně jiná. Pravidlově o kapánek složitější než Agricola, ale zase Agricola mi přijde daleko těžší ji dobře zahrát. Oproti Agricole tuna možností navíc, výběr z možných akcí je opravdu široký a jsou hodně různorodé. Celá hra se točí okolo umísťování dílku (stejně jako v patchworku) na hráčovu desku. Důvod je ten, aby hráč během hry získával za dobré pokrytí peníze a ještě další bonusy (suroviny, další dílky....) a na konci hry měl co nejméně mínus bodů za nepokrytou část. Hodně se mi líbí pravidla umisťování, kdy se musí dílky nejprve upgradovat na zelenou nebo modrou barvu (z oranžové a červené) a pak i ty zelené jsou omezené, že se navzájem nemůžou dotýkat, takže nejlepší je mít co nejvíc modrých, ale to není zase až tak lehké. Navíc jdou na zaplnění použít i peníze a černá kostička (myslím, že ruda). Je třeba ve hře rovněž krmit, což je také výborně vyřešeno. Je třeba zase pěkně podle pravidel poskládat a dílky zakrýt prázdná místa pod vikingy co už jsou aktivní. Ve hře je spousta dalších možností, získávat lodě, které dávají body a bonusy k bojům (pokud je na nich naložená černá kostička), získávat a hrát karty postav, karty zbraní, získat nový ostrov nebo stavení, na které se rovněž umisťují dílky nebo suroviny...... prostě fůra. Hra je více méně soliter a jediné, jak se hráči ovlivňují je, že umístím někde vikinga dřív a tím soupeři zacpu akci, kterou chtěl třeba provést nebo vezmu suroviny, které jsou pro každé kolo omezené. I ty boje co jsem zmínil jsou boje o další dílky, kde se hází kostkou a připočítávají se bonusy z lodí a zbraní a když je součet dostatečný, můžu si vzít odměnu v podobě dílku. Hrál jsem německou verzi hry, kdy kartičky byly v obalech a počeštěné a dále jsme měli vytisknutý český průběh kola, ale ten není ani třeba, pokud to někdo zná a stará se o chod hry. Na hrací desce je pár německých slov, ale po vysvětlení není třeba překlad, vše je jasné. Doba hry ve 4, kdy dva hráči byli nováčci a jeden byl analytik s dlouhými tahy (zdravím puclika) byla něco málo přes 3 hodiny. Takže shrnutí jasné, pecka a už se těším na další hru a všem příznivcům Uweho, workerplacementu a patchworku doporučuju. P.S. nahrál jsem dvě fotky, tak snad se brzy objeví.

4.3.2017 08:46:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Další dojem?
Ahoj. České vydání neočekávám. Váhám nad koupí... Někteří lidé napsali pecka. Má ta hra nějaké mínus? Stojí mi za to mít právě tuto než 2 či 3 jiné hry v ceně této hry? Díky.

1.7.2017 21:11:07

DC

Stana
STOJÍ :-)

3.7.2017 08:21:57 | Upraveno autorem (porovnej)

DC

Stana
Teď trochu vážněji. Odin je dle mého názoru hra, která stojí minimálně za ozkoušení. Jak už psali kolegové, je to hra, která v sobě kloubí prvky a herní mechanismy několika her Uweho. Mě osobně se aktuálně líbí z jeho her nejvíc. Velkou výhodou dle mého je (podobně jako v Caverně) to, že máš pokaždé co zahrát. Nemusíš se třást strachy, že nutně potřebuji zahrát stavbu plotů a když mi na ně někdo stoupne (viz. Agricola), tak jsem namydlenej a ztrácím spousty bodů. To zde odpadá tím, že je zde neuvěřitelné množství akcí, které mohu hrát. NěkdY se ze zvědavosti podívám na BGG a čumím, jak a které akce někteří hráči hrají. To by mě vůbec ani nenapadlo. Ta hra je skutečně velmi variabilní. Pokud tě třeba baví Fields of Arle, tak si myslím, že tě Odin bude bavit 100%. Nevýhody: pro mě jsou maličko nevýhodou kartičky povolání. je jich strašně moc a ne každá je i ikon pochopitelná. Existují i přelepky, které zjednodušují alespoň text (který je ale veskrze velmi jednoduchý), ale kdo se s tím má přelepovat -). A pak ještě jako nevýhodu spatřuji v celkové vizuální nesourodosti jednotlivých surovin (něco jsou dřevěné komponenty, něco je "jen" nakresleno na destičkách). Ale to nemá na hraní žádný vliv. Takže za mě ta hra jednoznačně stojí za zahrání a pak už se člověk musí rozhodnout, jestli z peněženky vytáhne ten šílený obnos. Z mého pohledu je ta hra přeci jen trochu předražená :-(. Ale já to dal a zatím nelituji -).

3.7.2017 08:33:50

DC
Díky.
No doufám, že je to lepší než Fields of Arle :-). To jsem totiž nehrál, na dvojkovku mi to přišlo hodně drahé.
Odin je pro 1 až 4 hráče, tak mi to přijde využitelnější. Vejdou se 3 či 4 hráči do 3 hodin?

3.7.2017 09:35:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Tá hra je dobrá, čo mi možno trochu vadilo je získavanie surovín v podobe žetónov. Žetóny majú dve strany a na každej strane je surovina inej hodnoty, pre hru je zásadné držať žetón pri sebe na správnej strane. Počas hry môžeš mat pri sebe tých žetónov aj niekoľko a stále ich skúšaš nejak rozumne natočiť a umiestniť na hraciu dosku. Jednu chvíľu som si už aj ja nebol celkom istý , či som niektorí žetón nechtiac nepretočil. Ak budeš hrať s ľudmi ktorí hrávajú len príležitostne , hrozí , že nastane s tým zmätok.
Čo sa týka ceny k tomu som sa už vyjadril na inom webe, podľa mňa tá hra nie je hodná toľko peňazí. Ale napríklad užívateľ "kren" napísal , že on si pozrel fotografie, na tých fotografiách prepočítal komponenty a že veru tá hra je hodná 110.-EUR. To je riadny srandista ten kren, ma pobavil chlapec. Ale tak humor je dôležitý v živote, veľa ľudí to podceňuje, ale je dôležitý!!!

3.7.2017 10:23:37

DC

Stana
Já to hraji převážně ve dvou a vejdeme se do dvou hodin. pokud hráči umí pravidla, tak nevidím důvod se nevejít do 3 hodin i při 4 hráčích. koneckonců je tam i pravidlo, že je možné hrát ne na 7 kol, ale jen na 6.

3.7.2017 10:29:40

springb
:D .. skoda ze tu neexistuju lajky.

3.7.2017 17:42:10

Uvažuji o koupi
Vracím se k možnému nákupu hry. Budu hrát převážně ve 2 hráčích. Chci hrát velkou hru. Je ovšem dost drahá. Vyplatí se? Nebo raději nějaké jiné velké euro dobře hratelné ve dvou? Mám již Agricolu i Cavernu od Uweho. Je to Topka? Díky.

27.2.2020 18:41:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Polská verze
Nehrál jsem, nicméně můžu ti aspoň poradit, ať si koupíš jinou než anglickou verzi. Německou seženeš za 1690 na Tlamě. Případně pokud by ses dostal do Polska (nebo našel někoho, kdo by ti to přivezl), tak tam to můžeš sehnat za 200 zl (cca 1200 Kč). Všechno je tu přeložené, tak si to můžeš jednoduše počeštit.

27.2.2020 19:45:09

DC

Stana
Je to TOPka !!!!

27.2.2020 19:56:22

Stana
Hra je skvělá, doporučuju hned koupit rozšíření Norvegians, výrazně vylepšuje hru. Agricola je víc hardcore, Cavernu neznám, ale myslím, že můžeš mít všechny tři úplně v pohodě.

27.2.2020 21:26:35

stana
Vyplatí se. Dostal jsem hru v týdnu, už jsme hráli 4 krát doma ve 2, každá hra jiná, široké možnosti v strategii a plánování.
Hodně hrajeme Agricolu a Le Havre, ty hry nemají nic moc společného.

Mimo jiné víte kde se dá ještě najít rozšíření Norwegians ? Děkuji.

8.3.2020 00:44:14 | Upraveno autorem (porovnej)

EDIT: Po patnácti hrách musím konstatovat, že prvotní nadšení dávno opadlo a začíná to být spíš dřina než zábava. Je to pořád to samé jak herně, tak bodově. Caverna je mnohem lepší.

15.7.2023 19:54:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zakázaná poušť - ve folii
Zakázaná poušť - ve folii
Akt. cena: 280 Kč
Končí za: 12 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas