Dorn - Výprava za Bránu Osudu

xxxxxxxxoo hodnoceno 240x (Seznam vlastníků)

Dorn - Výprava za Bránu Osudu - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: ALTAR
Autoři: Filip Kozák
Jan Drevikovský
Kryštof Kozák
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dobro vs. Zlo - Kdo hru vyhrává?

Snažil jsem se odpovědět si na otázku, jak je to s možností výhry v případě, že nikdo během hry neudělá "zásadní chybu", tj. nenechá se hloupě zabít špatným dopočítáním pohybu, vzdálenosti nebo třeba včasným nepoužitím pokladů, požehnání apod.
I když jsem měl před lety po přečtení pravidel pocit, že postavy budou mít šance na svojí straně tak 70 : 30, výsledek mě po slušné řádě her velmi mile překvapil - s vyrovnaností obou stran je to až něčekaně dobré a autory tak nelze nařknout z toho, že by při tvorbě fandili víc Dobru nebo Zlu. Pravda je, že obě strany mají úplně odlišné pojetí hraní (a tedy i zážitek z něj) a také že drobné chybky se vynoří téměř vždycky - o čem by pak ale všechny ty naše hry byly, že? :-)
1.1.2011 22:14:46

víťaz
v tejto hre je víťaz ten, kto urobí menej chýb a jazýčkom na váhach sú požehnania a prekliatia samozrejme. ak hrajú hru viac ako dvaja hráči, tak sa pomer víťazstva pomaly prenáša na stranu zla. v hre šiestich hráčov je jednoznačná výhoda hrať za pána zla nehovoriac o zbytočne dlhej a potom aj nudnej hre pre všetkých. každopádne, pri hre jeden na jedného je to vyrovnané si myslím :-)

2.1.2011 00:03:41 | Upraveno autorem (porovnej)

Hra v šesti
Je pravda, že jakmile má proti sobě Pán Zla hned několik osobností, které stojí proti němu, má to svým způsobem usnadněné - zorganizovat 5 hrdinů tak, aby šli čistě za společným cílem a neodbíhali od questu je i pro zkušené hráče docela pěkný oříšek a Zorkal si pak svoje manévry o to víc užívá.
Na stranu druhou - atmosféra hry, která stojí na principu "všichni proti jednomu" je ve vzduchu cítit jako nabroušená sekera a jakmile si Zorkal zkusí první ostrý výpad, sesype se na něj sprška ostrých a ještě ostřejších pohledů, která i nejedné silné povaze dokáže spolehlivě rozházet myšlenky... :-)
Přátelství nepřátelství - pro Pána Zla není nic horšího než mít proti sobě organizovanou a nasupenou skupinu hrdinů vydrážděnou vaší dobrou (tedy ZLOU) hrou...

3.1.2011 07:58:56

vyrovnanosť
no my to hrávame väčšinou 3. A mylsím si že hrdinovia maju dosť šance pokial je tam aspon jeden čo to vedie a má prehlad čo sa deje po mape. Vtedy to má zorkal tažšie. Ale je pravda že ked zorkal nečaruje blbosti tak to vyhrá aj bez temných rituálov stačí sa na tej hre naučiť pár miest kam dostať hrdinou a už odtial nevýjdu :) Viď nmoja priatelka ona ked je zorkal tak to ani pri mojom velení nevyhrávame iba občas :)

3.1.2011 12:34:51

Vyrovnanost
Pravda je, že při soustředěné hře obou stran je obtížné říct, kdo bude mít navrch - pro Zorkala hraje v jistém smyslu čas, pro hrdiny zase "nasyslené" karty pokladů a požehnání. Hru pak trochu zastiňují enormně silné karty (např. Ohnivá koule), které pak po dvou hodinách vyrovnané partie jednorázově strhnou vítězství na jednu stranu.

4.1.2011 08:02:53

11 z deseti her u nás vyhrává Zorkal ;-)
a to ať hraje za něj kdo hraje...Vytáhla jsem to po delší době a zahráli jsme 4 partie této jinak skvělé hry a hrdinové to teda fakt nedávají...Nějaké tipy, jak na pána zla? ;-)

31.10.2015 15:10:07

Hraje to ještě někdo?
...právě jsme odehráli /během 3 dnů/ 6 her a Zorkal je prostě nezničitelnej...jak tu hru mám fakt hodně ráda, tak začíná nadšení opadat, protože se mi zdá, že za Zorkala to nejen že není žádná výzva - hrdinové jsou v podstatě bez šance...nebo se pletu? Jak to vidíte? ;-)

2.11.2015 14:06:33

ta"jemná"
Tak Zorkal problém není. Ve dvou hrách (hrál jsem za hrdiny), jsem se v první hře spíš orientoval jak fungují pravidla. V druhé hře jsem sice prohrál taky, ale Zorkalovi zůstal jen jeden život - a hráč hrající za něj měl za sebou desítky her.

Takže Zorkal určitě porazit jde :-) On navíc říkal, že hráči Dornu se dělí na hráče, kteří tvrdí, že Zorkal porazit nejde a na hráče, kteří tvrdí že se Zorkalem nejde vyhrát ... Tak si vyber :-) Pravda bude asi někde uprostřed.

2.11.2015 14:18:17

Můj protihráč
hrající za hrdiny není žádný béčko ;-) nicméně nejdál kam došel bylo to, že Zorkala připravil o dva životy z šesti. Zbyl Zorkal a pět potvor na herním plánu...Čtu pravidla horem spodem, zda jsme někde nepochybili, ale nic jsem neobjevila...Hráli jsme všeho všudy cca 30 her a z toho jednou jedinkrát vyhráli hrdinové...

2.11.2015 14:32:14

ta"jemná"
jak to ten protihráč hraje? Drží se ve skupince nebo se rozdělí na dvě aby měl rychleji ty artefakt?

2.11.2015 15:28:38

tarnow
v těch zatím nejúspěšnějsích hrách se hrdinové rozdělili na dvě skupiny. Jedna šla zadem přes hřbitov a druhá přes bažiny teleportem nahoru...Posbírali cestou co šlo /poklady a artefakty/ a sešli se u rituální místnosti /jedna skupina zleva, druhá zprava/ kde to, co se tam stihlo všechno v mezičase vyrojit trochu vybombí z každýho směru, pak se tam nahrnou a pak je za chvíli po nich /těch potvor je tam přeci jen fakt hodně, protože já jakožto Zorkal zpočátku rodím potvory a zdrhám do rituální místnosti, abych ji co nejdřív měla co nejvíc zaplněnou/... ty boje okolo riuální místnosti jsou fakt tuhý...teď poslední dvě hry už jsem protihráči /hrdinům/ opravdu fandila, protože fakt promýšlel a dělal, co mohl...

2.11.2015 15:43:15 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná"
No mě to právě šlo když jsem je držel dohromady, ale hra pak trvala cca 3 hodiny. Pak je ještě otázka jak má složenou skupinu hrdinů. Asi by tam měl být ten co léčí a pak hrdinové s útoky dálku ...

2.11.2015 15:47:21

tarnow
jj, složení je dobrý, léčitel, pak nějakej ten bitkař, Riel, Choroš, Ragnar... zkusili jsme už celkem dost komb...Teď právě pročítám forum přímo na stránkách Dorn.cz a tak nějak se mi zdá, že z těch reportů plyne, že 99% prostě Zorkal vyhrává...přemýšlím, že přidáme toho 6. hrdinu /už jsem tady kdysi psala, že to vyzkoušíme, pak jsme to přestali na čas hrát a tak jsme to nevyzkoušeli/ anebo nějaký homes rules...

2.11.2015 15:56:42

ta"jemná"
jen lehce se vmísím ..... hrajete i "taktika a úprk" ? Hrdinům to u nás zvedlo šanci, po navolení vhodné skupiny.
Hry s náhodně volenou skupinou končí tak 70/30 pro Zorkala. Navolená skupina tak 40/60.
Pro Zorkala je lepší hrát proti více lidem, než 1 vs 1. Rozhodopádně, kdo udělá méně chyb, většinou vyhrává.
Vhodně zvolená skupinka a rychlost. Artefakty pobere jeden. Někdy to vyjde, a někdy to vyjde zase jindy. :o)
Jak to dopadá, když hrajete s Kosťou?

2.11.2015 23:15:34

Zorkal vs Hráči
Ze zkušeností si dovolím říct že je tam tak 25% náhoda (jaký dostanou hrdinové činy + jaky dostane Zorkal karty,jaký si tahá červený potvory) každopádně hrdinové když se rozdělí tak jim snížíš opravdu šanci na výhru. Pokud si vyberu hrdiny tak většinou vyhrají pokud neuděláš chybu. Za hrdiny je potřeba nezdržovat a jít tvrdě za výhrou jak se Zorkal rozjede tak pak je to bez šance.

3.11.2015 08:48:14

petrin
...taktika a úprk jsme ještě nehráli - zkusíme. Zkusím poradit hrdinům ať se zbytečně nezabývají sbíráním artefaktů pokladů a naběhnou do rituální místnosti dokud tam nenaleze plno potvor. Jak píšeš a i SockaM - ať si jeden sbírá co vidí + artefakty a ostatní ať dělají, co umí...jinak pak už nevím :-)

Všem děkuji za tipy a nápady, jestli vás ještě něco napadne sem s tím, prosím ;-)

3.11.2015 11:34:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Zorkal vs hrdinové
mno, tak se zadařilo věnovat této hře poměrně dost času v krátkém časovém úseku a zdá se, že jsme tomu přišli na kobylku, protože z 11 her /už konečně/ vyhráli 3x hrdinové. Sláva, nazdar, výletu...osvědčilo se nám je moc nerozdělovat, sbírat co se dá, přímou cestou k artefaktům a před rituální místností spojit síly, šikovně se jistit a hrrr na ně. Takže učit se, učit se, učit se...PS: opravdu skvělá hra je to!

13.11.2015 15:58:05 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zombicide - druhá edice (CZ)
Zombicide - druhá edice (CZ)
Akt. cena: 1990 Kč
Končí za: 9 hodin

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas