Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Má hra vôbec zmysel ?!

...ak si na začiatku nebudem všímať takmer vôbec karty kráľovstva a budem postupne kupovať len peniaze a zvyšovať bohatstvo, kto mi zabráni v tom aby som prehral... v polovici hry budem mať toľko penazí že aj keby ma atakovali čarodejnicami a podobne tak aj tak, ak začnem kupovať karty víťaznych bodov (kedže budem mat haldu penazí) súperi nemajú šancu nadomnou vyhrať, alebo sa až tak moc mýlim?
30.7.2011 09:17:45

oprava
OPRAVA: kto mi zabráni v tom aby som vyhral??!! :) s tolkými peniazmi..

30.7.2011 09:26:44

Realita
A zkoušel jsi to takto hrát?

30.7.2011 10:46:18

to_foret
...ne tak úplne... ale počas hry som velmi často kupoval karty penez a na konci som to rozbalil pretože som mal v ruke hromadu prachov a za cca 6 kôl som rozhodol hru.. pričom na začiatku som bol sice trochu otesánek ale prechcal som každého v závere.. som kupoval provincie jak na bežiacom páse... takže veru neviem či to bola len náhoda..

30.7.2011 12:00:25

vincentnwo
No, je to možné, že to jde, ale mě se to moc neosvědčilo. Také mne jednou napadla tato myšlenka a tak jsem hrál, že jsem jen kupoval karty peněz. Je ale pravda, že se mi nepodařilo kupovat JEN peníze. Občas jsem nějakou tu akční kartu koupil, ale převážně jsem měl peníze. Stalo se mi ale, že spoluhráči, kteří sice neměli takovou koncentraci peněz v balíčku začali kupovat provincie za pomoci akčních karet, které měli. Já jsem samozřejmě taky kupoval, ale nebylo to až tak super, jak jsem předpokládal. Do ruky mě chodily hodně meďáky a stříbrnáky, takže jsem taky neměl každé kolo na to, abych provincii koupil. Nakonec jsem se umístil až na třetím místě.
Můj závěr je takový: Kdybych kupoval POUZE karty peněz a v dobrém okamžiku na konci hry bych začal skupovat provincie, asi bych měl šanci vyhrát, ale nemyslím si, že by to byla zaručená výhra. Hráči, kteří kupují akční karty si totiž s jejich pomocí mohou kupovat provincie taky, a myslím si, že často k tomu dostanou příležitost dřív, než já s rukou plnou mincí. A hlavní věcí je to, že když budu kupovat jen prachy, tak si tu hru vůbec neužiju ;).
Ale je to dobrej nápad. Možná to zkusím ještě jednou a opravdu nekoupím nic jiného než kartu peněz a nakonerc karty bodů, uvidíme... .

30.7.2011 12:40:11

foret
..ja mám túto hru veľmi rád a keby sa dalo skutočne takto oklamať systém.. vymyslím si pravidlo ktoré to skupovanie penazí bude obmedzovať... Ja si tú hru práveže chcem užiť.. len ide o to aj vyhrať a kupovať karty ktoré sú menej užitočné ako peniaze len kvoli tomu aby si hru človek užil nieje tá pravá zábava... Takže otestujem ešte raz túto divnú peňažnú taktiku a potom spravím opatrenia.. :) nehodlám sa Dominionu len tak vzdať keď mám kúpené všetky preložené vydania..

30.7.2011 13:00:31

cerny trh
pre spestrenie rodinneho hrania sa nam osvedcilo - prva ruka : 6 medakov , 3 statek , 1 cerny trh .

16.8.2011 11:45:05

Dedo
Cože? Osobně s černým trhem vůbec nehraju. Je to strašně zpomalující a vlastně i dost špatná karta.

16.8.2011 12:03:47

Peněžní taktika
Teoreticky na papíře funguje; v praxi to ale drhne... Jde jí použít jen pokud jsou karty království ve správné "konstalaci", jinak i hráč hrající přes ně může v pohodě vyhrát. Navíc se "sviňáckými" kartami z rozšíření už tahle taktika nefunguje skoro vůbec. krom toho i když budeš brát jen peníze, tak buď si budeš stále kupovat jen prachy (a tudíž vlastně nic neděláš) či budeš průběžně kupovat už i ty body, ale ty ti budou sinit ruku a blokovat místo právě pro ty peníze ,-) A za poslední, taková hra pro toho kdo tuhle taktiku hraje snad ani nemůže být zábavná, úplně se z toho vytrácí to specifické kouzlo, kdy je vlastně mnohem větší zábava si sestavit fungující balíček než vyhrávat.

Ad domácí varianty: My tu a tam hrajeme do začátku s 2 měďáky + jednou kletbou + 2 statky. Je to pak sice na dlouho, ale zase to dobře (pro nás ,-) "simuluje" skutečný začátek od píky a postupné budování přes ty nejlevnější karty k těm vyšším...

16.8.2011 13:05:43 | Upraveno autorem (porovnej)

vincentnwo
Nemyslím že by se takto nedalo vyhrát, ale udělat si z toho svoje pravidlo je podle mě hloupost. Vezmi situaci, kdy máš na ruce 5 peněz, a v akčních kartách je třeba Trh. Myslíš že je lepší vzít stříbrňák, nebo Trh? A taky pokud protihráči hrají dobře, může se stát, že si v závěru budou kupovat v jednom kole třeba i Provincii a další kartu s vítěznými body najednou. Pak ti jeden nákup za kolo stačit nebude...

16.12.2012 12:42:32

Dominion
jsme asi před měsícem oprášili a hrajeme ve dvou. Mám tendenci nakupovat akční karty a pěkně kombit, jenže vždy vyhraje spoluhráč, který v podstatě syslí penízky a skupuje body, takže souhlasím s tím, že základ je v podstatě spíš o tom, syslit a kupovat body, než si hezky zakombit. Když jsme kdysi přidali a hrávali s Rohem hojnosti, tak to spíš napomáhalo tvorbě balíčku spíš než prachobyčejnému syslení peněz, co si pamatuju. Chtěla bych ale hrát čas od času jen se základem, tak se ptám, těch, co mají Dominion nahraný, zda by třeba nepomohlo, že přidáme pro hru ve dvou zbytek bodovacích karet, abychom hráli na těch 12, že by se při tom víc užilo akčních karet? Jasný, nemusím se ptát a můžeme to rovnou vyzkoušet, ale přeci jen by mě zajímal názor od těch, co zkoušeli horem spodem, co se z Dominionu /základu/ dá vymáčknout. Dík

5.2.2018 13:24:45 | Upraveno autorem (porovnej)

ta jemna
Pokuď vždy prohraješ, tak je ve tvé hře něco špatně. Nestává se ti, že ti zůstavají akční karty na ruce a už nemáš akce (tzv dead draw)? Anebo je potřeba položit si otázku, jestli kupuješ ty správné (nejlepší přistupné) akčné karty.
Cílem hry není zahrát co nejlepší kombo ale mít co nejvíc bodů. Ta cesta k vítězství právě tkví v tom přesně najít ten poměr peněz a akcí a taky v správném načasování, kdy přestat balík vylepšovat a začít kupovat vítězné karty.
Jako nemám moc zkušenosti s hrou právě proti "big money", ale určitě je lze porazit tak, že budeš taky kupovat hodně peněz ale k tomu nějaké akce, pak bys měla mít lepší karty jako soupeř. Třeba opening stříbrňák a kovárna je hodně silný.
Zvýšení počtu vítězných bodů ve hře není moc dobrá úprava. Hru to zbytečně prodlužuje a pokřivuje - musíš déle vylepšovat balík, protože pak ti víc karet s bodama plevelí ruku. Může se také stát, že hru nedohrajete, protože nebudete schopni vykoupit všechny provincie. Touhle cestou bych nešel.

6.2.2018 10:39:26

zaklad
Ciste jen zakladni Dominion uz jsem docela dlouho nehral.
Nicmene podle mne na kupovani penez neni nic spatneho. Jak jiz tu myslim bylo receno - je to takovy "etalon" efektivity strategie.

Napr. pokud jedna z dostupnych akcnich karet je Kaple, tak proc bych si mel svinit ruku necim jinym nez penezi? Proste vycistim statky a medaky a nakoupim stribrnaky a zlataky a za ne pak Provincie. Teoreticky... prakticky je otazka jestli to bude v dane kombinaci karet ta nejlepsi strategie. Treba by bylo lepsi kupovat k tomu nejake jine akcni karty?

Nicmene je asi fakt, ze ciste v zakladu tech "uzasnych" kombinaci mnoho nebude. A kdyz se naopak vezmou vsechny rozsireni a zmatla se to vsechno dohromady tak taky asi nevzniknou nejake zajimave strategie.

Co mne osobne se libilo byly vybrane sady pro Dominion Tour. Tim nemyslim tu uvodni sadu 10 karet, ktera se hrala vzdy v prvnim kole, ale tu "super" sadu vsech asi 50+ dostupnych karet z ruznych rozsireni, ze ktery se losovovalo. Tam se totiz nekdo zamyslel a vybral takove karty, ktera maji slusnou sanci tvorit zajimave komba. A bylo velmi zabavne to na tech Dominion Tour turnajich objevovat s kvalitnim spoluhraci. Skoda jen ze vetsinou jsem to kombo videl funkcni v souperove a ne ve svem balicku :)

6.2.2018 10:53:54

penizky

:) vzdy zalezi od kombinacie 10ich akcnych kariet. Hravam Dominion velmi casto a mam aj rozsirenia a taktika kupovat len peniaze pri hre s ostrielanymi hracmi sa nevyplati. Proste mi tie moje nasyslene prachy bud slohnu, alebo ma nakrmia kletbami ci medakmi, alebo mi pred kazdym mojim tahom uskodia a nakoniec mam na ruke pri kupe len 7 minci. resp 10.

8.11.2018 12:58:48

pravidlo
Existuje akési pravidlo: dobre nakombené akčné karty > hromada peňazí > žiadna taktika alebo blbo nakombené akčné karty

20.9.2019 14:30:27

Vybíráme z Bazaru

Machi koro CZ + rozsireni Velkomesto
Machi koro CZ + rozsireni Velkomesto
Akt. cena: 1690 Kč
Končí za: 8 dnů

Offcanvas