Battlestar Galactica: The Board Game

xxxxxxxxxo hodnoceno 291x (Seznam vlastníků)

Battlestar Galactica: The Board Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, kooperativní, strategická, intriky
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Giochix.it
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Corey Konieczka
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

macko

Cyloni vs. ludia

Zdravim,
tak od vianoc sme s kamosmi zahrali cca 15-20 hier, v prakticky vo vsetkych moznych poctoch od 3-6, a vsimol som si, ze zo vsetkych tych hier prehrali cyloni len 2x. Zhodou okolnosti som bol vtedy cylonom vzdy ja. :) Prvy krat sme hrali v 4. Prvu polovicu hry sme boli vsetci ludia. Ale tesne pred tym, ako sme preleteli vzdialenost 4 planet, tak nam klesol tusim food tesne na cervene a tak sypatizant sa stal clovekom. (vsetky ostatne ukazovatele boli na plnom) A mne prisiel Cylon. Mali sme s nami aj prezidentku, co taha dve crisis karty a jednu vybera. Teda v podstate vzdy si vyberal tu lepsiu. Mna coskoro odhalili a tak som sa musel odhalit a tym som hral sam proti im trom. Mali plne ruky kariet a v skill checkoch nemali sancu prehrat. Kedze neprichadzali ziadne karty, kde by sa umiestnovali basestari a tak nemali problem dojst k vitazstvu.

Druha prehra bola v piatich. Kedze za poslednych asi 6 hier som si vzdy potiahol cylona hned od zaciatku, tak ma to nebavilo hrat stale rovnako a tak som skusil inu taktiku. Uskodil som im ako som vedel hned v prvom kole a hned som sa odhalil. Dost im to zavarilo, pretoze mali vsetky civilne lode na planiku nahromadene na jedinom mieste a takmer vsetky ridery na tom istom mieste a branili to tam len nejake 3 vipery. A tak stacilo aktivovat ridery a bolo by vymalovane. Akurat ze prave sa potiahli karty, kde sa potiahli dva krat aktivaciu heavy riderov a skocili pomocou FTL kde riskovali -3 populaciu, hodili si kartu ze kocku staci hodit na uspech o dva menej a bolo vymalovane. Aspon mali na palube dvoch centurionov. Dalsimi tahmi sa dostali az na uroven, ze staci ich raz aktivovat a ludia by prehrali. Stacili ich vsak skor zabit. (a to som este znicil armory a poslal cast posadky do sickbayu) Potom povacsine tahali skill checky, takze malo kedy sa znova objavili zase basestary, aj ked som sa o to pokusal najviac ako som vedel. Celkovo hrali stylom,ze prisli na -3 a skocili cez FTL. Dalsi cylon prisiel do hry pri prebudeni spiacich agentov, spravil vsak velku chybu a skoncil hned ako sa dalo v brigu, ked sa dostal znova na tah sa odhalil a potom sa uz na tah nedostal a cyloni prehrali. Lebo ked skakali, tak vzdy vytiahli planetu so vzdialenostou 3, takze na tri skoky mali 9 a dalsim skokom znova pri -3 to vyhrali. (celkovo zo 4 skokoch skocili 3x pri -3 a raz pri -1. Pri poslednom skoku mali populaciu 4, takze aj keby to neprehodili mali by populaciu 1).

Tak tolko k cylonskym prehram. Teraz nasleduje moja otazka. Ako je mozne, ze nech som spravil takmer akukolvek chybu ako cylon, tak v 90% pripadov cyloni vyhravaju. To je ta hra tak velmi nevyvazena, alebo my to hrame za ludi zle? Ake mate vy pomery vyhier a prehier? A celkovo kto je podla vas vo vyhode? My to hravame najcastejsie v 5 takze 3 ludia a 2 cyloni.

A este jedna otazka na overenie, ked je hrac v brigu moze vyuzivat akcie na kartach, teda moze davat "executive order"?
23.1.2010 12:44:52

Cyloni x lidi
Zatím jsem hrál akorát čtyři hry, ale mám spíš opačnou zkušenost. Zatím u nás cyloni vyhráli jen jednou, takže mám spíš opačnou zkušenost.

I když jednou se nám jako lidem povedlo vyhrát i přes moji egoistickou snahu stát se za každou cenu admirálem. Poslední kolo hry jsem jako Gallen Tyrol byl zároveň admirál i prezident :)

Jinak my brig hrajeme tak, že z něj můžeš hrát co chceš, pokud u toho není výslovně napsaný opak, takže i executive order. Na druhou stranu pravidla my vysvětloval spoluhráč, já sám jsem je nikdy nečetl. Je teda možné, že to má být jinak.

2.2.2010 20:44:14

Brig
Jasně, postava v cele ztrácí jen "pohyb" (a nebere kartu krize), ale fázi akce může využít k zahrání akční karty, nebo k akci lokace (snažím se prokopat ven :)popřípadě pokud je v brigu prezident, může i lízat Quorum karty, nebo je hrát.

2.2.2010 21:01:00

Cyloni vs lidi
Já jsem hrál zatim cca 10 her a poměr vítězství lidí vs cylonů bude zhruba stejný. Jen asi dvakrát se nám stalo, že situace byla skoro jasná už poměrně brzo, naopak v naprostý většině her to dopadlo o chloupek pro jednu či druhou stranu. (obvykle hra končila buďto vyčerpáním nějakého zdroje v okamžiku, kdy jsme měli nakročeno k finálnímu skoku nebo naopak se podařilo skočit finální skok těsně předtím, než hrál cylon, který by nás už definitivně potopil. Takže většinou to je napínavé až do konce.

3.2.2010 13:54:34

Cyloni x lidi
No mám podobnou zkušenost - u nás zatím lidé vyhráli 3x z asi 20 her a pouze jedna byla jasná (to jsme to hráli ve 4 a tahali jsme to všechno přes prezidenta - prolízal si všechny karty Quora, snížil jsme morálku na 4 (aby sympatizant zůstal člověk) a pak to prezident vytáhl zpátky na 6. No a ve třech s nabouchaným prezidentem jsme to vyhráli docela přesvědčivě). Jinak velice často se nám stává, že všechno je ok celou hru, suroviny v modrých číslech, nic se neděje a najednou konec - třikrát po sobě se vylodí cyloni a rozstřílejí nám civilní lodě; nebo cyloni jsou všichni inženýři a rozbijou nám galacticu apod.

Docela často jsem přemýšlel, čím to je, a nejsem schopen to odhalit. Podle mého to nehrajem tak špatně. Kdo ví, v čem je háček.

Na druhou stranu je to takový chalenge - lidé jsou extrémně motivovaní to vyhrát a když se jim to podaří, jsou jejich jména nesmazatelně zapsána do BSG historie :-D

9.2.2010 19:56:17

Odhalení Cylona
Sice to nebude úplně k tématu, ale týká se jej to..

Jak řešíte, když hrajete hru s někým kdo ji nemá kompletně našprtanou a dostane kartu "Jsi Cylon"? Jelikož text na kartě Cylonů je výrazně delší, než na kartách Nejsi Cylon, tak je velmi jednoduché poznat, kdo je kdo.. případně co :)

26.4.2010 10:39:29

Deathmers
Říct všem ať se na karty dívají déle, nebo se jdou podívat třeba za roh co já vim:D

26.4.2010 10:48:59

Odhalení
Tak to první praktikuju, ale stejně je to takové nešikovné.. Přeci jen je to jedna z nejdůležitějších fází ve hře a dělat jako že se (ne)koukám, není ono :)

Přemýšlel jsem o rozšíření tabulky shrnutých pravidel o schopnosti Cylonů, aby se každý mohl kdykoliv podívat čeho jsou schopni, ale bojím se, že by koukání do pravidel ve fázi spících agentů také vypadalo trochu podezřele... :)

26.4.2010 10:57:15

to Deathmers
Cylonské karty loajality jsou jen 4 a tak není problém, aby se se všemi čtyřmi nemohli hráči SEZNÁMIT JEŠTĚ PŘED HROU. To si snad zapamatují, že

jedna posílá nějakou postavu do vězení
druhá posílá postavu na ošetřovnu
třetí snižuje morálku
čtvrtá poškozuje galacticu

Taky je třeba nováčky seznámit s tím, že když jsou před odhalením ve vězení, tak tyhle akce nemůžou použít.
A to je celé. Neříkej mi, že když si někdo přečte kartu loajality, tak si není schopen pro další hru zapamatovat, že tam měl napsánu jednu z těchhle pouze 4 možností, se kterými se SEZNÁMIL JEŠTĚ PŘED HROU. To by musel být teda hodně sklerotický důchodce :).

Sympatizanta není třeba řešit, protože ten se odhaluje stejně hned.

26.4.2010 11:12:27

cyloni vs lidi
Naše hry jsou taky řekl bych vyvážené drtivou většinu her vyhrává jakákoliv strana "na poslední chvíli". Takže lidi skočí kolo předtím než cylon aktivuje lodě a rozstříli civilisty na maděru a podobně. Poslední hru vyhráli sice cyloni, ale kdyby pár kol před koncem měl jeden hráč executive order, mohli jsme slavit s lidma. Mám dojem že u nás vyhrávají častěji lidi ale ne o moc.
Hrajem ale už s pegasusem takže obvykle se cylon leaderem, který umí hezky zamíchat kartama. Prakticky jasnou hru pro lidi jsem na konci hry proměnil v peklo. Neměl jsem splněný objective takže jsem se rozhodl že když mám umřít já, tak vezmu lidi sebou:) (i když jsem měl objektiv kde musí vyhrát lidská strana). Vyvrbilo se to nakonec tak, že lidi ztratili ty správné zdroje, které jsem potřebova a poslední kolo se otočila krize která snížila poslední surovinu nutnou pro můj objectiv, takže jsem znova změnil strany a v následujích checkách pomáhal lidem, kterým se opět povedlo utéct kolo před zkázou :)

Nakonec bych ale řekl, že přece jenom je to FFG hra a dost záleží na tom jak jdou karty a ne jen na tom jak hráči hrajou. Uznáte že cylon attack karta je různě silná pokud přijde hned po skoku a nebo když je jump prep na -1 pop. pozici. Hrál jsem i hru ve třech kdy cyloni vyhráli, aniž bysme se dostali do sleeper agent fáze, a na konci hry jsme zjistili, že jsme mezi sebou žádného cylona neměli, takže nevyhrál vůbec nikdo :) Prostě jak přijdou dobře karty ... :)

21.5.2010 08:14:27

po 3 hrách
V nedávné době jsem odehrál 3 hry (ve 4) a vždy vyhráli celkem s přehledem Cyloni (respektive Cylon se sympatizantem i bez něj). Někde jsem četl, že ze začátku vyhrávají spíše lidi než se to Cyloni naučí správně hrát. U nás je to zatím naopak :). Takže se těším až konečně vyhraju jako člověk :).

Po dnešní hře si s nadsázkou řečeno Cylon namíchal karty proti lidem. Jeden z hráčů dostal za úkol zamíchat karty krizí a namíchal to tak krásně, že první 3 karty za sebou byly útočné karty Cylonů, pak jedna na skill check a hned po ní další Cylonský útok. Navíc ten samý hráč byl od začátku Cylon. Takže prohra lidí byla od začátku téměř jasná.

Ale hlavní je, že jsme se u toho nasmáli a pobavili :)

2.3.2012 19:46:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Lands of Galzyr (EN)
Lands of Galzyr (EN)
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas