7 Divů světa: Duel

xxxxxxxxxo hodnoceno 836x (Seznam vlastníků)

7 Divů světa: Duel - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Antoine Bauza
Bruno Cathala
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Vyváženost

Rád bych zjistil Vaše reakce a poznatky na mé první hry.
Moc pěkné, ale..
Někdy je pyramida (především v I. věku) postavena tak nešikovně a nevýhodně, že jeden z hráčů musí a bere pouze nevhodné kousky (například body a technologie) a druhý si bere hezky rozvojové suroviny apod. Prostě povinná lavina ho mele a není šanci úniku (snad jedině dvojtahu skrze divy).
Divy s dvojtahy jsou silné - především ve třetí fázi mohou vyhrát hru.
Možná až příliš často se nám stalo, že vyhrál hráč na válku. Fajn. Možná naší chybou, ale někdy z polovičního problému (podcenění války na začátku) už nemusí být úniku.
Snaha u symbolů zatraktivnit, ale i přesto vyhrát či dostat soupeře do permanentního tlaku je složitá (kdyby aspoň byla jistota, že zelené karty nejsou mezi 3 vyndanými).
Již dvakrát v 5 hrách se mi stalo, že v prvním věku soupeř postavil šikovně 3-4 divy. Koupil suroviny za 6 a dostal 6, postavil za 8 a dostal 12 atd.
Celkově se mi zdá, že se v prvním věku často nůžky rozevírají a není úniku. Snad jedině, pokud jeden hráč riskne taktiku na válku a že porazí soupeře před součtem bodů.
Málo kdy se nám stal vyrovnaný boj na body, kdy by byl rozdíl jen pár bodů.
Dá se toho skutečně tak moc ovlivnit?
Preferoval bych například možnost dvou dvojtahů pro každého. Varianta střídavého výběru divů mi také přijde dobrá.
Díky za reakce, pocity a názory
8.6.2016 11:07:58

vyváženost
Ano, někdy je pyramida opravdu postavena nešikovně, ale i když soupeř bere těžbu, tak na tebe pak "zbývají" vojáci, případně žluté karty, které ti potom dávají peníze (tam je ale potřeba mít kupování surovin za jedna jinak se nedoplatíš). Ve druhém věku už potom soupeř toliko nevyhledává těžbu a tak ti sem tam "zbyde" nějaká dvojtěžba. Taky se mi stalo, že jsem po prvních pěti tazích neměl náladu to dohrávat, ale přesto to nakonec dopadlo dobře :-)

Válka je silná (hlavně "boření" peněz), občas se stalo, že jsme čekali, zda se ve třetí etapě otočí vojáci nebo ne (výhra/prohra). Právě mi přijde, že na začátku lze válku podcenit, protože potom jsou tam silnější vojáci. Jakmile se dostaneš za hranici -5 peněz, tam už to smrdí a musíš to tlačit zpátky.

Zelená nám nikdy nevyšla jako vítězná strategie, ale bonusy jsou příjemné (třeba -2 sleva na divy - ti potom neva, že soupeř má těžební průmysl). Čímž bych zareagoval, že body ani technologie nejsou nevhodné kousky :-)
Nebo postavení divu dá extra tah + div s extra tahem, to potom hezky luxuješ.

Žlutá sice stojí, ale pak se vyplatí a dohání (předhání) ztracenou těžbu.

Mě se 7duel líbí hodně, je to taky o štěstí, ale musíš pružně reagovat, nefokusovat vždy jednu strategii. Sem tam vzít vojáčky, aby se to nevymklo, trochu zelených na bonusy, ideálně "řetězové" karty od podpůrných strategií.

Dobré divy:
Temple of artemis (nejoblíbenější), Pyramids, The sphinx, The appian way, Piraeus, Hanging gardens, Great lighthouse.
Zbytek nemám rád (ještě Great library se dá, ale to dost záleží)
Nejhorší je Mausoleum

9.6.2016 11:25:52

vyváženost
Zdravím. ta vyváženost je jediný drobný problém, který s jinak výbornou hrou mám. Problém jsou především obchodní žluté karty. Nejen, že přinášejí příslušnou surovinu za 1 minci,a le přidávají 1 minci za každou žlutou obchodní kartu při odhození karty. V posledních hrách, které jsme hráli se stalo to, že prakticky všechny obchodní karty v 1. a 2. věku, tedy 5-7 karet, získal 1 hráč a prakticky se tomu nedalo zabránit. Pak už byla hra v podstatě ztracená, i když konečný bodový rozdíl nakonec nebyl tak výrazný. Nepomohla pomoc bohů (hrajeme s Pantheonem), divy, nic. Pokud nejsou peníze ani dostatek surovin, není prakticky šance. Dobré karty, které by pomohly zvrátit hru nebylo za co postavit. Vojensky se dá vyhrát pouze při velkém štěstí, kdy karty jsou odkrývány tak, že na ně dosáhne jen jeden hráč. To se nám ještě nikdy nepovedlo, na rozdíl od těch obchodních karet. V podstatě se nedá vyhrát ani pomocí karet pokroku, je velmi obtížně nasbírat 6 žetonů. Takže asi tak.

2.8.2020 20:43:56

PetrBa
No nevím, mám nahráno desítky her, ale že by žluté karty končily jen u jednoho hráče a tak moc ovlivňovaly hru, se nám nestalo.

2.8.2020 22:02:05

Zlte
Tak isto, hrajeme často a žlté karty vôbec hru neovplyvňujú podľa mňa, na to sú iné karty čo dokážu rozhodnúť hlavne pri pantheone. Možno to bola len náhoda. Ale keď máte taký problém vždy sa dá zabrániť aby spoluhráč žltú kartu nebral, proste mu ju zahodte. Inak som.videl gameplay novej expanzie a hrali to len zo základom, dúfam že to pôjde kombinovať aj s pantheonom.

2.8.2020 22:54:16 | Upraveno autorem (porovnej)

ad vyváženost
Podle mě je hra už v základu dobře vyvážená, jen zřídkavě se stane, že by partie byla rozhodnutá už po prvním věku, ale stát se to samozřejmě může, stále je tady vcelku velký vliv náhody, která mi teda vůbec nevadí, páč je to fajn výzva (mít pružnou strategii, záložní plán, prostě umět pracovat s náhodou).
V každém případě rozšíření to popravdě dost řeší tou možností vynechání tahu (kup boha) a také tím ziskem slevovacích žetonů, takže nevýhodné rozložení karet nemusí jednoho hráče tolik pojet.
Když ale vezmu základ, tak se dá hrát na všechny karty: zelené mohou dávat fakt dobré bonusy a pokud je ve hře i sedmý žeton vědy (v podobě bonusu z vědy), tak utváří i tlak na protihráče, jinak spíše se nevyplatí jít na šest různých, ale spíše na stejné.
žluté jsou popsány níže, i když je tak přesíleně nevidím, tak dokáží dost dobře kontrovat produkční strategii a někdy i překonat.
červené hlavně mohou utvářet tlak na protihráče a tím pádem ho nutit hrát suboptimálně v některých momentech hry, takže třeba je nucen ve třetím věku raději odhodit/vzít si vojenskou kartu a tím pádem ti nechá něco co se ti hodně bodově hodí atd...
produkční jsou jasné
modré a fialové dokáží vyhrát hru, když se vám podaří zajistit ty nejvíc bodované.
Takže v zásadě ve hře nejsou špatné karty podle mě a tím pádem ani špatné rozložení karet vyloženě nikoho nezařízne, to už to musí být dost špatně rozloženo a to se skoro nestává.
Co se týče divů, tak tam souhlasím s tím, že ty dvojtahové jsou jasně nejsilnější, ale zase ty ostatní jsou dost situační a dokáží někdy zvrátit hru, když jsou použity ve správný moment.

3.8.2020 07:40:21 | Upraveno autorem (porovnej)

vyváženost
Mám za sebou přes stovku partií s rozšířením a jak píše matewr84 nemám pocit, že by něco bylo přesílené, jasně náhoda tam je, ale v naprosté většině případů se s tím dá pracovat, alternativní vítězství jsou dosažitelná, ale většinou se využijí k tlaku na protivníka, aby nemohl hrát svoji hru a musel se snažit bránit ti v něm, někdy zas pomůže odkrýt kartu, která se protivníkovy hodí na jeho strategii, ale nepřivede ho k vítězství, když po tom skočí, zůstane tobě zas jiná karta, kterou potřebuješ, dobře časované využití divů co dávají další tah je taky důležité, podle mě těch možností je ve hře dost a s rozšířením Agora co bude na podzim bych řekl, že se to zas o krok prohloubí.

3.8.2020 08:06:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Je to paráda

Nebudu to hráčsky rozebírat. Jen k tomu podotknu. Dej tomu šanci. Stojí to za to. Má to veliký potenciál a možná tě to zaskočilo. My tuhle hru hrajeme moc rádi kvůli její vyváženosti. Je to nádherná hra. Ve které hře se dá vyhrát tak, že si zvolíš jeden ze trí způsobů.

3.8.2020 08:52:39

Vyváženosť

Ak necháš súpera aby pozbieral dosť žltých kariet a ešte eventuálne mal monopol na nejakú surovinu ( napr zoberie 3x kameň a ešte má aj žltú kartu na kameň za jedna) tak je po vyváženosti a super má navrch.
Musíš sa pozerať aké suroviny berie super a snažiť sa dostať žltú kartu na surovinu ktorých má veľa. Alebo naopak pozbierať viac hnedých kariet. Na to slúžia karty divov ktoré dávajú ďalšie kolo.
Karty surovín a žlté so surovinami za jedna sa dajú kúpiť len v 1.a 2. veku
Ale je pravda že ked sa okolnosti zídu a nemáš divy na opakovaný ťah a super šťastím pozbiera karty zdrojov ťažko sa prepracuješ k víťazstvu.
Ak s tým niekto nesúhlasí nech si nainštaluje appku 7 wonders duel a potom si môžeme porovnať ELO rating. :D

3.8.2020 15:04:42

Vyváženost
Tak jasně, že tomu dám šanci. Je to opravdu povedená hra. Máme odehráno teprve pár her, ještě jsme asi nepřišli na všechny strategie a možnosti, tím víc mě zarazilo, jak právě obchodní karty dokázaly hru rozhodnout. Karty prostě vycházely tak, že se do konce hry už nepodařilo vývoj otočit. Ale to nevadí, i tak si užíváme.

4.8.2020 18:31:52

Vyváženost
Tak jsme o víkendu odehráli další partie, tentokrát top bylo dost vyrovnaní. Hra má opravdu hodně možností.Hrajeme i s Panteonem, který přidává další možnosti. Nicméně i když bohové představují dost silné karty, nemusí jejich použití vyhrát hru. 7 divů duel je opravdu hodně zajímavá hra, nejsem znalec her, takže nemám s čím srovnávat, ale pro dva hráče super. Doporučili byste něco dalšího pro dva? Zvažuju např. Catan duel, pokukuju i po Setlerech: Zrod impéria. Ten se snad dá hrát i ve dvou. Válečné dvojkovky asi moc ne, ale kdybyste měli dobrou zkušenost, pora%dte. Díky, Petr.

9.8.2020 19:46:28

Další dvojkovky
Settleři jsou fajn, doporucim u 13 days Cuban Crisis nebo Pax Rennaisance

9.8.2020 19:58:02

...

Pax renaissance bych tedy zacatecnikovi bez zkusenosti moc nedoporucoval

9.8.2020 21:17:52

PetrBa
Pro 2 je fajn Azul pokud nevadí abstraktka, Castles od Burgundy (je k sehnání anniversary edition), Aeons End (kooperativní, vyjde letos česky), Na křídlech, Star Realms

9.8.2020 22:04:16

PetrBa

Však hádam si neberie jeden hráč všetkých bohov :).

10.8.2020 11:23:24

fajn dvojkovky
Kromě už dříve zmíněných pohodových dvojkovek bych doplnil ještě tyto:

- Patchwork - pravidlově velmi jednoduchá, ale chytře udělaná a velmi příjemná hra,
- Watergate - tématická blufovací hra, která by se měla brzo objevit i v CZ lokalizaci od Lišky.

10.8.2020 12:46:10

OT
Prosím držte se tématu, nebo přesuňte debatu do příslušného vlákna v sekci Obecně o hraní her

10.8.2020 14:52:55

Ad Vyváženost
Přidávám svůj názor k vyváženosti hry a budu ráda, pokud se rovněž podělíte o své zážitky a zkušenosti případně poradíte co zlepšit.
Hru jsme si pořídili cca před měsícem, od té doby jsme hráli cca 7x základ a 3x i s Pantheonem.
V každé z odehraných her bavila hra v podstatě jen jednoho hráče. Partie byla vždy viditelně rozhodnuta hned v prvním věku, kdy šťastlivější (většinou začínající) hráč A pobral výrazně více zdrojů a hráč B se tak po zbytek hry vezl, trápil v nedostatku surovin a mincí. K vyváženosti dle našeho názoru přitom nepomáhají ani 3 varianty vítězství, protože hráč A se zdroji může každý případný tah soupeře, kterým by se hráč B alespoň trochu dostal z bryndy, pohodlně zmařit pomocí divů s extra tahem či v Pantheonu aktivací Boha (místo odkrytí karty soupeři). Pokud se hráč B snaží zatlačit alespoň vojensky, je navíc penalizován tím, že zřejmě nezačne s výběrem karty ani v příštím věku. Nůžky se po celou hru rozevírají prakticky bez možnosti zvratu, pokud hráč A neudělá nějakou zcela zásadní chybu. Všechny hry proto u nás končí výrazným bodovým rozdílem. Ačkoliv se nám princip hry jako takový líbí, máme z ní docela rozporuplné pocity a nechápeme tak vysoké hodnocení, kterého dosáhla v rámci BoardGameGeek, a to právě kvůli nevyváženosti, která výrazně kazí herní zážitek. Na internetu jsem našla nějaké recenze, ale žádná z nich se k tomuto tak úplně nevyjadřuje.

20.10.2020 13:51:30

Domik_
Hm tak nevím, nám se sice stane, že někdo se dostane k víc zdrojům, ale většinou je možnost se dostat aspoň k žlutým kartám přes které se dá dokupovat zdroje za levno případně má víc žlutých karet a vydělá peníze prodejem karet, aby měl na dokupování zdrojů a pak v druhém věku už se většinou k aspoň něčemu dostane, je u nás i dost her kdy i člověk s pár zdroji se z toho vyhrabe a hru vyhraje To, že první věk rozhodne o celé hře se nám tedy nějak nestává.

20.10.2020 14:06:03

Nemám ten dojem...

Souhlas se žabákem gerym... To že soupeř má zdroje, který potřebuju já, musíš kompenzovat žlutejma kartama. Nestalo se nám, že by jeden hráč měl jak žlutý, tak hnědý karty. Co bych pak měl já? Červený a zelený? To bych hned od začátku dost sázel na jednu kartu. Soupeř Tě může vyšachovat z jedný části, ale je na Tobě, abys Ty ho dostala pod tlak v jiný. S bráchou máme nahráno xx her, ale snad v jediný jsem ho vyloženě roznes. A pak sám věděl, kde to podcenil. Ale mluvim jen o základu hry...

20.10.2020 14:39:44

Ad Vyváženost
Preco je tak hodnotena na BGG? Lebo je proste fakt tak dobra. Preco ziadne recenzie nehovoria o nevyvazenosti? Lebo proste hra je podla mna aj podla recenzii ozaj vyvazena.
Nechapem preco by mal niekto brat vsetky zdroje. Staci mi s kazdeho zroja jedno, max dva kusy. Vsak su tam ovela lepsie karty, nehovoriac ako spominaju ostatni. Ked super berie vsetky zdroje, tak ja beriem vsetky zlte, a stane sa zo mna bohac, nehovoriac ze mozem kupovat suroviny za 1, pripadne sklo a papirus zadarmo, su tam dobre zetony pokroku kde napr. nemusis platit dve suroviny na modrych, sú divy ktoré ti dávajú suroviny atď.atd.. Tazko to vsetko aj vypisovat, je tam tolko moznosti ako hrat a vyhrat, ze nevyvazenosti sem absolutne neplati. Navyse slabsi hrac moze mat ovela lepsie divy, moze aktivovat bohov, môže vyhrať na ekonomiku, nehovoriac o novej expanzii, kde mus taci brat modre karty a bude kral senatu :))) Koľko krát som ja polovičke pobral suroviny a ona mala kopu žltých kariet a zbytočné karty predávala a aj tak mi dala výprask. Naposledy som 48 bodov na modrých kartách a myslel som si že vitazstvo je moje a.mylil som sa.

20.10.2020 15:30:48 | Upraveno autorem (porovnej)

ad vyváženost
Lady and gentlemen,

je tu v diskuzi spousta dobrých příspěvků a já si dovolím přispěchat se svou troškou do mlýna, byť bych se pod množství příspěvků klidně mohl podepsat. (JAHMANsvk, Fox.Mulder21, Froggery, Perun91, Plastis, matewr84 i pod vousatý příspěvek od Cypysek)

Pro PetrBa a Domik_
Tato hra je tak komplexní a umožňuje takové množství strategií, že si na ni nemůžete dělat názor po dvou, třech, nebo pěti partiích. Je zapotřebí minimálně 10-20 her, abyste si navykli na mechaniku a začali využívat všechny možnosti hry (do té doby je kontraproduktivní otvírat Pantheon, či Agoru). Na některé aspekty nepřijdete, dokud vás neporazí zkušenější hráči. Samozřejmě je možné, že teď už jste na to přišli sami ????
Sám jsem hru doporučil kamarádovi, líbila a líbí se. Jen reklamoval, že v prvních pěti hrách skončily čtyři partie vojenským vítězstvím. Vysvětlil jsem mu a nakonec uznal, že to není hrou samotnou. Ta strategie je pro nově příchozí přímočará a líbivá, když navíc všechny partie sehrál se stejnou soupeřkou, uplatnila se snaha úspěšnou strategii replikovat.

Podívejme se tedy na reprezentativnější vzorek: Na BGA je Duel k dispozici od 30.9. 2020 a v tuto chvíli zbývají slabé dvě tisícovky do odehrání 500.000 partií.
Z nich skončilo 61% civilním vítězstvím, 21% vědeckou převahou a jen 17% vojenskou převahou. Zbylá dvě procenta připadají na politické vítězství z rozšíření Agora.
Moje statistiky zahrnují „učící fázi“ i prohry a říkají, že jsem vyhrál 41% partií civilním vítězstvím, 7% vědeckou převahou a 18% vojenskou převahou. Zbylých 34% partií jsem prohrál. Ne, rozhodně nejsem dobrým hráčem, ale po prvních 20-ti hrách jsem ke hře přemluvil manželku a ta se následně v rámci její učící fáze stala mým nejčastějším soupeřem.

IMHO se domnívám, že v této hře neexistuje nic jako „nejlepší strategie“. Dá se ovšem uvažovat o „optimální strategii“, která bere v potaz situaci na stole, adaptuje se na strategii soupeře a počítá s náhodou.
I já jsem prošel několika názorovými fázemi, měl oblíbené postupy a divy. Teď to ovšem vidím trochu jinak, je zapotřebí nenechat na sebe vyvinout tlak, nic nepřehlédnout a nezanedbat. To ovšem znamená v každé partii něco jiného.
I zatracované Mauzoleum mi umožnilo vyhrát hru poslední kartou, když jsem na body prohrával skoro o 30 a z propadliště dějin vytáhl zahozenou kartu s vojenskou silou, nebo s posledním vědeckým symbolem.

Hra je výborná a první věk určitě nerozhoduje

19.11.2020 10:50:59 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak to máte vy? Hrajete vždy od začátku “improvizací” podle aktuálního nastavení a podle toho, jak se odvíjí první věk, anebo už se předem rozhodnete, jak chcete v dané partii hrát (a podle toho vybíráte divy, bohy, atd.). Např. “teď to chci zkusit za každou cenu vojensky” apod.?

 

Např. na to vojenství jsme to zkoušeli takto hrát a úspěšnost byla celkem velká (řekněme kolem 50%). Ale třeba na vědu to takto hrát v žádném případě nejde, protože to si soupeř může velmi lehce pohlídat. Věda je prostě sázka do loterie.

13.10.2022 12:49:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Hraju teď hodně na BGA (můžeme tam dát spolu v tahovém režimu), vždy základ+Panteon (Agora je dobrá, ač některé karty OP, ale tu spíš na stole).

Mě hodně baví hrát na vojenství. Podařilo se mi už na něj v poslední době vyhrát asi 4x, jinak téměř vždy prohrávám na body, tedy politickým vítězstvím. 2x měl protihráč 5 symbolů vědy ze 6 a byl tedy fakt blízko. V poslední hře rozhodla náhoda, kdyby ke konci III. věku otočil jiné karty, tak by onen 6. symbol získal a porazil mě.

Divy si vybírám různě, ale určitě chci mít třeba 2 s možností dalšího tahu. Nejoblíbenější mám Rhodský kolos (protože hrávám na to vojenství) a Artemidin chrám (12 mincí je skvělý a máš hned druhý tah).

Z božstev mám rád samozřejmě římské (Mars, který posouvá armádu, a Neptun, co ničí/použije žeton na zničení mincí) a fénickou Tanit (zase peníze). Na mě zas často používaj toho, co krade div. :D

Ohledně zdrojů určitě jde hrát jak na šedé/hnědé karty, tak na zlaté. Na zlaté hraju raději, ale ono vždy záleží, co ti přijde a co bere protihráč.

Každopádně balanc mi přijde úplně v pohodě, ale právě bez Panteonu už bych to nehrál. To, že aktivací boha můžeš vynechat líznutí karty, že mají bohové super efekty a pomáhají vyhrát i jinak než civilně na body (na vědu to je díky mezopotámským rozhodně lehčí než v základu, ač jak jsem psal, často se to protihráčům těsně nepovedlo) a je kompenzováno otočení karet, co jsou lícem dolů, díky žetonům obětin a mytologií, je game-changer.

@Taiko 

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

13.10.2022 13:09:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Hra je určitě o náhodě. Ale s náhodou se zde dá pracovat. Nemám hnědé karty? Beru zlute. Nemuze se stát, ze soupeř vyzobe jak hnědé, tak i žluté. V první věku není hra prohraná. Je to zla hra(myšleno konfliktní), relativně komplexni a proste se u ni musí přemýšlet a neustále se přizpůsobovat aktuální situaci na stole. Jasné muže se stát, ze pojedu na vojenstvi nebo vědu, na konci hry mi bude chybět jeden symbol a prohraju o 30 bodu, když soupeř hrál na modre. Ale to o vyváženosti vypoví pouze to, ze to vyvážené bylo, protože jste byli jednu kartu od vítězství. Pokud je hra brána jako nejlepsi čistá dvojkovka a vám se nezdá její vyváženost, otestovanost atd…. Tak spis bude problém u vás. Pokud se vám nelíbí mechaniky a hra vás nebavi, pak ok, mate rádi jiné hry. Na tom není nic špatného. 
 

Tehle hře jsme se doma bránili fakt dlouho, nelíbila se nám, no a teď bychom jako krátkou dvojkovku (na cca 20 minut)nevytáhli nic jiného. Fakt pecka. A to hrajeme pouze základ. 

2.5.2023 07:45:03

Vybíráme z Bazaru

Pan prstenů společenstvo prstenu
Pan prstenů společenstvo prstenu
Akt. cena: 1100 Kč
Končí za: 3 dny

Offcanvas