18CZ: Počátek železnice v Českých zemích

xxxxxxxxxo hodnoceno 32x (Seznam vlastníků)

18CZ: Počátek železnice v Českých zemích - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
(Self-published)
Autoři: Leonhard "Lonny" Orgler
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

IN
IN - avatar

Strategie

Rád bych popsal dva mechanismy, které lze elegantně použít během hraní a po prvním přečtení pravidel nemusí každého napadnout.

- přenechání malé společnosti bez financí a vlaků někomu jinému. Poměrně brzy dojde k situaci, kdy první 2-vlaky zastarají a malá společnost zůstane zcela bez vlaku a peněz na další koupi. Pokud se toto blíží (zjistíte podle balíčku karet vlaků - prodej prvního 4-vlaku) pak, pokud má někdo nakoupeno zbývajících 50% malé společnosti, může prezident prodat své dva podíly bance, prezidentský certifikát přejde na vlastníka zbývajících 50% akcií a tím i vedení chudé a prázdné společnosti, kterou bude muset financovat z vlastních zdrojů.

- nechci kupovat vlak pro společnost, které vlaky zastaraly (společnost nemá peníze). Mechanismus kdy jedna společnost koupí jinou se zdá z počátku okrajový, ale opak je pravdou. Pokud vám zůstane menší společnost bez vlaků je možno se právě takto vyhnout novému nákupu. V operačním kole větší společnosti může některá vaše větší společnost menší koupit (ano musí se dohodnout prezidenti - ale v obou případech jste to vy) za cenu 50% - 150% současné akciové hodnoty. Jednoduše vyplatíte současné akcionáře a navíc vetší společnost získá žetony dalších železničních stanic. Pro velké společnosti je to dokonce nutnost, protože mají pouze dvě stanice (z toho jednu umístí hned jako domácí).
19.12.2017 11:18:22

Přenechání společnosti
V jiných hrách se tím dá soupeř pojet, nicméně tady to zase takový problém není. Když přenecháš společnost, soupeř může kouknout na větší společnost, pokud má peníze, koupí ji a má pár dalších nádraží (na mapě i v zásobě). Pokud peníze nemá, založí novou společnost, i kdyby někde nějakou v háji, ale bude moci jezdit aspoň na trati koupené malé společnosti.
Průser může být jen v tom, že ta malá společnost bez vlaku má hrát dříve než větší, u nás se však stává, že malé společnossti zakládáme záměrně za co nejméně, ať nás pak moc nestojí odkup.

19.12.2017 13:51:34

Opravdu?
ad - přenechání malé společnosti bez financí a vlaků někomu jinému

Já jsem teda úplný začátečník, ale podle mého je toto v rozporu z pravidly. Viz:
6.8 PRODEJ AKCIÍ
- Prodané akcie se vracejí bance.
- Prezidentský certifikát nelze nikdy prodat zpět bance.
6.7 ZMĚNA PREZIDENTA SPOLEČNOSTI
- Dobrovolně se lze vzdát prezidentské funkce ve společnosti pouze prodejem akcií bance. Jiný hráč pak musí vlastnit akcie alespoň v hodnotě prezidentského certifikátu. Hráč, který má největší podíl, je pak novým prezidentem.

Z uvedeného mi vyplývá, že pokud jsem prezidentem malé společnosti a vlastním pouze prezidentský certifikát na 50 % akcí, tak jiný hráč může dosáhnout maximálně 50% vlastnictví akcií. Podle pravidel tudíž platí:
- jiný hráč nemůže získat prezidentství, přestože máme stejný podíl
- já se nikdy nezbavím prezidentství malé společnosti jinak než prodejem větší společnosti, protože (a) nemůžu prodat prezidentský certifikát, (b) žádný hráč nikdy nedosáhne většího podílu než je mých 50 %.

Je to tak nebo mi něco uniká, anebo jsem špatně pochopil komentář INa?

11.11.2019 09:25:17 | Upraveno autorem (porovnej)

IN

re
Ve skutečnosti neprodáš prezidentský certifikát, ale jednu 25% akcii. Tím se sníží tvůj vlastnický podíl a prezidentský certifikát přejde na hráče co má zbylých 50%.
----------------------
Majitel liščí krabice

11.11.2019 09:45:10

Vybíráme z Bazaru

Scythe modulární herní plán
Scythe modulární herní plán
Akt. cena: 510 Kč
Končí za: 22 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas