18CZ: Počátek železnice v Českých zemích

xxxxxxxxxo hodnoceno 32x (Seznam vlastníků)

18CZ: Počátek železnice v Českých zemích - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 300 min
Herní svět: Vlaky
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Fox in the Box
(Self-published)
Autoři: Leonhard "Lonny" Orgler
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Jaké to je?

Podělte se o dojmy, prosím. Díky.
27.9.2017 19:51:27

Super!
Hra je skvělá! Včera jsme hráli poprvé ve dvou, zorientovávali se v pravidlech a po pěti hodinách ani nedohráli :-D Ale to bylo hlavně kvůli opakovanému hledání v pravidlech, další hra bude už o hodně rychlejší. Pravidla nejsou zase tolik složitá, spíše uhlídat všechny limity a změny chce trochu cvik. Myslím, že zaučování nových hráčů nebude žádný problém v případě, že hru bude "moderovat" majitel hry. V polovině hry jsme si sepsali na papír postup každého kola, abychom na něco nezapomínali. Taková přehledová kartička bohužel chybí, ale "home made" splnila svůj účel stejně.

Zezačátku jsme oba ve hře postupovali téměř totožně, ale po pár tazích se hra rozjela ve velkém. Nechápali jsme, jak to všechno můžeme za tak "málo" kol stihnout. Ale postupně jsme v každém kole dělali více a více tahů za více společností. Samozřejmě jsme se v první hře nevyvarovali nějakých chyb, ale už se těšíme, že další už zvládneme na sto procent. Hra je super, téma i zpracování naprosto originální, herní mechanismy neokoukané. Principy akciových společností, kdy každý hráč drží pouze její určitý podíl a celou společnost pak řídí její prezident, jsou parádní. S překvapením jsme koukali na mapu, jak se nám povedlo jednu trať naprosto odříznout a jinou zase propojit způsobem, který vynášel větší zisk pro protihráče. Hra je neprůhledná, ačkoli nemá vlastně žádnou náhodu, nikdy nevíte, jestli trasu dokážete zoptimalizovat k dokonalosti (přecijen pokud jde o společnost, v které má velký podíl i protihráč, pomáháte i jemu :) Ale každou situaci, jako je např. blokování velkoměsta protihráčem, můžete elegantně řešit pomocí vylepšování železničních dílků a nikdy se tak neocitnete v neřešitelné situaci. Po celou dobu jsme byli navíc zcela vyrovnaní.

Herní variabilita je díky obrovskému množství dílků kolejí takřka nekonečná. Jediné, co bych vytkla, bylo horší vycvakávání dílků z kartonu a špatně čitelná čísla hodnoty na penězích. Suma sumárum jsme ale ze hry naprosto nadšení a už jen najít dalších pár hodin a případně i další akcionáře na příští hru :)

28.9.2017 09:38:02 | Upraveno autorem (porovnej)

zpracovani
Ahoj, hru jsem vybalil teprve včea a ještě ji neměl čas zahrát. Co bych ale rád vypíchnul je zpracování karet. Nevybavuji si hru, ve ktere by byly karta na tak luxusnim papíře. Karty u mě vyvolávají dojem, jako kdyby byly na lakovaném papíře!

Žetony jsem ještě nevylamoval, ale když jsem bral jednotlivé kartony do ruky, abych si je prohlédl, stalo se mi naopak, že několik dílků z kartonu naopak samovolně vypadlo...

Ale i zde bych pochválil, že karton není žádný tenký papírek, ale akorát silný karton. A co se týče peněz, dávám zapravdu Babušákovy - ty mohly být s většími čísly a graficky více vymazlené.

Hrací plán včetně bonus desek je ale uchvatný, už se těším, až hru dostanu na stůl, snad tento víkend...

29.9.2017 02:57:58

hra 6 hracov
hru do zbierky beriem tak ci tak, ale velmi chcem pocut prave hranie 6 hracov

30.9.2017 00:25:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Jsou nějaké nové zkušenosti?
Mám rád přemýšlecí hry. Přiznávám, že se obávám obtížnosti pravidel. Je to podle Vás hra pro velké stratégy a je při tom všem zábavná? A je pravidlově obtížná či dost intuitivní? V jaké počtu je dobře hratelná? Veliké díky za reakce.

18.1.2018 18:56:24

doporuceni
mám vláčkové a počítací hry rád. Hrál jsem několik her ze série 18XX a myslím si, že 18CZ je jej plnohodnotním členem. Jakožto fanoušek bych ti hru doporučil...
Ale není to hra pro každého. Musíš dobře odhadnout jestli se chytne v tvý partě a počítat s tím, že prvních pár her, kdy se budete se systémem seznamovat bude dlouhých - možná i přes 6 hodin.
Obtížnost pravidel si můžeš ověřit sám, když si je stáhneš a přečteš. Pak je dobrý se kouknout na výukový video, pak by ti hra měla být jasná. Ideální počet hráču je dle mě 4-5.

19.1.2018 18:27:27

video
Tak jsem kouknul na to Davidovo video a je to spíše unboxing. Celé playthrough ve dvou hráčích si můžeš proklikat (má to 4 hodiny) tady: https://www.youtube.com/watch?v=eiA3Si9kD2Y

19.1.2018 18:34:38

První hra - dotaz
Za jak dlouho se dá zvládnout první hra (se základními pravidly) ve třech hráčích? Je hra zážitkem i se základními pravidly? Díky.

28.2.2018 16:56:51 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Podmořská města
Podmořská města
Akt. cena: 650 Kč
Končí za: 6 dnů

Offcanvas