Earth Reborn - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Ludically
Z-Man Games
Autoři: Christophe Boelinger
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Překlad pravidel

Nepracuje někdo na překladu pravidel téhle libůstky?
12.9.2011 23:48:39

pracuje
pracuje sa na tom, ale sa to zadrhlo predpokladám. Ja som mal v pláne to dokončiť ( ak sa to naozaj stoplo ), ale teraz mám svoje školské záležitosti. Treba sa spýtať lareda..

13.9.2011 02:53:11

Překlad je hotový
... A je u mě v korektuře. Bude do konce týdne.

13.9.2011 08:49:21

El
no ale toto.. :P ..a spravila bys pak aj korekturu prekladu "Universal Head EARTH REBORN Rules Summary & Reference".keby bol..? :)
4-strankovy vycuc pravidiel, udajne uzitocna vec;)..

13.9.2011 10:22:52

Nie je kolo ako kolo!
Ja teda po anglicky vôbec neviem tak pracujem len s českým prekladom (srdečná vďaka každému kto sa na preklade podielal!). Neviem ako je to v originále návodu, ale v tom českom sa označenie "herní kolo" používa v troch rôznych situáciach. Herní kolo sa skladá z troch fáz. Na niektorých miestach sa aj každá fáza označuje ako kolo a potom každé kolo sa skladá ešte z menších kôl. Keď sa ďalej v návode píše ,že niektorú činosť môžem vykonať len RAZ za kolo, tak potom nieje celkom jasné ktoré kolo sa vlastne myslí.
Príklad: Vo fáze aktivácie si v aktivačnom kole vyberiem jednu akciu, napr.: aktivácia postavy, reaktivácia, losovanie žetónu atď. V inej časti sa píše o maximálnom počte aktivačných bodov AB za aktivačné kolo určené pre konkrétnu postavu. Teda ktoré kolo???

4.4.2012 13:09:12 | Upraveno autorem (porovnej)

kolo, aktivačné kolo a ťah
tak ono sa hrá na 6 turns (ťahov) a tie sa skladajú z fázy iniciatívy, fázy aktivácie a finálnej fázy..v aktivačnej fáze môžu hráči vykonávať striedavo, AKTIVAČNE KOLO POSTAVY a to je kolo kedy postava vykonáva svoje príkazy... Ja som mal v tej terminológii guláš a možno mám aj teraz :D. Čiže základne výrazy sú z môjho prekladu (český manuál som nečítal) TURN - ťah , ROUND - kolo kedy hráč môže aktivovať/reaktivovať charakter, ťahať ordery za akčné body (predpokladám že tam je to tak preložené) a pod. a ešte ROUND OF ACTIVATION - aktivačné kolo. Ked škončí kolo, ide ďalší hráč. A má tie isté možnosti.

Môj záver.. čiže ak v pravidlách je "Herní kolo sa skladá z troch fáz", tak by to malo byť skôr "ŤAH sa skladá z troch fáz." Z toho príkladu čo si uvádzal "Vo fáze aktivácie si v aktivačnom kole vyberiem jednu akciu, napr.: aktivácia postavy, reaktivácia, losovanie žetónu atď." by som to skôr preložil nasledovne.

Vo fáze aktivácie si v jednom KOLE vyberiem jednu akciu, napr.: aktivácia postavy, reaktivácia, losovanie žetónu atď. Ak aktivujem postavu v takom prípade hovoríme o AKTIVAČNOM KOLE. Keďže počas kola nemusíme hneď aktivovať postavu.
Napríklad, spustiť dáku vlastnosť miestnosti môže hráč pustiť iba raz za ťah jednej postavy.

4.4.2012 19:27:36 | Upraveno autorem (porovnej)

stOKYi
Jedná sa mi hlavne o to čo sme riešili keď sme spolu hrali, t.j. postava môže v jednom kole použiť určitý počet akčných bodov. Každá postava iný počet akčných bodov. Podľa toho čo ty píšes tak môžem vždy keď použijem postavu použiť plný počet akčných bodov, lebo je to počet akčných bodov v jednom kole! Tak je písané v českom preklade.

4.4.2012 19:58:53

..
tak za ŤAH môžeš použiť určitý počet akčných bodov (podľa postavy).. Môžeš ich použiť aj v jednom aktivačnom kole ak chceš. Len to môže byť celkom nebezpečné, lebo si už blokneš postavu pre ďalšie veci.. No neviem ako je to v pravidlách preložené..

4.4.2012 20:13:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Magor
Jop.. tak tak.. idem pozrieť tie české pravidlá že aká je terminológia použitá tam.

4.4.2012 20:15:08 | Upraveno autorem (porovnej)

pozerám
tak teraz pozerám v pravidlách, že už len pri tom prvom obrázku je napísané MAX poč. AB za aktivačné kolo s čím nesúhlasím a je to celkom matúce... čo je podľa mňa chyba prekladu..

4.4.2012 20:19:15 | Upraveno autorem (porovnej)

Upřesnění terminologie...
Jelikož jsem se taky částečně podílel na překladu pravidel, uvedl bych toto:

V deskových hrách se často používají tah (turn) a kolo (round). Někdy se kolo skládá z vícero tahů, někdy je to zase naopak. Tedy nexistuje obecné pravidlo, že např. kolo se vždy skládá z tahů (třebaže v češtině to dává víc smysl - v daném kole se hráči střídají v tazích, dokud nenastane nějaká ukončující podmínka).

Teď konkrétně k pravidlům ER. Angl. výraz TURN (zde použitý) je přeložen jako (Herní) KOLO - možná, že ne příliš přesně. Každopádně toto herní kolo (tah) je měřítkem délky scénáře a v dotazu springb také limitem na počet použítých AB pro každou postavu.
Pokud není tento výraz blíže upřesněn, pak se jím míní herní kolo.

Fáze aktivace se skládá ze (v orig. series of rounds) tedy řady kol. Zde byl použit termín (aktivační) kolo, aby se to nepletlo s klasickým kolem. Aktivační kolo znamená jednu akci (jednoho hráče) v rámci fáze aktivace. Jedna postava může být v rámci herního kola během aktivačních kol (svého hráče) aktivována jednou a reaktivována vícekrát. Pochopitelně v aktivačním kole lze dělat i jiné věci než (re)aktivovat postavy.

Pokud má nějaká postava limit 6 AB, můžeš je utratit buď najednou (rozdělenou mezi více příkazů/příkazových žetonů), nebo s nimi "manipulovat" pomaleji a přiřadit je během více aktivačních kol. Záleží na tobě.

EDIT: PS: Koukal jsem teď na ten obrázek, jak zmiňuješ, a je to tam skutečně špatně uvedeno.
Má tam být max AB za (herní) kolo ne za aktivační kolo.

4.4.2012 20:35:23 | Upraveno autorem (porovnej)

laredo
OK súhlas, tiež sa mi tam slovo TURN preložené nehodí, len si pozri obrázok cherokee billa na začiatku pravidiel. Už chápem prečo sa na to springb pýta. Tam je napísané "MAX AB za aktivačné kolo" Čiže nie za kolo.. A potom už vo fáze aktivácie je písané hned na vrchu prvé vety " fáze aktivácie pozostáva z posloupnosti malých (aktivačných) kôl. V aktivačnom kole ..... " a tak ďalej..

PS: takto som videl už pomýleného človeka aj v inom vlákne

V každom prípade, je celkom matúca terminológia v tých pravidlách. Možno takých zádrhelov je tam viac, keďže kolo, herné kolo, séria kôl a pod. výrazy človeka dokážu dopliesť :)

4.4.2012 20:43:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Idem vŕtať ďalej :-)
V sobotu sme mali so stOKYim miernu výmenu názorov na otváranie dverí. V českom preklade sa píše že postava keď chce otvoriť dvere musí stáť na susednom poli a musí byť k dverám natočená! stOKYi tvrdil že v anglickom návode sa o natočení postavy k dverám nič nepíše.

4.4.2012 21:48:54

springb
pozor nie že nepíše.. ale že musí byť susediaci s dverami a že na jej otvorenie potrebuje movement point čiže sa môže natočiť počas toho .. osobne nechápem prečo sa tam spomína natočenie. Čo by mohla byť otázka do pléna :)

4.4.2012 21:58:39

springb
Musíš stát přímo na poli sousedícím s dveřmi a čučet přímo do nich, jinak je neotevřeš. Tak je to v originál pravidlech :).
A samozřejmě otevření dveří stojí bod pohybu (zavření dřevěných dveří se dělá naprosto stejně ... obrátíš se čelem k nim a za bod pohybu je zavřeš).

4.4.2012 21:59:26 | Upraveno autorem (porovnej)

Tangram
a ako ich otvoriš bez movepointu? Musíš dať move a ak si aj otočený inde tak otáčanie sa nestojí žiadne movepointy..

4.4.2012 22:01:02

stOKYi
Ano, musíš dát pohyb, takže se můžeš otočit ... ale otázka zněla, jak je to v pravidlech ... a v pravidlech je, že abys otevřel dveře, musíš stát na sousedním poli, utratit bod pohybu a být v tom okamžiku otočen čelem přímo ke dveřím. Analyzovat to nejsem schopen, nemám nahráno zas tak moc.

4.4.2012 22:04:40

Neviem, celé sa mi to akosi nezdá s tými dverami
V pravidlách na strane 8 na obrázku číslo 5 je Vasquezová označená ako postava ktorá nemôže otvoriť dvere. A to len preto lebo nestojí k ním čelom. Ako teda otvorí tie nešťastné dvere?

4.4.2012 22:05:06

springb
celé toto natáčanie ku dverám sa mi zdá byť nezmyselné, ale to som ti už spomínal pri našom sedení :) Lebo otvoriť musí za bod pohybu a otáčanie nič nestojí. My sme sa s tým nikdy netrápili a hrali sme to tak, ale fakt by som bol rád, ak by sa našiel niekto kto by to vysvetlil, že prečo sa to tam spomína :)

4.4.2012 22:09:40

.
Tak ma napadlo ,že keď niekde stojím s postavou a potrebujem ju inak natočiť ale nechcem s ňou pohnúť. Tak ju reaktivujem , natočím a nič neplatím?

4.4.2012 22:18:07

springb
ku tomu poslednému som sa ti vyjadril cez PM, ale ku tomu zvyšku ohľadom toho natočenia dverí, dáko nikto asi nevie, kde je pravda :)

6.4.2012 09:44:52

..
pravda je vzdy v pravidlach:)))
..spominana veta o natoceni je tam sice zbytocne doplnujuca a/ale vobec sa nevylucuje so zvyskom. dvere a natocenie su imho jasne ako modra laguna - na konci a pocas pohybu si vzdy zvol orientaciu postavy, that;s it.)

Springb: ak potrebujes natocit postavu, tak len cez prikaz (cp) pohyb (reaktivacia nestaci). to ze minies nula pohybovych bodov je vec uz ina..

vacsi problem je ta terminologia kolo/tah//round/turn (preklad som necital) -na to fakt bacha!! :P

6.4.2012 12:27:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Ako to vidím ja
Počas otvárania dverí si môžeš natočiť postavu ,lebo je to pohyb, a počas pohybu si postavu môžeš natáčať. Lenže podľa pravidiel tie dvere nemôžeš otvoriť lebo k nim nie si natočený (obrázok 5 str. 8 viď Vasquezová). Takže počas otvárania si tú postavu nenatočím keď tie zasrané dvere ani nezačnem otvárať lebo nemôžem. :D V pravidlách sa píše ,že postavu natáčam počas pohybu ,alebo na konci pohybu. A pri otváraní dverí by si postavu natočil ešte PRED začiatkom pohybu o čom pravidlá nepíšu.

6.4.2012 13:10:44 | Upraveno autorem (porovnej)

tak urciteee
berem spat, pre dany specialny pripad (zaciatok aktivacie, susedny ale nefacing ku dveram) je veta uberdolezita a doplna celok..
..podla obrazku 5 vasqezova (ak chce otovrit dvere) dostane cp na pohyb, jeden MP minie na "pohyb na mieste" POCAS ktoreho sa otoci na iny facing, potom otvori za druhy MP dvere a ostanu jej 4 zvysne z jej 6perCP a minie ich ako chce (alebo vobec) a potom si znova urci facing..

pisu nepisu cojaviem..akoze mohli dat do obrazku 5 aj *riesenie* alebo poznamku, ze v tomto specialnom pripade pohyb na mieste je 1MP ktoreho minutie predchadza otvaraniu dveri za dalsi MP a teda otvorenie dveri tu nie je 1 ale zdanlivo 2 MP, (o ktore sa znizuje hodnota celkovych MP za aktualny prvy pouzity CP na pohyb......tak nejak?;))

dalej vyplyva napr.: ak aktivujes postavu, kde jediny problem s interakciou s elementom (ne dvere) je jej facing postavy (ale poloha je ok -napr. stvorce s ikonami facingu na floorelementoch nakeho tehcnickeho vybavenia)- tak musis minut 1CP(vsetky MP) na pohyb aj ked sa chces LEN otocit.. Ale v pripade dveri je to ne interakcia ale pohybovy MP na element dvere, podmienka facingu plati.. a aj to, ako sa tento moze menit..
huh..jasnejsie? (..leda ze by som sa teda mylil)) :P

6.4.2012 15:21:03

.opčík
Ej ha. Tak toto sa teda stOKYimu nebude páčiť. No dúfam ,že bude statočný :D

6.4.2012 16:25:12

.opcik
takže, nesúhlasím a ani neviem kde začať :D. Vravíš že sa pohne "na mieste". Ak by sme sa mali tak striktne držať pravidiel, tak movement point použitý na pohyb je vlastne presun z jedného na druhý štvorec a pohyb na mieste nieje možný. Čiže, ak to chceme spraviť tak ako ty píšeš, a držali sa pravidiel, tak hráč musí minúť jeden CP na pohyb, musela by sa postava presunúť z tohoto štvorca, potom sa naň znovu vrátiť, vybrať si natočenie a otvoriť dvere, čo je úplny nezmysel! Teraz sa tlačí ďalšia otázka, je po prihodení CP na ORDER už považované za DURING MOVEMENT? A nikde nieje zakázané sa na začiatku pohybu hneď otočiť. Z tvojho výkladu by potom zranený Jack saw minul len jeden CP len aby otvoril dvere.

PS: teraz som dokonca pozeral stránku BGG kde sa tomuto problému venuje diskusia a chlapovi všetci odpísali (asi 4ia ľudia možno piati nepočítal som to :D) , že na otvorenie dverí v takomto prípade stojí 1movement point otvorenie dverí (otáčanie je zadarmo) a 1 movement point, prejdenie cez dvere. Mimochodom, z toho tvojho vysvetlenia potom vychádza, že v takomto prípade stojí otáčanie sa 1 movement point.. (Samozrejme natáčať sa dá iba v príkaze pohyb).

PS1: ten link na diskusiu http://boardgamegeek.com/thread/642826/opening-door-when-not-facing-it

7.4.2012 15:59:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Aeon Trespass: Odyssey
Aeon Trespass: Odyssey
Akt. cena: 5000 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas