Exodus: Proxima Centauri

xxxxxxxxoo hodnoceno 10x (Seznam vlastníků)

Exodus: Proxima Centauri - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: undefined
Vydavatelé: NSKN Games
Autoři: Agnieszka Kopera
Andrei Novac
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy, postřehy, aktuality ???

Kamarád uvažuje o nějaké vesmírné přestřelce a zatím mu vycházejí dvě možnosti, E:PC nebo Twilight Imperium, máte někdo tedy zkušenosti s touhle novotinou či dokonce možost srovnání ?
14.12.2012 16:02:05

exodus
No mna by tiez zaujimalo porovnanie s eclipse. V com je táto hra lepsia-horsia atd...

31.10.2013 22:48:44

exodus vs. eclipse
http://boardgamegeek.com/thread/882021/versus-exodus-proxima-centauri-vs-eclipse-vs-twi

http://rpggeek.com/thread/920875/eclipse-vs-exodus-proxima-centari

1.11.2013 09:14:50

ďalšie hodnotenie
http://www.deskozrout.cz/topic/1503-prvni-dojmy/

1.11.2013 09:18:58 | Upraveno autorem (porovnej)

upozornene
upozornenie pre tých, čo majú len jedno zdravie, nekupujte tú prvú ediciou, to je otras záležitosť plná chýb. Druhá edícia by mala byť už o niečo lepšia... Ja som mal bohužiaľ prvú a táto hra sa u mňa dostala na zoznam never ever... dôvod som kedysi rozpisoval.. asi to bolo na stránkach deskožrúta.

Tu sú moje pocity, ktoré som kedysi spisoval na DŽ:

Vo vedľajšom vlákne boli požiadavky na napísanie dojmov z exodusu. Tak tématicky to sem spadá viac. Nechcel som pôvodne nič písať, lebo som túto hru hral iba raz. Ale aj to ma donútilo hru z fleku posunúť ďalej. Po uležaní pocitov môžem napísať racionálne dojmy, ktoré však stále nebudú najpozitívnejšie. :)
V prvom spomeniem, že som fanúšik vesmírnych bitiek a čohokoľvek, kde sú technológie spojené s ťažením a dobíjaní území. Všetko toto boli predpoklady ku tomu, aby som si exodus zadovážil. A to ani nehovorím o tom, keď som pozeral toho vikinga na YT a dicetower, kde sa tam ten tučný plešatý chlapík (jeho meno bolo max?) nad tým rozplýval až natoľko, že to dokázal označiť ako za plnohodnotného zľahčeného nástupcu TI3 s osočovanými poznámkami na Eclipse ako o potupnom predchodcovi Exodusu. S plným stoporeným fúzom a tešúcimi slinami som si pozrel aj fóra na BGG, kde porovnávajú TI3, Eclipse a Exodus a neveriacky som hltal jednotlivé kategórie, kde Exodus mal navrch, pred podľa mňa skvostami svojho žánru. A o to viac som to chcel, keď v konečnom dôsledku exodus vyhral, možno nie na plnej čiare, ale vyhral :) Všetky tieto hodnotenia ma presvedčili o tom, že toto bude moja nová výhliadka do budúcnosti :)
Hra má zaujímavé mechanizmy, avšak veľmi podobné TI3. Čiže nič inovatívne. Politika je veľmi príjemné oživenie, avšak imho veľmi lightová. Politické karty mali na hru vplyv, ale akosi nám to bolo jedno. V TI3 tá politika má šmrc a človek má naozaj pocit že sedí za okruhlím stolom hlasuje a bude to mať dosah na hru. Podľa mňa najlepšia časť TI3.Tu to bolo len zlacnenie takej, takej a onakej technológie, hráči dajú preč axium a podobne s občasne zaujímavým zákonom. Každému to bolo po čase jednoducho jedno :). Celkovo karty v hre sú málo variabilné aj karty NPC lodí, ktoré hráč získa po dobití tejto lode a majú dvojake využitie (body, alebo využitie jej efektu). Technologický strom je tiež zaujímavý, výhody zo zliav fungujú (pozri popis opčíka vyššie), ja osobne však nemám rád myšlienku, že všetko je dostupné hneď. Tie sa mi zdali byť však celkom variabilné a ich výber mal celkom dopad na postupovanie v hre.
Keď sme hru začali hrať, bol som celkom spokojný, avšak ako plynula, krivka zábavy mala klesajúci charakter, až to nakoniec vyústilo do nudy a smianím sa nad čudnými vecami ktoré hra má. Záverečné infantilné hádzanie 30timi kockami v bojoch mi to úplne znechutilo. Počítanie a riešenie zásahov, ach. Absencia opravovania lodí sa mi najprv páčila, kým neprišla do praxe. Keď bolo viac lodí na tom malom hexe, tak človek už strácal prehľad ktorá loď je poškodená, ktorá nieje. Ďalšia dobrá myšlienka, prevážanie civilov. Na blueprintoch sú štvorčeky ktoré označujú, že danná loď má civilistu. Avšak blueprint je jeden a označuje dve lode. Veľa krát sa nám stalo, že hráč po dlhšej dobe už ani nevedel, ktorá loď na hracom pláne vlastne vezie civilistov.
Pohyb. Zase veľmi dobrá myšlienka, avšak prevedenie nie šťastné. Simultaný pohyb je skvelý nápad. Hráči pod svoju loď poukladajú žetóny pohybu (1-6, čo je počet strán hexu), po odhalení sa tieto lode presunú na základe týchto žetónov smerom ku strane hexu (kde sú na tých stranách čísla 1-6). Avšak, keď už bolo v hre viac lodičiek s väčšími motormi (počet žetónov pod lodičkou, bol na základe rýchlosti motora), tak na hexe bol bordel a prehľad bol veľmi zlý. Na hexe sa môžu stretnúť kocky civilistov, lode, žetóny pohybu, suroviny, kocky zranení a raketové žetóny a to ten hex je ešte menší ako v eclipse či TI3. A to ani nehovorím o nahánaní loďky po vesmíre, keď človek chcel na niekoho zaútočiť (posledné žetóny pohybu nepriateľských lodí, museli skončiť na rovnakom hexe, aby sa mohla začať bitka).
Dostávam sa ku kvalite komponentom. Žiadna výhra, loďky vyzerajú pekne, graficky to je tak na úrovni vesmírnych hier avšak, žetóny vylepšení lodí nesedia do blueprintov, suroviny sú valčeky ktoré sa neustále kotúľajú a musia sa postaviť a celkovo sa s nimi zle narába. Pri politickej fáze hry (voľby a pod), sa s hlavnou surovinou neustále narábalo, jedno hlasovenie všetky do ruky, vypadli pomedzi prsty-zbierať, kým som to všetko zoradil aj so žetónmi (vyberali sa žetóny A,B,C, pre voľby politickej karty A,B,C) tak to dalo celkom robotu. Hlavne tak, že nepoužité veci ktoré ste v licitovaní nepoužili, mali byť schované (podľa všetkého druhá päsť). Ináč jasné, licituje sa klasicky, zober určitý počet do dlane, kto dá viac atď). No po prvom hlasovaní, išlo druhé o poradí hráčov a zase hranie sa s valčekmi. Avšak toto sú také drobnosti, ktoré by som zniesol, ale prispievajú ku celkovému dojmu a v mojom prípade malému znechuteniu :)
Boje sú jednoduché, hodí sa kockami a na zásah 5-6 je úspech. Ak loď nemá štít, ide hneď dole, ak má zničí sa jeden bod štítu na jeden zásah. To je pekné a jednoduché, avšak úplne sa stráca možnosť ten boj dáko ovplyvniť. Napr. pomocou dákych kariet. Lode si hráč upravuje na blueprintoch, ale to je len o počte kociek a štítoch. Zase, málo variabilné. Avšak aj to by sa dalo prežiť, keby v tých veľkých bitkách, kde sa hádže 20 kockami, nebolo otravné to prepočítavať. Nemotorné a nešikovné. Ak chceli jednoduché boje, tak prečo neukradli už mechanizmus aj s Clash kde to je jednoduché, rýchle a bezbolestné a hlavne aj zábavné. (či clash bol neskôr? :) ).
Tiež sa mi zdalo byť celkom málo tématické, že bolo úplne jedno koľko máte ľudí na planéte/asteroide, hráč ťažil stále rovnako surovín a mohol planétu plnohodnotne využívať. Jediný rozdiel bol, ak súper má viac civilistov na planéte (áno, super mohol zdielať s vami planétu) na konci hry (zisk bodov za hexy).
Ináč páči sa mi myšlienka rakiet, to musím uznať, a odstraňovania surovín, populácie a aj celej planéty pomocou týchto rakiet. Ale to sa mi už nechce rozoberať. Už nevládzem :)
Z hry som mal pocit, že mi absolútne nesadla a to ani nehovorím, že distribuovanú verziu tvorcovia asi ani nehrali a neskúsili niektoré svoje mechanizmy priamo v praxi. So spoluhráčmi sme sa zhodli, že na to, že hra chce byť epická, tak je príliš jednoduchá. Pravidlá sú málo komplexné a aj keď je pomerne dosť akcií čo robiť, tie akcie sú málo sofistikované a také obyčajné :) A dĺžkou jednej partie to bolo na úrovni 30-40 minút na hráča. Konfliktov v hre sme tiež nemali toľko, ako sme očakávali. Napr. v takom eclipse sa rúbeme oveľa viacej. Ak to zhrniem, túto hru by sme asi aj tak nehrali, lebo ak hrať kratšiu vesmírnu hru (s technológiami bitkami, ťažením a pod) ako TI3, máme krásny a elegantný eclipse, do každej miery premakaný (avšak nie tak epický ako TI3). Ak chceme epiku a nevadí nám pri tom stráviť 6 hodín, vytiahneme radšej TI3 alebo Starcraft.
Pomerne som sa rozpísal. Ešte by som možno niečo našiel na dopísanie (dáke drobnosti), avšak už nemám síl a ani čas. :) Keď tak doplním nabudúce (ak sa mi bude chcieť ).

PS: ešte by som rád doplnil, že Exodus sa stal pre mňa nesmiernym sklamaním asi najväčším v mojej histórii :), ale netvrdím, že to je zlá hra. Podľa všetkého si svojich priaznivcov nájde. Podľa mňa, keby som predtým nehral Eclipse, TI3 alebo SC, tak by hra skončila u mňa lepšie. Takto to je len sklamanie.

3.5.2016 07:42:03 | Upraveno autorem (porovnej)

další dojmy?
Hrajete to někdo?
Hra bývá srovnávána s TI3, která mě láká, ale jsem soudný a vím, že na tolik hodin nikdy nikoho nezískám. Tady se odhaduje cca 30min na hráče, což je fajn.
Na KS jim běží finální rozšíření: https://www.kickstarter.com/projects/nskngames/exodus-event-horizon/description

17.2.2017 11:56:52

Dojmy
Nehral som to veľakrát, tak skôr len také postrehy:
- 30 minút na hráča by som nepočítal - zo začiatku tak okolo 50-60min. neskôr 45minút .. aj keď výhoda je, že niektoré veci sa robia postupne, tak zase pohyb na konci to časovo zdržuje (počítam pohyb z rozšírenia), hlavne pri viacerých hráčoch a v neskorších fázach hry
- výhoda je, že dĺžka sa dá ovplyvniť - v hre sú tri typy mapy - pre krátku hru, strednú a dlhú... plus nie je problém sa dopredu dohodnúť na koľko sa hrá kôl - 5,6,7,8,9... niekto môže povedať, že toto sa dá aj v eclipse - ale to nie je pravda, ak skrátite eclipse, tak vynecháte dôležité 7-9 kolo, kedy sa už nedá preskúmavať a kedy sú hráči viac tlačený k boju a tam sa rozhoduje o víťazovi...

- nevýhoda je, že neexistuje v hre prieskum - prakticky od začiatku sú všetky planéty pevne dané a dostupné (ak človek nepočíta nejakú tú primitívnu resistance) - toto je však výhoda z taktického hľadiska - človek nie je závislý na náhode ako v eclipse, kde niekto mal šťastie pri prehľadávaní, niekto smolu
- výhoda je jednoznačne (oproti eclipse) väčšia interakcia. Hráči v pohode môžu byť aj viacerí na jednej planéte a je možné sa aj vyvražďovať, síce nie priamo na planéte, ale ďalekonosnými medzi planetárnymi strelami
- výhoda oproti eclipse je aj politika, ktorá prináša rôzne rozhodnutia
- systém spojenectva má zase eclipse lepší, ale tu nič nikomu nebráni sa dohodnúť, že na seba neútočíme
- nevýhoda je, že rasy sú až v rozšírení a sú fakt komplexné - možno až priveľmi a novému hráčovi sa bude hrať ťažko - nová rasa má unikátne zloženie akcií (!!!), unikátne technológie, unikátne štartovacie podmienky a unikátnu schopnosť - to znamená, že rasy sa musia hrať úplne inak a na to treba skúsenosť, v tomto je trochu výhoda pre novších a nepravideľnejších hráčov u eclipse
- výhoda / nevýhoda je od začiatku kompletne dostupný strom technológií... čo vyžaduje do začiatku hry prehľad o tom, čo sa na čo používa - v tomto je eclipse prívetivejší pre ľudí, čo hru nepoznajú, že sa technológie vysvetlia postupne - zase Exodus má prepracovanejší systém zliav na nákup techniky
- výhoda exodusu je lode vedia prepravovať populáciu a tak má niekedy zmysel zaútočiť čisto len takticky, nie, že vy niečo získate, ale že súper stratí
- výhoda / nevýhoda je aj to, že planéty sú jedna vedľa druhej, čím sa nikto nemôže zakopať a sysliť si len tak ľahko na svojom piesočku.
- boj je za určitých okolností nepovinný - dá sa totiž kúpiť maskovacie zariadenie (existuje na neho samozrejme aj crack, ktorý ho urobí nefunkčným - samozrejme v rozšírení sa dá proti tomuto cracku brániť) a bojuje sa len vtedy, keď sa lode odmaskujú

BONUS: V Exodus sa dá postaviť raketa, ktorá zničí celú planétu, v rozšírení sa dá voči tomuto brániť, v ďalšom rozšírení sa dá brániť proti bráneniu sa - čo už mi príde trochu extrém

17.2.2017 12:53:53

Ludomyl
"V Exodus sa dá postaviť raketa, ktorá zničí celú planétu, v rozšírení sa dá voči tomuto brániť, v ďalšom rozšírení sa dá brániť proti bráneniu sa"

:D to ma dostalo.

25.8.2017 13:48:59

Eclipse vs. Exodus
Zdar, je to sice už starší dotaz, ale taky přispěji. Hrál jsem oboje a hrál jsem to dostkrát. Dovolím si nesrovnávat s TI3, respektive TI4 které letos vyšlo.

Eclipse je spíše euro, z mého pohledu je to sice trošku přehnané tvrzení, ale je to tak. Docela hodně záleží na optimalizaci toho co chcete ve hře dělat. Eclipse má na výběr hodně ras a zdá se mi, že jsou poměrně slušně vyrovnané. Bohužel ta hra svádí k tomu, aby byla ideálně co nejméně konfliktní, to znamená, že se útočí hlavně až na konci hry kdy už jde čistě o body. Velké mínus vidím i v objevování planet, kdy může docela slušně dojít k tomu, že vás ten počáteční setup docela slušně zařízne a někomu jinému to hraje slušně do karet. Navíc to objevování solidně svádí i k tomu se co nejvíce zabetonovat tak aby na mě nikdo nemohl. V té hře mě dále vadí ještě aliance, které jsou sice znevýhodněny v bodování, ale pokud se dva silnější národy spojí tak proti nim nic moc osamocení neuděláte. Osobně bych ty aliance ve hře zrušil (ale to je osobní pocit). Jinak ta hra funguje hodně dobře, je sice trochu mechanická, ale pro hráče kteří mají raději spíše euroidní koncept určitě dobrá volba.

Exodus druhou edici vlastním osobně a od Eclipsu se liší docela hodně. Obsahuje například fázi politiky (i když pokud jsem to pochopil dobře tak Eclipse by ji měl v nějakém následujícím rozšíření dostat taky). Bohužel u této hry na rozdíl od Eclipsu záleží na tom zda to hraješ s rozšířením nebo bez. Pro všechny verze ale platí, že herní deska je víceméně daná a rozhodně podporuje konflikt. Nedá se nikam jenom tak utéct. V nejnovějším rozšíření se budou planety objevovat, ale ani tak v tom nevidím zásadní problém, protože ta hra není až tak moc o framaření ale jde to vyhrát i tak, že se budete srát na planety svých soupeřů. Jednoznačně se jedná o konfliktní hru a s rozšířením jsou na konflikt některé národy vyloženě zaměřené. Ta hra má dost chyb. Jedna z nejhorších mechanik je způsob cestování po mapě, které se řeší prostřednictvím žetonů. Tak jsem to nikdy nehrál a hned jsme začali používat systém z rozšíření. Označení jednotlivých lodí pomocí kartonovych ukazatelů je taky strašný fail a je nutné ty čísla na ty lodě nějak napsat. Černé kostky označující suroviny jsem prakticky ihned nahradil barevnými tak aby odpovídaly dané surovině. Hra se tak stane jednoznačně přehlednější. Další nevýhoda spočívá v počtu ras, v rozšíření je jich 6 a nikdy jich nebude více. Výhoda je v tom, že jsou navzájem vyvážené. Herní doba je docela v pohodě, hra se dá dohrát v 5-6 lidech reálně za 5 hodin 4 pokud jste zkušení hráčí. Navíc další rozšíření do té hry přinese spoustu nových mechanik ve formě modulů které zcela změní cela gameplay. Na rozdíl od Eclipse, kdy ty rozšíření mají sice smysl, ale ne zásadní na celou hru.

Obě ty hry jsou dobré, pokud jste spíše konfliktní hráči a zaměření spíše ameritrashovým směrem tak berte Exodus, pokud raději kutíte a optimalizujete tak Eclipse. Herně je to zajímavé oboje. Exodus je reálně dobře hratelný ve 4-6 lidech, Eclipse 4-8 i když 7+ jsou už ty prostoje docela brutální.

25.8.2017 14:56:30

Vybíráme z Bazaru

Aeon's End:War Eternal + Void a Outer Dark od 1 Kč
Aeon's End:War Eternal + Void a Outer Dark od 1 Kč
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 17 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas