Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Trůnní sál a vítězní body

Ahoj, mám dvě otázky ke hře :)
Je možné použít Trůnní sál na tu samou kartu pro zdvojení účinku?? Jde mi hlavně o možnost, když mám na ruce tři karty, z toho 2xTS...a požil bych TS na TS a teprv pak na tu třetí kartu. Nebo vlastně i možnost použít oba na stejnou kartu v případě více karet na ruce.
A když se hraje se Zahradami, počítají se zahrady do celkového počtu karet??
Díky ;)
21.5.2011 23:43:02

charlieRed2
Když zahraješ 2 trůnní sály, MUSÍŠ mít v ruce další 2 akční karty(pokud má mít ten druhý TS význam) zahraješ dvakrát jednu akční kartu, vyložíš ji a pak zahraješ druhou akční kartu z ruky dvakrát(tedy už nemůžeš použít tu první vyloženou). Co se týká těch zahrad, tak mi je do celkového počtu karet počítáme, nevidím důvod je nepočítat.

22.5.2011 11:27:18

.
eeee ted jsem se do toho uz kapet zamotal.. :) tzn musim mit dost akci kdyz kopiruju neco pres truni sal abych mohl zahrat x krat tu zkopirovanou kartu ano?

na hrani samotneho truniho salu akce nepotrebuju ne? muzu hrat TS na TS na TS na TS. wtf kolikrat to vlastne zkopiruje? :D

10.6.2011 09:00:01

to mugvaj
Zjednodušeně řečeno: Každý trůnní sál umožňuje zvolenou kartu zahrát dvakrát, ale jak už je takhle dvakrát zahraná, tak už ji nelze znovu použít a zůstává ležet na stole spolu s ostatními už použitými kartami.

Z toho vyplývá, že jestliže pomocí trůnního sálu zahraješ dvakrát další trůnní sál, tak při prvním zahrání toho dalšího trůnního sálu můžeš použít dvakrát nějakou kartu z ruky a pak už je odložena a dále nepoužitelná a při druhém zahrání trůnního sálu musíš k dvojitému zahrání zvolit další (jinou) kartu z ruky.
Schematicky:

Zahraný 1. trůnní sál:

Poprvé zahranný 2. trůnní sál:
Poprvé zahraná karta A
Podruhé zahraná karta A
Karta A odložena k použitým kartám

Podruhé zahraný 2. trůnní sál
Poprvé zahraná karta B
Podruhé zahraná karta B
Karta B odložena k použitým kartám

1. i 2. trůnní sál odložen k použitým kartám

10.6.2011 09:44:59

mugvaj
pleteš hrušky s jabkama:-) řešili jsme, že musíš mít na řetězení TS dostatečný počet akčních karet, ne akcí. Akci potřebuješ jenom jednu, na vyložení toho prvního TS, pak už jenom plníš pokyny na vyložených kartách. Při použití jednoho TS přece taky nespotřebuješ akci za vybranou akční kartu.
Nejsem si jistej, jestli jsi správně pochopil řetězení TS. Každou akční kartu můžeš zahrát pouze dvakrát. Není to tak, že by s počtem TS rostl počet použití jedné karty, ale získáváš možnost dvojnásobit více akčních karet.
tvůj příklad: máš 4 TS, můžeš zahrát max 4 akční karty a každou dvakrát

10.6.2011 09:58:36 | Upraveno autorem (porovnej)

hmm
jo jasne takze truni sal muzu v podstate mnozit do aleluja dulezity je ze kdyz ho budu mit namnozenej treba 50x tak pak stejne muzu zahrat jen jednu jeho kopii na nejakou kartu, jasny diky

kamos totiz na mne vytahl nejakou flignu ze rekl mam v ruce 6x TS sal a kopiruju trh... rikam hmm tj nejaky divny :D

10.6.2011 10:13:44 | Upraveno autorem (porovnej)

to mugvaj
Když tě budu citovat:
"... truni sal muzu v podstate mnozit do aleluja dulezity je ze kdyz ho budu mit namnozenej treba 50x tak pak stejne muzu zahrat jen jednu jeho kopii na nejakou kartu ...

tak mám dojem, že jsi to vůbec nepochopil a nebo jsem já nepochopil co jsi mysle tím "množit do aleluja" nebo tím "budu mít namnoženej 50x" a už vůbec jsem nepochopil co jsi myslel tím, že můžeš zahrát jen jednu jeho kopii na nějakpu kartu.

Myslím, že to moje níže uvedené schéma je naprosto jasné a jestliže máš v ruce víc jak dva trůnní sály, tak prostě do toho schématu místo karty A nebo karty B vložíš zahrání trůnního sálu a vložíš do toho místa znovu celé to schéma. A pokud jsi myslel tou jednou kopíí to, že pro každé JEDNO zahrání trůnního sálu můžeš dát z ruky pouze jednu kartu (kterou zahraješ 2x a pak ji odložíš, tak máš pravdu.

10.6.2011 10:29:08

mugvaj
důležité je, že když zahraješ třeba 3 TS, tak musíš mít na ruce i 3 nějaké akční karty aby měly všechny 3 TS efekt. Takže i když měl kamarád na ruce 6 TS, ale pouze 1 Trh, tak je výsledek takový, že je Trh zdvojený jedním TS a těch dalších 5 TS vyšumí a nemají efekt. Kdyby měl třeba 2 Trhy, tak jsou oba zdvojeny (jako bys hrál 4 Trhy) pomocí dvou TS a zbývající 4 TS opět vyšumí bez efektu

Kapišto Pišto?

10.6.2011 10:33:35

kren
jasny jasny mne slo o to ze ciste teoreticky kdybych mnel na ruce, ja nevim... 20x TS.
tak je proste budu skladat na sebe a mnozit a ve finale budu moct zahrat z tech xxx TS co mam namnozenych jen jednu kopii na nejakou kartu v ruce.

ted uz to chapu pohoda :) kamos na mne prave vytahl to ze rika hraju ts na ts na ts na ts na ts a ted to vsechnohraju na trh. bum, a vytahl na mne trh asi 12 nebo kolikrat to bylo, rikam tj ale nejaky divny :D takze sem rad ze to takhle neni, diky :)

10.6.2011 10:40:37

to mugvaj
Můžeš množit (mimochodem trůnních sálů je jen 10) a můžeš to použít na víc karet než na jednu, ale nemůžeš jednu fyzickou kartu zahrát víc jak 2x. prostě na každé zahrání trůního sálu musíšmít vždy k dispozici v ruce novou kartu k dvojitému zahrání.
Takže pro současné zahrání 4karet trůních sálů musíš mít k dispozici 8 dalších karet, aby to mělo efekt.

10.6.2011 10:52:32

kren
však on už to určitě chápe, jen používá jinou terminologii :). Navíc mám pocit, žes to tou poslední větou trochu zazdil :). Na 4 TS potřebuje 4 další akční karty aby to mělo efekt, ne 8.

10.6.2011 11:00:45

Beholder
A hlavně ani nemusí mít na začátku ani ty 4 akční karty na ruce. Jen pro představu... 4*TS + 1* Čarodějnice na začátku tahu. Nakupím sály, zahraju čarodějnici, dolížu si 4 karty (soupeři si vezmou 2 kletby) a pokud mezi nima mám další akční karty, zahraju je.

10.6.2011 12:30:34

zruda
no to si nejsem až tak úplně jistý jestli to je možné. Byl bych spíše toho názoru, že ty akční karty musíš mít na ruce. Podle mě tím, že jsi zahrál tu čarodějnici, končí tvá akční fáze (dobereš si ty karty, soupeři kletby) a už můžeš jen nakupovat. Podle mě už nemáš žádnou akci. Ale těžko říct možná, že to tak jde...

10.6.2011 12:39:52

to Beholder
To je fakt, že jsem to zazdil :). Máš pravdu že 4, já jsem do těch osmi počítal i ty trůní sály a tak slova "dalších 8 karet" jsou nesmyslná. Sypu si popel na hlavu a raději už mlčím.

10.6.2011 13:01:13

Beholder
Určitě to tak jde. Podrobněji rozepíšu ten svůj příklad (moje oblíbené kombo :-)). Zahraju jednoduše posloupnost TS -> TS -> TS -> TS -> Čarodějnice. Nyní to znamená, že na základě posledního TS si vezmu 4 karty a soupeři každý 2 kletby. Mezi těmi kartami mám nějaké akce (třeba já nevím Kovárnu a Milici). Nyní na základě 3. TS zdvojím poslední TS, tedy zahraju další akční kartu dvakrát. Vyberu si teda Milici (a mám tedy +4 peníze, soupeři jen 3 karty na ruce). Nyní na základě 2. TS zdvojím 3. TS a vyberu další akční kartu, jediná je v mém příkladu Kovárna a naberu si 6 karet. Pokud mezi nimi je akční karta, tak ji stále musím zahrát, a to na základě 1. TS, kterým zdvojím 2. TS.
Moje akční fáze totiž nekončí, musím splnit všechny pokyny na všech zahraných kartách, a jestliže mám kupu trůnních sálů ještě nevyužitých a na ruce akční karty, tak je dokonce ještě musím zahrát. Na kartě TS se totiž nepíše nic o tom, že bych ty karty měl mít na ruce už na začátku tahu. Tam je totiž psáno, že si mám vybrat kartu a zahrát ji dvakrát. Nepíše se tam dokonce ani to, že jestli chci, tak si můžu vybrat.

10.6.2011 15:14:09

zruda
no, mmt... carodejnice ti ale pokud vim nepridava akci

takze dle meho sice zahrajes 4* TS, na to zahrajes carodejnici, vemes si 4 karty ale tim skoncis

10.6.2011 15:29:28 | Upraveno autorem (porovnej)

muqvaj
Ano, Čarodějnice nepřidává akce. Ty další akční karty hraju přes jiné trůnní sály.

10.6.2011 15:36:16

.
no tak to si teda nemyslim. mas nekde nejakej link na FAQ od vydavatele hry? bo podle mne TS rozhodne nepridava akci, jen umoznuje kartu zahrat 2x. ale podle mne jen za predpokladu ze mas akci na to abys tu kartu zahral i normalne

10.6.2011 15:44:49

muqvaj
Stačí pravidla... Takové kontrolní otázky týkající se kombinace TS a dalších karet :-)

Co se stane, když zahraju TS a na zdvojení si vyberu si Hostinu? Vezmu si jednu nebo dvě karty o hodnotě nejvýše 5? Nebo jednu kartu o hodnotě nejvýše 10?

Druhá situace. Co se stane, když zahraju TS a Knihovnu? Jaký smysl má tato kombinace?

Třetí situace (se kterou se dostáváme k našemu problému). Mám 2*TS a 2*Čarodějnici (omlouvám se za ni, ale tohle kombo se mi už párkrát povedlo). Nyní jsem na tahu a postupuju následovně:
1) Zahraju TS. Nyní si mám vybrat kartu z ruky, kterou zahraju dvakrát. Vyberu si ten druhý TS. Ten druhý TS říká, že mám jednu kartu zahrát dvakrát. Zbývají mi 2 Čarodějnice, a tak jednu z nich zahraju a provedu ji dvakrát. Tzn. vezmu si 4 karty a soupeři si vezmou každý 2 kletby (pokud nemají obranu). Tímto jsem vyčerpal pokyn na druhém TS, ale ještě ne na prvním TS. Nyní tedy hraju ten druhý TS podruhé, přesně jak mi přikazuje první TS. Opět si musím vybrat kartu z ruky, kterou zahraju dvakrát. A hele, mám tam Čarodějnici. Takže ji vytáhnu a vezmu si 4 karty, soupeři 2 kletby každý. Nyní byl ukončen i první TS, žádnou další akční kartu zahrát nemůžu, a tak jdu do fáze nákupu.

Přesně podle toho posledního příkladu jsem jel v té posloupnosti 4*TS a 1*Č na začátku tahu. Je důležité si uvědomit, co přesně říká karta TS. A vůbec nic si navíc nedomýšlet.

10.6.2011 16:11:05

.
no tady by to odpovidalo... ale, nemusis nahodou ty dva druhe truni saly co sis namnozil pres prvni truni sal vyhodnotit jeste predtim nez zacnes vyhodnocovat carodenice? tady mas 2 carodejnice na ruce tj ok ale v tvym pripade prvnim s 4*ts a 1x carodenici tomu tak neni...

10.6.2011 16:40:17

zruda
já ti rozumím, ten příklad 2 TS po sobě je jasně popsaný v pravidlech a jsou k tomu potřeba 2 další akční karty aby měly oba TS efekt a stačí ti k tomu jedna jediná akce. Ale když ty akční karty nemám na ruce a teprve si je doberu, tak si nejsem jistý jestli to tak jde. Rozhodně neříkám že to je blbost a třeba máš pravdu, ale moc se mi to nezdá :). Chtělo by to zkusit na brettu.

10.6.2011 16:49:16 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Problém v Dominionu je, že spousta lidí si domýšlí nějaká další pravidla a omezení, co nikde nejsou psaná. Pak vznikají tyto nejasnosti. Na TS je psáno pouze, vem kartu a zahrej ji dvakrát (přesně nevím). To je vše a podle toho je třeba se řídit. Jen a jen čistě na základě textu na TS je zřejmé, že můj postup je správný.

Pokud by na ní bylo psáno, vem kartu, co jsi měl na začátku tahu, tak pak ano, ty a muqvaj byste měli pravdu :-)

10.6.2011 17:02:11 | Upraveno autorem (porovnej)

zruda
však já neříkám, že určitě nemáš pravdu, já jen říkám, že se mi to nezdá :).

Na kartě je: Choose an action card in your hand. To uděláš s tou čarodějnicí, protože ji máš na ruce, pak si dobereš karty a pak imho efekty dalších TS propadají.

10.6.2011 17:29:12

Beholder
Problém je v tom tvém "imho". Na té kartě nic takového není, a tak žádné efekty nepropadají. Před vstupem do fáze nákupu je potřeba jednoduše dokončit všechny efekty všech zahraných akčních karet. Jak jsem už psal, pravidla Dominionu nejsou o tom, že co není zakázáno, je povoleno. Právě naopak, co není povoleno, je zakázáno. Říká se někde, že efekty dalších TS propadají? Ne, a proto se musí během akční fáze vyhodnotit. Je fakt, že někdy se to hodit nemusí (sám jsem zažil :-)).

11.6.2011 00:30:37

zruda
zkoušel jsem to hledat na BGG a byl tam podobný dotaz (TS+TS+twice Smithy, 6 karet a jedna z nich zdvojená pomocí druhého TS). Dva lidi potvrdili, že je to tak možné.

Opět zdůrazním (protože se mi zdálo, že to přehlížíš), že jsem nebyl vyloženě proti tomu (respektive proti tobě), jen se mi to prostě nezdálo a čekal jsem jestli to někdo další nepotvrdí. Nestalo se tak, ale další dva názory z BGG mi stačily k tomu abych uznal že to tak zřejmě jde a máš pravdu ;).

11.6.2011 22:14:20 | Upraveno autorem (porovnej)

Beholder
Na mě dotazy na kombinování TS působí jako červený hadr na býka, to bude asi tím :-)

Dnes na turnaji v Třebíči jsme právě dvojitý trůnní sál vysvětlovali jednomu protihráči. Ovšem poněkud blbé bylo, že na tu jednu čarodějnici si dobral ještě druhou čarodějnici, kterou pak taky zahrál. Přesto byl poražen, protože přidáváním kleteb jen zvyšoval hodnotu zahrad v našich balíčcích :-) Taková částečná obrana proti ní :-)

11.6.2011 22:51:31

Vybíráme z Bazaru

Věčná zima: Paleoindiáni komplet + rozšíření
Věčná zima: Paleoindiáni komplet + rozšíření
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas