Dixit - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: párty hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: ADC Blackfire Entertainment
Asmodée Editions
Hobbity
Libellud
Autoři: Jean-Louis Roubira
Marie Cardouat
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

PJ
PJ - avatar

Spiel des Jahres 2010 a CZ verze

Jak už mnozí víte, Dixit vyhrál německou cenu Spiel des Jahres 2010 ("Hra roku", o které rozhoduje odborná porota). Osobně mám už několik let o této ceně dost podhodnocené mínění, ale tentokrát bych z nominovaných her vybral stejně jako porota. Jak to vidíte vy?

A co říkají na ocenění obyvatelé jiných her? http://boardgamegeek.com/image/753313/dixit

A ještě jedna novinka: Blackfire začal od 1.7. distribuovat Dixit v kompletní lokalizaci, tak se třeba ještě více rozšíří mezi zemědělný porobený lid :o)
5.7.2010 19:56:33

Morthe

...
No páni, že to ale dá práci lokalizovat ty obrázky =D. Zrovna tahle hra je pro plnou lokalizaci naprosto nevhodný a zbytečný kandidát.

5.7.2010 20:33:32

PJ

Morthe
Jistě, stejně jako nedávno vydané Dračí Srdce, Yspahan, Jungle Speed, Finca a další hry, které neobsahují žádné herní texty. Z hlediska zkušených hráčů nakupujících většinou ve specializovaných obchodech nebo rovnou v zahraničí jsou to možná "naprosto nevhodné" výběry, ale z hlediska vydavatelů je to celkem rozumný tah a z hlediska "dostihářů" to znamená, že na nějakou takovou hru narazí v Tescu, pořídí ji a časem třeba něco dalšího... a deskovky budou zase o kousek blíž statusu "kultivované zábavy pro dospělé" (a dětských hraček).

5.7.2010 20:44:20

Morthe

...
Chápu tvůj názor... nicméně v tomto případě by mi přišlo výhodnější prostě vložit graficky zpracovaná pravidla (na křídovém papíře) do krabice a na krabici dát nálepku. Což možná je ve skutečnosti myšleno tou plnou lokalizací. Kromě pravidel a 'počet hráčů: 3-6' tak totiž není co lokalizovat, natož se tím chlubit.

5.7.2010 20:52:10

Morthe
Nechápu tohle zbytečné ofrňování. Chceš říct že hra není lokalizována, tedy že není kompletně česky??? Pro neznalého kupce je to určitě užitečná informace, aby se nemusel obávat, že na něj vyskočí neznámý jazyk. No a co, že se kvůli tomu nemusely tisknout nové herní komponenty?

Rozhodně je to přesnější informace, než kdyby tam napsali "Přiložen český návod", což by zavánělo, že jsou tam i jiné jazyky.

5.7.2010 21:25:40

Morthe

...
Neofrňoval jsem se... no to je fuk. Jenom jsem tím chtěl říct, že jsou to zbytečné finanční náklady jenom proto, že na krabici bude česká vlajka. Marketingová strategie vložená křídová A5 s pravidly a nalepenou českou vlaječkou mi přijde smysluplnější než do výroby zadávat kompletní českou lokalizaci krabice.
A mimochodem, originální pravidla jsou multijazyčná, tedy jsou tam jiné jazyky, takže to zavánění by bylo jenom správné.

5.7.2010 21:48:05

...

Normalního člověka vyděsí už pouhé slovo "lokalizovaná".

A v druhé fázi se vyděsí a bude přemýšlet, proč se vůbec prodávají hry, které nejsou v češtině.

Chci prostě říct, že nehráč kupující v běžném okresním hračkářství automaticky předpokládá, že hra bude česky a vybírá pouze podle ceny a barevnosti krabice.

5.7.2010 21:50:54

PJ

Sodovka
"Normální" člověk se s tím slovem taky nesetká, on přijde do hypermarketu nebo hračkářství a tam to česky vskutku bude. A že to tam bude, to jsem chtěl oznámit jako zajímavost, ale netušil jsem, že tu z toho bude taková čočka... prý vychloubání... ufff :-/

5.7.2010 22:31:21

souhlas
se Sodovkou a Morthem. To je spíš provokace.

5.7.2010 22:46:12

zbytocnost
100% suhlas morthe,sodovka
v poslednej dobe mi tie "lokalizovane" hry dvihaju tlak.
tiez nechapem,preco sa nelokalizuju hry s textom na kartach apod.
toto uz je fakt vysmech,ze lokalizovany dixit,lol.
vdaka bohu aspon za arkham.

5.7.2010 22:56:53

Morthe

PJ
Ale kuš ty, samozřejmě, že je to zajímavost... a všichni tu vítáme, že se kvalitní hry přiblíží lidu. Jenom ta kompletní lokalizace je prostě u Dixitu strašně vtipná ;)

5.7.2010 23:21:03

PJ

Morthe
No, spíš mám pocit, že to tu nikdo moc nechápe a já osobně nevycházím z údivu, že místní diskutéři považují vydavatele pomalu za pohůnky (kteří by měli vydávat jen "užitečné a potřebné" hry pro nás hráče) a idioty, kteří plýtvají prostředky na nesmyslně drahou výrobu.

Nevím, zda každému dochází, že třeba ten český Arkham a jiné hry určené pro podstatně menší cílovou skupinu zákazníků, se budou muset zaplatit třeba těmi vydávanými tituly, které tu některým zdvihají tlak a jiným přijdou jako provokace. A jestli je ta "lokalizace" (uznávám, že u Dixitu to působí úsměvně) hloupost, to je věc vydavatele - předpokládám, že jim se ten krok vyplatí, tak asi hloupý úplně nebude...

5.7.2010 23:33:31

souvislosti
Nevím, kdo z vás má s uváděním zboží na trh zkušenosti. Vyčítat vydavateli, že plýtvá penězi za českou krabici je trojnásobný nesmysl:
1.- Jsou to vydavatelovy peníze, nám všem je absolutní kulové po tom, jak s nimi naloží!!!!
2.- Co když BF dostali od původního vydavatele nabídku, že při odběru xxx kusů dostanou CZ krabici v ceně? U spousty výrobků je to běžná praxe a tudíž BF nevyplýtvá ani kačku.
3.- CZ texty na krabici jsou i marketingovým tahem. Jednak osloví lidi u regálu a jednak dají na srozuměnou, že jde skutečně o produkt, kde není nutno očekávat problémy s cizím jazykem. Takže jde i o investici do marketingu.

Ale i kdyby body 2 a 3 neplatily, na bodě č. 1 si trvám, proto ty vykřičníky. :)

6.7.2010 02:29:01

můj skromný názor
z pohledu obchodníka: Dobrý tah. Po Dixitu (bůh ví proč :) ) všichni šílí a v regálech v Tescu nebo v hračkářstvích by se po něm mohlo zaprášit.

z pohledu hráče: WTF?

6.7.2010 10:07:24

husak
Ja z pohledu prodejce asi budu proti sobe, ale taky mi to prijde zbytecne. S bodem jedna lze souhlasit, ale s ohledem na rozvoj trhu v Cechach si dokazu predstavit jinou alokaci penez. Ale jsou to samozrejme penize BF. Pokud by platil bod dva, tak budiz. Co se tyce bodu tri prelepka na zadni strane v cestine a nalepka na folii vepredu CZ verze je uplne dostatecna, pokud u zakaznika predpokladas zakladni inteligenci...

6.7.2010 15:16:20

Blackfire reklama na dixit
Ze prvni karta ktera probleskne (zamracena babicka) neni ze zakladni sady?

28.1.2013 08:14:36

andik007
ta ne a mám pocit, že ani ten obr, kouknu do krabky

28.1.2013 09:53:13

obr je tam
tak
opravdu jen ta babka

28.1.2013 10:13:08

Vybíráme z Bazaru

Český film - původní edice, perfektní stav!
Český film - původní edice, perfektní stav!
Akt. cena: 449 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas