Axis & Allies Anniversary Edition

xxxxxxxxoo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Axis & Allies Anniversary Edition - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Autoři: Lawrence H. Harris
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Anniversary Edition vs 1942 second edition

Zdravím všechny. Můžete mi prosím říct jaký rozdíl je mezi těmito verzemi hry? Na BGG je rozdíl v hodnocení malý (7.0 vs 7.4) Co je ale zásadnější než lepší hodnocení Anniversary je to že u ní je napsaný že je jedno v jakém počtu hráčů je nejlepší což u 1942 je 5. A to mě právě odrazovalo dřív protože nejčastěji bych hra ve dvou a sem tam ve třech. Je teda anniversary nějak zásadně jiná?
25.11.2017 19:57:41

AA50
Ahoj,

tých zmien je tam viac, začnem komponentami:
1. veľkosť mapy - AA50 má OBROVSKÚ mapu zloženú z 3 veľkých častí, AA42v2 je oveľa menšia, pri základnom setupe nevieš kde s Nemcami vôbec si - vidíš čierne more malých GER figúrok a hranice sú len sťažka viditeľné + myslím, že v AA50 je viac mapa delená - viac kombinácii pohybu a stratégie
2. miniatúry - sú v podstate tie isté, v AA50 je ich viac do počtu + tokeny industriálnych komplexov tu sú nahradené malými plastovými továrňami, AAA flaky sú neutrálne a dajú sa "ukradnúť", nová mocnosť - Italy (svetlo hneda - tam je škoda, že nezvolili inú farbu, veľmi sa podobajú na Rusov, ale ak hráte pri dobrom svetle, tak v pohode)
3. AA50 je posledná verzia v ktorej sú "bankovky". V AA42 si pekne pofičíš na ceruzke a papieri
4. uloženie - tam kde má AA42 plastové vrecká na komponenty, tam sa AA50 pýši šiestimi skvelo spracovanými krabičkami - 6 pre každú národnosť, 2 pre ostatné komponenty.
5. chipy na označenie počtu jednotiek: v AA50 sa nám pár krát stalo, že bolo málo šedých čipsov, tak sme si pridali z AA40E alebo AA40P, v AA42 je tuším úplne iný typ čipsov, tak aj keby si chcel dokupovať, tak len veľmi ťažko (my sme kúpili pre AA50 nakoniec z historicboardgaming.com)

Hrateľnosť:
1. v AA50 sú dve verzie setupu: jar 1941 (zábavnejšia) a jar 1942 (čo je v podstate to isté čo je v AA42). V AA42 je len jeden setup obv. ...
2. pravidlá AA42 vychádzajú z AA50 - úplne tie isté, len drobné rozdiely (teraz neviem, či v AA42 je Research - ale to je nepovinná vec aj v AA50 - my hráme s tým)
3. dĺžka hrania AA42 sa pohybuje okolo 2 hodín, +/- = je to taká hra na večer. AA50 sa môže od 2-3 hodín natiahnuť na 5-6 - skôr hra na dlhú noc alebo víkendovú akciu (alebo si jednoducho pospisuješ čo je na mape - save config - a pri ďalšej game session postavíš podľa saved setupu)

Záver:
AA50 je (podľa nás) NAJLEPŠIA AAA ktorá sa dá (konečne po rokoch) zohnať :) (ak teda nerátame kombináciu AA40Ev2 + AA40Pv2 = AA40Global2 - ale tam sa doba hrania pohybuje okolo 10-12 hodín, a toľko času nemáme :))

EDIT: a odpoveď na tvoju otázku - AA42 - nemal som taký pocit, že 5 je optimum, aj 4 je fajn (5 je také nice-to-have), rovnako aj AA50 - či hru hráš vo dvojici, trojici, štvorici, stále si to rovnako užijete. Sem tam sa ale stane, že Rus chcípne príliš skoro, a 6. hráč môže ísť už len maximálne po pivo ostatným, ale to sa stávalo aj v AA42 :D

25.11.2017 21:32:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Seladean
Moc díky zavyčerpávající odpověd :-) já před nějakou dobou plánoval nějakou AA verzi koupit. Rozhodoval hlavně komplet překlad v grafice. Tak jsem si k 1942 vytiskl pěkně barevný manuál a z ameru koupil moc hezky zpracovaný warmoney.. a hru si pak nekoupil :-D

..teď nad nějakým AA přemýšlím a všiml jsem si právě reprintu Aniversary. Jako ta hodně dlouhá hrací dobamě až tak neláká ale pokud je lepší proč ne. Jen je zvláštní proč pravidla k 1942 jsou delší než k aniversary :-)

Prosím tě jak velká je ta mapa z 3 častí? Koupil jsem teď byt a budu pořizovat velký stůl tak ať mám představu :D

25.11.2017 22:09:42

GeneralX
Veľkosť mapy: 24' x 46', to je cca 60 x 110 cm (tá AA42 je taká slabá 2/3 ani nie z toho + príde mi taká "scucnutá"). Síce to nemá na AA40Global (85 x 180), ale aj tak je to dosť veľké :) ja som do bytu práve kvôli hrám ako je táto kúpil rozkladací stôl 180x80 - zatiaľ stačí :D

Preklad pravidiel je v CZ aj tu na fóre; táto druhá verzia je doplnená o errata v originálnych pravidlách - tie sú tu tiež na stránke, inak sa oproti 1. verzií nelíši, iba pár miniatúrami, kt. sú z 1942 verzie.

A k peniazom - my používame pokerové chipsi - lepšie sa s tým manipuluje ako s bankovkami :)

EDIT: dlhšie pravidlá sú preto, lebo vychádzajú z AA50 a je tam zopár iných vecí a taktiež pár riadkov navyše

25.11.2017 22:25:28 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Tak to je asi rozhodnuto :) půjdu do té anniversary

26.11.2017 00:20:43

Dostupnost
A ještě otázka pro znalce. Myslíte že bude hra k dostání i po vánocích když teď vyšla nebo se rychle vyprodá? Chtěl bych teď vzít mice and mystics protože se po dlouhé době objevili v prodeji a do toho jsem kupoval scythe komplet a nejsem milionář :-D

27.11.2017 12:22:24

Dostupnost
To zalezi .. vydali to zase jako limited serii nebo ne ? Protože puvodni verzi co vydavali u prilezitosti vyroci vylodeni vydali limitovane, a nez oznamili reedici, cena na ebayi sla u kusu v dobrem stavu přes 10.000 Kc .. priznam se, ze me oznameni o vydani reedice trochu nakrklo, neb ma hyckana kopie ztratila prudce na cene :)

27.11.2017 20:11:54

Určite áno
Po Vianociach to určite zoženieš - tuším to písali aj na AxisandAllies.org že to nebude limitované. Tí čo to majú za draho teraz môžu nadávať :) sú tam opravené pravidlá, väčšie bojové lode ale zase niektoré originálne staré miniatúry sú nahradené tými novými z verzií 1942 2nd. A ak by si si to chcel niekedy "vytuniť" - historicalboardgaming.com - tam zoženieš od plastových chipsov, cez miniatúry a kocky aj malé plastové priesvitné ohníčky na označenie zničených továrni a podobné vychytávky. Je to super web - platíš len drahšie poštovné - 15$, ale aspoň neplatíš za clo a balik máš doma do 5-6 pracovných dní :)

27.11.2017 22:34:31

Seladean
Jéé :) tam jsem před lety kupoval ty warmoney :)

http://www.historicalboardgaming.com/assets/images/battlebucks-50.jpg

Ale díky za připomenutí už jsem ten web zas zapomněl :)
Jo já rád ulítávám a tuním :D Tak pokud není limitovaná tak super :) Každopádně moc moc se těším až bude doma....

27.11.2017 23:23:48

A&A 50th ann. edition
To ja to mel zalevno (cca za cenu soucasne druhé edice), ale hyckal jsem si to jako klenot sve Axisove sbirky ... mel jsem to prodat dokud byl cas :)

28.11.2017 13:15:54

Siaron
Buď rád že to máš doma, je to tak-či-tak skvelá hra (mohol si síce zarobiť pár "bubákov", ale čas strávený pri AA50 určite musel stáť za to :) my sme si to vytunili takýmito ohníčkami na factory:

https://www.axisandallies.org/wp-content/uploads/2016/08/IMG_6233.jpg

ďalej pokrovými chipsami, červenými malými (víťazné mestá) a veľkými domčekami (hlavné mestá), zohnali sme prázdne kocky 4 farieb a na ne vyvŕtali a nakreslili iba hodnoty potrebné k zásahom, kúpili sme si nemecké originál žetóny so svastykami namiesto čiernych krížov, zohnali sme červené plastové DAMAGE tokeny pod battleshipy, dokonca sme si zohnali podpivníky so symbolom každej frakcie... proste je to tak "vymaznaná" hra teraz, že je ťažké ju odkladať zo stola :D

28.11.2017 21:34:00

Ohníčky


Hele ty ohníčky jsou ty malé nebo ty medium?

https://www.axisandallies.org/wp-content/uploads/2016/08/IMG_6233.jpg

Jinak kolik je jich do hry cca potřeba?

29.11.2017 14:01:53

Ohníčky
to sú tie malé (7x v balení) - ale tuším sme nikdy viac ako 5 nepoužili :)

29.11.2017 14:35:13

Chybějící Destroyer

Ahoj nevíte kde se píše na podporu? V krabici mě chybí jeden sovětský Destroyer a místo toho je tam navíc Transport. Na messengeru FB nereagují.

7.12.2017 17:36:55

Wizards
Napíš priamo wizardom - http://avalonhill.wizards.com tam je niekde link na reklamácie, nechce sa mi to tam hľadať, je to tam niekde zakopané, ale bývajú celkom promptní. Na druhej strane... to je model, kt. v drvivej väčšine prípadov nebudeš potrebovať :)

EDIT: kto kedy videl červenú armádu na vlnách... :D

7.12.2017 21:13:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Wizards

Seladean ma pravdu .. spis pouzijes rusky transport nez destroyer ... ikdyz videl jsem uz ruzne perličky .. třeba ruskou letadlovou lod v cernem mori, invazi Rusu do Irska (v ramci rozsirovani komunismu), a tak vůbec :)

12.12.2017 11:57:24

Ohnicky

Kde se ty ohnicky daji sehnat ?

12.12.2017 12:13:01

Siaron

Ohníčky sú tieto (Small size):
http://www.historicalboardgaming.com/Flaming-Wreckage-Litko_p_2203.html

Pozerám ale že už zdvihli cenu :)

12.12.2017 12:16:33

diky
Podivam se na to. Mimochodem trochu offtopic (ale ona tu ta hra zatím není) ... zaregistrovali jste v zaplave nadseni z reedice Anniversaries edition poslední Larryho pocin ... WAR ROOM ?

12.12.2017 12:28:52

Seladean
Kam sis to nechal posilat ? Protože do Cech me to poslat nechteji :)

EDIT: tak jo, oni akorát nechteji lokalni postu, pokud jsem dal hlavni tak to vzali .. ale necham si zajit chut 11 dolaru bych ještě zkousl, ale dalších 15 postovny uz je trochu moc ... 600 stovek za 7 ohnicku :)

12.12.2017 12:31:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Siaron
ja som bral veľkú objednávku a tých 15 babiek za poštovné sme si rozdelili s kamošom. Možno ešte budeme niečo objednávať (tuším ešte springb sa chcel pridať ak by sme niečo objednávali), keď tak ťa môžem kontaktovať, rozdelíme si poštovné na 1/3 a keď to príde, môžem vám to rozposlať SK poštou ako dopisy 1st CLASS... :)

EDIT: War Room - mne sa to až tak nepáčilo, proste mi tam chýbajú "vojačikovia a tanky" - nahradené stackovateľnými 6-uholníčkami... Nie je to to "pravé orechové" :)

12.12.2017 13:27:32 | Upraveno autorem (porovnej)

;-)
Keď vyšla druhá edícia A&A 1940 aj s protilietadlovými delami v národných farbách, tak som myslel, že je to nový trend ktorý budú aj v budúcnosti presadzovať v ostatných svojích hrách. Teraz otvorím reprint Anniversary a znovu tam vidím protilietadlové delá ktoré nikomu nepatria. Čo si o tom myslíte? Že by prišli na to ,že tie delá v národných farbách bolo šliapnutie vedľa?

Inak čo sa týka objednávky z historicalboardgaming tak potvrdzujem, že sa rád pripojím k spoločnej objednávke!

12.12.2017 17:06:01

AAA
mne sa viac páči myšlienka protilietadlových diel patriacich mocnostiam, ale reprint je urobený ako reprint = tak ako bol, nie je to AAA Anniversary 2nd edition, ale reprint, preto je to tam tak ako to bolo v originál AAA50.

(keby to bolo na mne, dal by som AAA ako "možnú korisť" po vyhratí bitky - vyhráš územie a AAA na ňom ti ostane ak hodíš napr. 5 alebo 6 - trochu viac realita-like = pri útoku ti ho mohli zničiť, ale aj nemuseli... ale toto by bolo len také house-rule :))

@springb - k objednávke - chodím celkom často cez Zvolen, tak keď tak sa tam viem staviť a ak dačo objednáme, nemusím to riešiť poštou v tvojom prípade...

12.12.2017 18:04:10

Objednavka

OK, dej vedet az byste něco objednavali (trochu s předstihem, at mam cas si to precist a rozmyslet), třeba se svvezu

12.12.2017 18:30:24

Siaron
ja by som chcel objednávať po novom roku - chceme hrať aj AA40 global cez sviatky, a tam tiež možno zistíme že ešte niečo by sa hodilo, tak dovtedy si rozmysli(te) čo by ste chceli a dám vedieť :)

12.12.2017 18:36:34

objednavka

Jasny, hod me pak zprávu do posty, to me prijde do emailu, ty fora neprojizdim nejak pravidelne :)

18.12.2017 11:36:52

Vybíráme z Bazaru

Osadníci rozšíření Kupci a barbaři
Osadníci rozšíření Kupci a barbaři
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas