7 Divů světa: Duel

xxxxxxxxxo hodnoceno 817x (Seznam vlastníků)

7 Divů světa: Duel - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Antoine Bauza
Bruno Cathala
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Hrál někdo? Jaké to je?
24.10.2015 19:58:31

Dojmy
Teď jsem to poprvé hrál o víkendu a hned dvě partie za sebou. Vyhnu se porovnáním se 7 Wonders, páč tu jsem sice párkrát hrál, ale daleko k objektivnímu porovnání. Možná se budu opakovat dle různých zahraničních recenzí, ale Duel je opravdu perfektní. Mám strašně rád hry, které obecně jsou více kompetitivní než soliterní a Duel toto splňuje na jedničku. Ta interakce mezi hráči je perfektní a opravdu dobře vymyšlená. Výběr karet z pyramidy je naprosto zásadní a je opravdu potřeba koukat na to co hráč staví a co ne. Občas je lepší si vzít kartu, která dá bonus tobě občas je prostě lepší vzít kartu, kterou by protihráč využil mnohem lépe než ty. Dále je naprosto zásadní zhodnotit situaci i pár tahů dopředu protože i 3 tahy předem se dá odhadnout co asi tak protihráči uvolníš v nabídce a nebo ne. Od toho se odvíjí taky vlastnosti divů, protože ty ti můžou dát i kolo navíc, což je ve hře kde braní karet hraje velkou roli důležité zhodnotit. Takže i ty divy mají opravdu zásadní význam. Za sebe můžu říct, že jde o jednoduchou hru co se pravidel týče, ale být v ní dobrý dá asi zabrat. Ta strategie v té hře je opravdu super a je to napínavé od prvních do posledních minut.

Mno a další aspekty mě baví taky, ale třeba další možnosti vítězství moc význam nemají. Myslím, že vojenské vítězství skoro nemá na hru vliv. Chápu ho spíše jako jakýsi vyrovnávací mechanismus. To jestli někdo vyhraje na vojenství je totiž strašně průhledné a jeho ovlivnění je proto docela jednoduché. Na druhou stranu i takto se dá získat až 10 vítězných bodů. Bonusy v podobě ztráty peněz soupeře povětšinou nemají moc význam. Obdobně je na tom výhra na technologie, ta je taky strašně průhledná. Řekněme, že v 97% her se bude vyhrávat právě na body a zbylé možnosti chápu opravdu jenom jako vyrovnávací mechanismus.

A teď k negativům. Hru rozhodně nevyhraje nováček proti zkušenějšímu hráči. Znovuhratelnost je vysoká díky různému rozložení pyramidy v každé hře, ale to rozložení není až tak zásadní jak by se mohlo zdát ty karty do hry prostě někdy přijdou, takže se s tím dá docela počítat. Jasně na začátku hry se dají 3 karty pryč, ale to moc na věci nemění. Už teď si dokážu představit rozšíření, které si myslím, že tu hru hodně vylepší, trochu víc možností v pyramidě bych si dokázal představit. A nakonec divy. Bohužel si myslím, že některé jsou lepší než jiné. Samozřejmě záleží na situaci, ale divy co dávají kolo navíc jsou zkrátka mnohem lepší než divy co dají jenom nějaké suroviny plus třeba pár vítězných bodů. Jestli se divy volí náhodně může dojít k situaci, že jeden hráč bude mít opravdu nadupaný výběr a druhý nic moc. To se asi dá srovnat zkušenostmi ve hře, ale pro nováčka je špatný div docela problém.

Kolem a kolem jde o jednu z nejlepších strategických a i docela konfliktních her pro dva co jsem letos hrál. Interakce mezi hráči je opravdu super a vliv náhody není až tak vysoký. U originálních 7 divů mi vadí, že člověk hraje vlastně jenom s hráčem nalevo a napravo a zbytek moc člověka nezajímá Duel tímto samozřejmě netrpí.

24.10.2015 22:18:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Dojmy
O víkend jsme hrál zatím jen 2 hry, ale moje dojmy jsou veskrze pozitivní. Snad všechny mechanismy (braní karet z pyramidy, kupovaní surek z banku, pálení karet za proměnlivou cenu podle počtu vašich žlutých, vojenský tracker, princip zelených žetonů) se mi líbily. 2 hry jsou málo na zhodnocení balancu, ale rozhodně si hru rád znovu zahraji. Pro mě velmi milé překvapení pro 2 hráče.

4.11.2015 11:31:02

další dojmy?
Díval jsem se na žebříček BGG a uff :-). Jsou všechny názory moc pozitivní (je to taková bomba) nebo se najde nějaký negativní? Původních 7 divů mě moc neuchvátilo. Díky.

7.2.2016 15:20:11

Skvělá pecka
Výborná hra pro dva, dynamická, rychlá atraktivní chytlavá a velmi chytrá a taktická.
Máme odehráno cca 30 her a suverénně naše nejlepší hra pro dva.

Bohužel má ještě jeden přívlastek "v ČR a zřejmě i v blízkém zahraničí beznadějně vyprodaná".....ale skeny se dají najít na fórech na východ od nás...a aspoň si to před sháněním nebo reprintem nanečisto zkusit.

8.2.2016 20:40:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Úderník
Tady píšou, že to skladem mají:
http://www.tomovyhry.cz/novinky/7-wonders-duel-cs.html

8.2.2016 20:56:35

Aha, nicméně
chtělo by to prověřit...

pro své tvrzení jsem vycházel z příspěvku uživatele "Skyfire" v jiném vlákně,
cituji:
"""Sice je fajn doporučovat 7 wonders duel, je to opravdu dobrá hra, ale trochu to postrádá smysl, když je hra zřejmě v celé Evropě vyprodaná. Naše eshopy ji vyprodaly už před Vánoci a od té doby ji nemají, tak předpokládám, že hra už není a nebude. Pokud nepřijde nějaký reprint."""

8.2.2016 21:10:16

už ji naskladnil
i Svět deskových her, takže kdo chce, může ji mít ;)

8.2.2016 21:28:31

..
Jj, po dvou měsících opět v pár eshopech skladem. Zajímalo by mě kde ji vzali, když třeba svet deskových her má verzi s Japonskými pravidly :)

8.2.2016 22:07:04

skyfire
i kdyby to bylo klingonsky, na ZH jsou pravidla česky, takže směle do toho :D

8.2.2016 23:15:05

polská verze
viděl jsem foto polské verze, takže v polsku by toho mohlo být povícero.

9.2.2016 07:10:06

Pojedynek
http://www.ceneo.pl/40299955

9.2.2016 10:24:12

karty
karty jsou tedy jazykove nezavisle?

9.2.2016 10:37:11

Polská verze
470,- Kč. Krásná cena.

9.2.2016 10:51:10

kde koupit polskou verzi?
kde ji koupit? Už jsem pochopil - ceneo.pl. Jsou spolehliví? Díky.

9.2.2016 11:06:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Junik
4Junik - Na každé kartě a divu je název karty a pokud ten bude polsky tak by se mi asi zvedl kufr, ale to je na vkusu každého soudruha....ale jde to hrát bez problému ty názvy jsou tam jen jako flavour text, karty se skládají překrývaně takže názvy beztak nejdou vidět a hraje se jen se symboly

9.2.2016 19:04:57

re
Mam doma EN komponenty na P&P, kdo by chtel

7.3.2016 09:57:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Habrik
posli mi prosim SZ, nebo tady do fora. Za P&P verzi bych byl rad, nez vyjde cesky preklad. Diky

7.3.2016 11:45:17

re celda
Neni jako problem ty nazvy prepsat, ale je tam dost textu a necesky font :P

Zde je link: http://leteckaposta.cz/502750830

8.3.2016 10:24:35

Inovace
Prosím Vás, vedeli by ste to niekto porovnať s hrou Inovace? Inovace je aj pre viac ako dvoch, ale inak sú asi hry podobné minimálne čo sa týka témy, hrali ste niekto obidve hry a viete mi napísať, nakoľko sú podobné a ktorá je pre Vás lepšia?

Ďakujem :)

6.10.2016 13:44:26

Nawg
Inovace, jak sám název nabádá, je poměrně inovativní a celkem i komplexní hra, která obsahuje hodně textu a efektů, které je velká výhoda znát. Hrál jsem sice jen jednou a nějakým omylem vyhrál, ale přišlo mi to nezasloužené, protože jsem náhodou narazil na nějaké kombo, kterým jsem zhruba od půlky hry nemusel nic dělat a nikdo neměl šanci udržet tempo. (Nebo aspoň tak si to pamatuju :D ). Znova bych to asi hrát nemusel, protože se mi u toho solidně paralyzoval mozek.
Na druhou stranu 7 Wonders duel je ikonografická hra s menším množstvím efektů, kde se žádná super komba nekonají, ale o to je hra přístupnější a znovuhratelnost je dost vysoká. Je nenáročná, ale přitom dost zábavná. Nové rozšíření působí jako kdyby do hry mělo přidat cca polovinu nových mechanismů. Mít možnost hrát složitější variantu, nebo ji vynechat pro začátečníky, vypadá skvěle a přitom se nezasahuje do samotné hry.

(Nemám rád, když se dělají zásahy do základních mechanismů hry, aby byla hratelná v jiném počtu hráčů, nebo podle zvolené obtížnosti. Naopak přidat něco k základu, aby dostala nový rozměr je v pořádku.)

Celkově podobnost moc nevidím. A rozhodně bych raději volil přístupnější 7 wonders s pravidly, co se vysvětlí do 5 minut a dá se hrát několikrát po sobě, aniž by se člověk mentálně zhroutil.

6.10.2016 14:09:23 | Upraveno autorem (porovnej)

inovace
Inovace je příliš random a dlouho trvá oproti Duelu. Inovace se taky tváří, jak se tam dá hezky kombit, ale né když taháš za kratší konec špagátu. Taky jsem zažil situace, kdy oba hráči otáčeli X kol z vršku a čekali komu to líp přijde.... Hrál jsem ji jenom ve dvou a už hrát nechci. Třeba je to ve více lepší, ale vzhledem k systému pochybuji.

Oproti tomu Duel si rád zahraju vždy (byť jsem ho teď přehaný). Tam se nedá hráč úplně zaříznout a navzdory náhodě netrvá tak dlouho a náhoda je tam obsažena menší měrou. Spíš je to občas o začínání (byť vyjímečně).

Téma je úplně jiné, inovace je spíš jako Civka (evoluce), a Duel jsou jenom starověké divy. Graficky je Duel také mnohem zdařilejší.
Možná jsem zaujatý proti inovaci, ale to jsou jenom moje zkušenosti.

6.10.2016 14:23:54

Nawg
Hral jsem obe hry 1x. A vysledek je takovy, ze inovace sla pryc a 7 wonders si nechavam a chci hrat dale. Inovace me proste vubec neoslovila. Divne mechanismy skladani karet pod sebe ( nebo pres sebe, uz. nevim jak to bylo ). A podivne efekty karet typu "mam tuhle kartu, takze jsem vyhral". Fakt divna hra. 7 wonders je intuitivni, rychla, jednoducha, prima, ale presto ma urcitou hloubku a neni to jen dummy filler.

6.10.2016 14:28:41

ďakujem
Ok, ďakujem za info, asi teda vybavím 7 divov duel a Inovaciu nebudem riešiť:)

7.10.2016 19:21:53

Parada
Vcera konecne zahrano a je to parada - herni doba, mechaniky , tema, balanc - vsechno ok.
K porovnani s inovacema je to pro me uplne jina liga. Inova ce uz ve dvou urcite hrat nebudu. Mozna jeste dostanou sanci ve vetsim poctu.

2.11.2016 08:26:43

Paráda
Jak pisi ostatni, samotna hra je opravdu povedena. Mechaniky super, hra krasne odsypa i dobre vypada. Interakce taky pekna

3 moznosti na vyhru jsou trochu nadsazene.. Ve vetsine partiich se bude vyhravat na body, obcas na valku, ale opravdu minimálne na vedecky pokrok. Ten je totiz stejne jako valka strasne pruhledny, ovsem valka muze byt pruhledna a stejne se nemusite ubránit pokud ji nepodchytnete ze zacatku, a to se mi libi.

Co ovsem velmi odsuzuju, je zpracování. Proc proboha nemohli udelat ty karty o neco tlustší? Sou tenke jak papir, ze ani nejdou zvednout ze stolu. To same divy sveta, ktere mohly byt na nejakem kartonu.. Myslim, ze ty karty bez obaleni dlouho nevydrzi..

13.11.2016 10:23:01

Vybíráme z Bazaru

Cilization a rozšíření Sláva a bohatství
Cilization a rozšíření Sláva a bohatství
Akt. cena: 1350 Kč
Končí za: 2 dny

Offcanvas