Descent: Výpravy do temnot (2.edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 494x (Seznam vlastníků)

Descent: Výpravy do temnot (2.edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Adam Sadler
Corey Konieczka
Daniel Clark
Kevin Wilson
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Proč ne/pořídit tuto hru

žádná hra mi nešla tolikrát do/z wish listu jako tato. Vždycky se začtu do pravidel a nadchnu se - jasnej wish list - potom kouknu na hodnocení BGG odzadu :-) a čtu too random and broken - jde z wish listu a tak je to furt dokola. Chtěla bych alternativu k Dornu, musí to být v cz - náhoda v podobě kostek mi zas až tak nevadí, Descent se mi zdá, že by měl být to pravý ořechový, ale nevím, fakt nevím... Proč tuto hru máte rádi a proč byste se nebáli ji směle doporučit? A opačně - proč ne.
7.4.2016 12:48:27 | Upraveno autorem (porovnej)

ta"jemná
Ber můj názor jako velkého fanouška Descentu, odkojeného fantasy, Dračím doupětem i Dornem:

Proč ANO:
1) Úžasně jednoduchý a přitom i reálný hrací i soubojový systém, který brzy přejde do krve...
2) Díky všem rozšířením neuvěřitelná variabilita hry - díky množství specializací, hrdinů, různých nestvůr i množství různých dobrodružství i kampaní - neopakovatelné scénáře na rozdíl od Dornu
3) Prakticky Dračí doupě přenesené na herní plán, zde se však Overlord snaží hrdiny opravdu zničit a soupeří s nimi
4) Nádherně zpracované figurky do detailu

proč ANO i NE:
1) Tato hra je velice taktická, pokud se hráč rozhodne hrát stylem
chci ze všeho vytěžit co nejvíce. Nicméně dá se zahrát i styl námi pojmenovaný jako roleplaying a užít si více atmosféru hry na úkor taktiky, nastanou vtipnější situace, ale zase netaktická strana většinou prohraje.

2) Tato hra - a obzvlášť hraná kampaň je velmi dlouhá. Není to hra na na 2hodky do hospody, ale spíš na celovečerní či celodenní hraní.

Proč NE:
1) finanční náročnost

2) občas někdy nepřesné oficiální české překlady, nedostatky jsou však zde na foru už odstraněny, rozšíření (krom nyní vydaného Labyrintu) v angličtině, ale opět zde na foru už přeloženo

3) závislost :-)

7.4.2016 13:47:01

Joe

tajemná...
Ja by som do toho išiel hneď, mať na to peniaze (teda aspoň tých 100-150 EUR, aby som prikúpil aj pár rozšírení).

Tak s ohľadom na samotný systém, variabilitu a "krásu" prevedenia (klasické FFG), ako aj napríklad kvôli nadchádzajúcej aplikácii s možnosťou prevzatia roly Dungeon Mastera (takže všetci hráči si užijú spoločné hranie proti A.I.).

7.4.2016 14:34:48

můj názor
pro začátek co jsem hrál nebo mám z her na hrdiny, ať víš z čeho asi tak vycházím: Descent 2ed., Arcadia Quest, Zombicide Black Plague, Kindom Death Monster, Talisman, DrD, Warhammer RPG, Zima Mrtvých, Myth, Zaklínač (a pak spousta jiných, třeba strategických nebo karetních her, ale ty nejsou tak relevantní)

Já jsem pro pořízení - v mé sbírce i z her tohoto typu co jsem hrál je to jedna z nejzábavnějších, nejsnaději naučitelných her a všem se strašně líbí po prvním zahrání..
Ale hodně to záleží na skupince, na overlordovi (i když to teď trošku odpadne pokud máte raději coop a přibude mnou zmíněná aplikace tu o vlákno níže). Pokud máš hráče typu chci všechno vyhrát a jak se mi nedaří, tak jsem naštvanej, tak hru rychle odhodíte :)

To hraní Overlord vs hráči totiž občas dopadne tak, že hrajete hodinu, pak jedné straně párkrát za sebou prostě nepadnou kostky a je konec i když celou dobu to bylo pěkně vyrovnané.. Některé povahy toto nemusí úplně snášet.. Popravdě jsem párkrát uvažoval, že to kvůli tomu prodám, protože někteří kamarádi to kvůli tomu už nechtěli hrát, ale vždy se našel dostatek dalších hráčů co si to s chutí zahráli (hlavně ti méně zkušení hráči) a chtěli hrát dál. Ale díky té appce by teď hra mohla dostat nový rozměr a dávku zábavy, takže jsem rád, že jsem to zatím neudělal (ten prodej :)

Kvalita figurek, dílků atd je úžasná, spousta různých kartiček, hezké ilustrace.. to asi nemá cenu hodnotit, vše super.

Hře hodně pomáhají dodatečná rozšíření a teď nově asi i to, že místo původní kampaňe do ní dali novou lépe vyváženou a propracovanou kampaň Heirs of Blood. Možná bych ještě zvážil Star Wars Imperial Assault, ten je skoro to samé, nějaká pravidla vylepšená, jen ve scifi hávu (záleží na preferencích).

7.4.2016 14:38:16 | Upraveno autorem (porovnej)

A další názor
Když jsem o Descentu slyšel poprvé, úplně mě nadchnul. Hodně jsem o tom přečetl a zkoukl milióny videí na netu a pak si to běžel koupit. Po zahrání pár scénářů jsem byl pořád nadšenější a nadšenější...

Ale, nadšení začalo opadat při hraní kampaně "Runa stínů". Dostali jsme se asi někam do půlky a přestali to hrát. U téhle hry mi prostě vadí ta dominantní taktická stránka. I když se hra tváří jako deskové DrD, není to ani zdaleka pravda. Je to čistě taktická záležitost s kostkovým soubojem. Scénáře Runy stínů tomu vůbec nepomohly. Pravda je, že jsme kampaň hráli jen ve dvou. Ve více lidech by to mohlo být lepší.

To byl důvod, proč ne. Důvodů proč ano je ale mnohem víc. Tahle hra je neuvěřitelně variabilní (a není ani potřeba investovat do tolika rozšíření). Krásné na ní je totiž to, že nemusíte hrát kampaně, nemusíte ji ani hrát stylem, jakým byla napsaná. Existuje spousta fanouškovských modů, které ji upraví tak, jak vám bude nejvíc vyhovovat. Můžete si sestavit svou vlastní kampaň pomocí editoru na stránkách FFG... Já osobně naprosto zbožňuji "Legendary Rules" mod, který hru změní tak, že nemusíte hrát předem definovaný scénář, ale generovat si ho pomocí kostek v průběhu hry. OL si tajně volí monstra, které přidává na mapu podle své vlastní volby. Vy tak netušíte kdy a co na vás vyskočí. Dále je v tomhle modu mnohem lepší a propracovanější získávání XP, vývoj postav a vylepšování samotného OL přímo během hry. Ne až po odehrání scénáře.

S tímto modem už bych se nebál mluvit o DrD v deskové podobě. Stejně tak editor scénářů od FFG. OL si klidně může navrhnout mapu a odhalovat ji postupně. Těch možností je prostě neuvěřitelně moc. Stačí jen základ pravidel a zbytek si každý může upravit dle své fantazie a chuti...

Teď jsem si pořídil rozšíření a zase mám spoustu věcí navíc, které můžu ke hře použít.

Za mě, už jen díky tomu, co je možné s tou hrou dělat, doporučuju všema deseti. Kampaň v rozšíření Labyrint Zkázy (jiné nemám) už vypadá mnohem lépe, než Runa Stínů a určitě si ho chci zahrát, ale i tak si myslím, že mě bude víc lákat ona legendární úprava :)

A další důvod proč ano, je aplikace, kterou zmiňoval Zaily. Co jsem četl, umožní hrát hodně podobně jako Legendary Rules mod, navíc ale plně kooperativně proti aplikaci. Což (pokud se to povede) může být opravdu pecka.

Toť můj skromný názor na tuto hru :) Snad pomůže

7.4.2016 16:01:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Děkuji
všem, co jste se tu rozepsali za podnětné příspěvky :-)

8.4.2016 13:05:34

Překvapení :)
Tak to jsem nečekal že ho někdo přeloží to je super :) Tak do něj konečně půjdu :) ..chtěl jsem se zeptat ty Lieutenant Packy chápu jsou vždy vázané na určité rozšíření

- tam by mě zajímalo jaky je herně rozdíl hrát s nimi nebo bez nich?

no a pak ty Hero and Monster Collection. Tam nechápu jak se zasazují do hry. To se může dát do jakéhokoliv rozšíření nebo je to dělané na fanouškovské scénáře?

8.4.2016 15:34:33

překlad
ale pozor na ty hero/monster packy a Lieutenanty, tam zatím žádné překlady nejsou a mám pocit, že asi ani nebudou.

Lieutenant pack ti přidá jednak figurku nějakého záporáka z kampaní, kterou pak můžeš buď využít v té kampani místo žetonku, ale taky a to hlavně, ti přidá jeho balíček. Jakoby další druh karet pro overlorda, které si může kupovat mezi questy za určitých podmínek (utratí body které by využil na nákup OL karet, nebo za body za zabité hrdiny). Tyto karty mají pak všelijaké účinky, jednak když je aktivuješ, můžou mít nějaký bonus pro potvory pro celý scénář (nebo naopak postih pro hrdiny), můžou mít jednorázový efekt a nebo je tam karta, kterou přivoláš právě toho Lieutenanta do aktuálního scénáře a pěkně s ním můžeš hrdinům zatopit (nejde ale přivolat ten Lieutenant, jehož v kampani co zrovna hrajete můžeš potkat v nějakém questu, takže to můžeš pouze využít jeho figurku až ho potkáš dle quest booku).

Hero and monster kolekce ti přidávají větší variabilitu ve výběru hrdinů a monster pro tvá dobrodružství (jednak overlod může pak volit z více potvor do otevřených skupin a hráči zase můžou například na postavu co bude hrát nekromanta vybírat z více charakterů, které se pro tuto roli hodí - pozor nepřidává to povolání, pouze hrdiny :)

8.4.2016 16:26:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Zaily
Pravě že jsem koukal že ti poručíci a monstra tu na zatrolenkách přeložený jsou :)

8.4.2016 17:53:42

Zaily
Takže tu Hero and Monster kolekci může používat libovolně na všechny rozšíření. Díky za vysvětlení.

8.4.2016 17:55:26

názor amatéra
Podle mého názoru tato hra vyžaduje alespoň jednoho opravdového nadšence. Ten musí investovat hodně času, energie, invence, aby ostatním připravil krásný zážitek (a tím z toho měl i sám radost). Musí se tomu prostě někdo hodně, hodně věnovat. Před hrou, během hry, po hře. Hledat errata, řešit chyby, luštit fóra, připravovat kampaně, nastavovat úroveň atd. atd. Pokud někoho takového máte, je to dobré až vynikající. Ostatní se pak mohou klidně "vézt", mohou to být i děti nižšího školního věku.
Pokud jste však parta, co má víc her, scházíte se nahodile v nestejném složení, ne moc často, ve skupince jsou spíš příležitostní hráči, hrajete v podstatě jako doplnění ke společenské návštěvě a potřebujete čapnout krabici, otevřít a hrát něco hotového, domyšleného, tak nějak "ready-to-use" a kratšího, pak se vám to na stůl nedostane.

9.4.2016 11:05:47

to Karel
Nepovažuju to za názor amatéra :)

Myslím, žes krásně popsal situaci do jaké jsme se dostali. Momentálně mám nakoupena všechna malá a velká rozšíření (bez HM collections a LT packů) a všechno obalené, překlady nastrkané v obalech a pořadače připravené. Problémem je, že máme (přesně jak říkáš) skupinu lidí co se sejde jednou týdně aby něco zahrála. Každý vlastní nějaké hry, takže se repertoár střídá, Každý týden dorazí někdo jiný a tak máme od srpna 2015 rozehranou Runu stínů a nejsme schopni se dostat do finále.

9.4.2016 15:58:56

příprava
jojo, s tím docela souhlasím, ale tak je to asi u všech takových "epičtějších" a větších her, minimálně těch co se hrají na nějakou kampaň.
Ale tak já takový nadšenec třeba jsem a nevadí mi ani jako overlordovi, pokud kampaň pořádně projedu, hlavně když vidím, že se baví lidi okolo (já si užívám i své prohry, pokud se při tom parta zasměje, zabaví a připravím jim pěkně těžké chvilky, přes které se stejně dokáží dostat :)
A možná i to je ten důvod, proč se mnou pak lidi chtějí hrát zase, každému trpělivě vysvětlím pravidla, upozorním na případné chyby během hry, nebo jestli opravdu chtějí udělat tohle a tohle, ač tím ohrozí výpravu atd :) Ale hlavně prostě snažím se do hry už i malinko více komponovat nějaký ten roleplaying a vymýšlím si nějaké hlášky potvor či co hrdinové vidí nebo jak "usekl goblinovi hlavu, která odletěla přes celé ohniště a ohodila cákající krví opodál stojící hrdiny..." :) Je to pak trochu větší sranda, ale je potřeba aby takto naladěná byla celá skupinka, je blbé když si pak jeden ťuká na čelo, proč to tak prožíváte :)

9.4.2016 22:16:26

Vybíráme z Bazaru

Hra o trůny
Hra o trůny
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas