Hra na hrdiny pro děti kolem 6 let

Moje děti chytla volná varianta dračího doupěte (z mých zkušeností s DrD 1.5), ale nemám fantazii ani čas připravovat dobrodružství. Nechci přecházet na DrD 2, jsem zvědavý na variantu Jeskyně a draci.

Tak jsem vytáhl ze skříně Proroctví a zjednodušená varianta bez sfér měla úspěch. Ale je to takový dead match bez příběhu, není tam podzemí a celkem to trvá.

Hledám nějakou hru na hrdiny, která by neposkytovala takovou volnost jako DrD a dala se zahrát s dětmi v kratším čase. Nějaké tipy?
3.10.2017 23:45:36

hraní
No těžko říct. Buďto budeš mít hru na hrdiny, kde je potřeba mít připravené dobrodružství (a svět) a pak lze zažít parádní příběh nebo to bude deskovka (mise, scénář).

Osobně bych pokračoval v drd 1.5. Samo o sobě je hodně omezené oproti jiným rpg a stahoval bych dobrodružství z netu. Je tam toho tuna, kvanta a rozhodně si lze vybrat kratší příběhy, které si přečteš v práci nebo za jeden večer. Hodně dobrodružství vyšlo v Dechu draka nebo lze využít již hotový svět Asterionu a dobrodružství si upravit, zjednodušit.

Já začal s Drd ve třetí třídě, kdy byla verze 0.0. Stačilo mi, aby měl připravenou postavu, mohl v podzemí mlátit skřety a kostlivce a byl jsem šťastnej. Proto bych zkusil jít cestou zjednodušeného rpg

4.10.2017 07:06:58

Dech draka
Díky za připomínku Dech draka. Asi zkusím Talisman a nebo Mice and Mystics.

4.10.2017 08:17:28

DD
Dechy mám skoro všechny, kdyby jsi chtěl něco oskenovat, asi by nebyl problém

Pokud chceš vyloženě fantasy deskovku pro děti, tak jak píšeš, Talisman, Proroctví, v současné době se mi líbí Zombicide Black Plaque (ale to už je asi stylově jinde), popř. klasický dungeon Dungeon Saga, kde je dobrý soubojový systém a žádná složitá pravidla

4.10.2017 08:55:11

Heldentafue
https://boardgamegeek.com/boardgame/169697/heldentaufe

Naučí takové ty základní pricipy. Objevování, vylepšování, boj s monstry...

4.10.2017 09:23:07

Descent 2. vydání
Má to delší setup, ale dá se to. Je to deskovka, takže "role play" je v tom volitelný. Na druhou strnau zažil jsem hraní dračáku stylem kostkové deskovky (spíš roll play, než role play).
Aktuálně je k tomu počeštěná aplikace pro tablet, kdy tablet nahrazuje Pána zla. Lze si vymyslet vlastní scénář, lze hrát za PZ a kočírovat "nebezpečnost" hry.
Kostky mají symboly, takže jednoduchá počítání. Imho to děti dají v pohodě od 5 let a více (pokud už v 5 letech počítají do 10).
Problém může být délka hry (potažmo přípravy hry). Každý scénář má 2 dějství, což jsou de facto 2 těsně navazující hry. My jsme to dělili na samostatná herní sezení. Ale je fakt, že ta délka byla v době kolem 5. - 6. roku celkem moc, snažil jsem se to maximálně urychlovat a hráli jsme to ve jen 2 hráčích.

Zkoušel jsem i D'n'D: The Board Game (Wrath of Ashardalon, Legend of Drizt), ale tam se hází 20stěnnou kostkou a počítání už bylo na předškoláka i prvňáka dost těžké (přes 10, přes 20). Hra na nás navíc vyvíjela relativně nepříjemný nátlak.

4.10.2017 09:31:48

Heldentaufe
Ještě mě napadlo Heldentaufe (křest hrdiny). Bohužel nevím, jestli se dá sehnat. Bylo to na KS a já to nakonec nebral. Nicméně je to takový příjemný jakoby dungeon crawler. Graficky moc pěkné, hodně vhodné pro děti.
Je tam hexová mapa, je to rychlé, jednoduché...
Vlastně ani nevím, proč jsem z toho nakonec vycouval...

4.10.2017 09:35:44

Heldentafue
se dá objednat přímo od autora.

http://www.heldentaufe.ch/english.html

4.10.2017 12:23:45

..
andor

4.10.2017 12:48:43

Heldentaufe - (před)objednávka
Je to trochu zašitý, ale proklikal jsem se až sem: http://www.heldentaufe.ch/preorder.html
cena 59 + 6 EUR (hra + pošta). Cca to dělá nějakých 1700.

Myslím, že mi při té KS kampani přišlo víc (asi tak o 5 kilo) peněz, něž jsem v té době chtěl za takovou hru utratit. I s ohledem, že juniorovi je už přes 9. Nicméně s ohledem na herní schopnosti jeho kamarádů by bývalo možná stálo za to.

4.10.2017 13:41:38

Dagger RPG
Tady jsem našel jednoduché RPG pro děti od pěti let na pár stránek.
http://www.rpgnow.com/product/111529/Dagger-A-Toolkit-for-Fantasy-Gaming-with-Kids

4.10.2017 13:41:56

Andor (Pelly)
Hele, hráli jsme to u kamaráda, který to má. S děckama kolem 6 let bych to asi nehrál. Je to takový dost nekompromisní. Museli jsme se docela snažit a nepřišlo mi, že bychom si to až tolik užívali, aby to táhlo děti 1. stupně ZŠ.

4.10.2017 13:44:41

každopádně
záleží na scénáři. Já právě hrál jen 1 (výukový) a přišlo mi to pro děti přístupné. I z toho pohledu, že mohou hráči postupovat kooperativně, takže rodič může děti mírně směrovat ke správnému rozhodnutí. Ale jak říkám, hlouběji to neznám - jen jsem si na to vzpomněl.

4.10.2017 13:50:55

A prý je pěkné "Little Wizards"
Neměl jsem možnost zkusit, mám to tu ve wishlistu (původem od Antonia Bauzy):
https://www.crafty-games.com/buy-now/little-wizards/
PDF za necelých 15 USD, ale je tam i "odtučněná" verze zdarma.

4.10.2017 13:57:50

Heldentaufe
Heldentaufe vypadá zajímavě. Hráli byste s dětmi raději ten nebo spíš Talisman?

4.10.2017 23:13:36

Hra
ta hra Heldentaufe se dá zkusit na PC tady:
http://demo.heldentaufe.ch/?lang=en

jinak já bych Talisman moc nebral.. dříve to byl super zázrak ta hra, protože nic moc jiného nebylo.. ale v dnešní době už je hodně překonaná (ač jsou srdcaři co si ji pořád rádi zahrají a nedají na ni dopustit, těm se omlouvám :)

Ale pro tak malé děti je tam docela dost textu na kartách, sice dorostou atd, ale určitě děcka nepohrdnou nějakou pěknou hrou s figurkama - to je z toho co jsem tak vypozoroval různě v diskuzích zahraničních jedna z věci, kterou na hrách milují nejvíc - vzpomeňte si na sebe, když jste vybalili lego nebo plastové vojáčky, jak vám jela představivost a jak ty figurky ožívaly :)

Takže za mě hledat spíš něco s pěknýma figurkama.. Ten Descent je super, ale taky dost textový, to bys jim asi musel hodně číst a pomáhat s managementem dokud si to nějak nezautomatizují.. Skoro žádný text ale super figurky jsou v Arcadia Questu ale to není úplně kooperačka, tam bojují i proti sobě..

Pokud fakt koukáš po tom Talismanu, zkus mrknout ještě na Runebound třetí edici, je to hodně podobné, ale dle mě o dost lepší, ale asi složitější souboje (který nás teda bavili daleko víc než Talisman, ale nevím jestli jsou pro malé děti no)

A nedávno mi kamarád ukázal Temné znamení, není to úplně RPG, ale jak jsem to viděl, tak mě to hodně bavilo a říkal jsem si, že to je super hra na uvedení do "lepších deskovek" pro nové hráče, protože je hrozně jednoduchá a přitom fakt zábavná..

Snad jsem ti jen nezamotal hlavu a třeba tě něco z toho zaujme

4.10.2017 23:33:09

Banter
Jednoznačně Heldentaufe.

Talisman byl super, když nebylo nic jinýho. Děti u toho nevydrží. Zkoušel jsem to :) Je to dlouhé a náhodné, celkem tam nemůžeš nic vymyslet.

Ještě bych zkusil Zombicide: Černý mor. Co jsem četl, tak je to dobrá a jednoduchá rubačka a snad to není ani moc dlouhé. Ale neznám to a aktuálně na to nemám v rozpočtu prostor.

5.10.2017 00:54:33

tipy
Otázka je, že akú samostatnosť od detí vyžaduješ. Ak nie je potrebné, aby boli úplne samostatné, že spoluhráča nahradí partner/ka a deti vypomáhajú, či sa rozhodujú na základe pomoci s dospelým, tak u nás potom frčí spomínaný Mice and Mystics, kde dávam dcére vždy na výber, že aké má možnosti, alebo potom i Arcadia Quest, kde to hráme podobne. Len je k tomu práve potrebný ten druhý dospelý, ktorý dieťaťu pomôže.

5.10.2017 07:08:19

Heldentafue
hraji pravidelně s 5 letou dcerou.
Baví jí to a díky tomu, že příšery ovládá druhý hráč, se dá uzpůsobit i obtížnost. Navíc délka hry je přiměřená tomu, jak udrží pozornost (případně se dá také upravit).
Je to barevné a roztomilé, a na dětskou hru poměrně komplexní. Prvek náhody je ovšem dost velký a může hru přehoupnout na jednu či druhou stranu.

5.10.2017 07:48:38

Cerny mor
System funguje ako zaklad pre hranie vynikajuco. Pre deti treba doplnit do scenara jednoduchy pribeh - oslobodit princeznu, vyliecit raneneho draka atp...Ciele nahradit jednoduchými stretnutiami / stary mastickar da liecivu mast, nahnevany gnoll ti pomoze zabit tri prisery, carodejnica da napoj zvysujuci silu atp.../. Vsetko sa musi stihnut za jeden den / jedna hodina hrania/, potom sa objavi teleport, ktory hrdinov prenesie ku splneniu hlavnej ulohy pribehu. Tu hodinu si to vnucence naplno uzivaju. A nema to ziadnu zombie atmosferu, je to paradne fantasy s tlstochmi, bezcami, obycajnimi, carodejnikmi a ostatnými pridanymi priserkami. Staci popisat par papierikov ci karticiek stretnuti, pripadne pridat par zetonikov postav ci predmetov. Vek 7, 7, 10, 11 a sustredene sa do toho pocas celej hry zapaja aj najmladsia 4 rocna vnucka, ma ulohu pana jaskyne / rozdava karty a figurky/.

5.10.2017 07:50:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Karak
Co Karak ? Ted sem to zahlidl v novinkach albi..

5.10.2017 18:24:10

Heldentafue
Tak jsem nakonec objednal Heldentafue. Je to dárek až za měsíc, tak pak dám vědět, jak jsem pořídil.

8.10.2017 22:16:06

Dojem
Jj urcite, hod to pak prosim do dojmu. Taky me hra zaujala. Diky

8.10.2017 22:39:15

Karak
Jak píše Corvus. Karak jsme hráli na loňském Brnohraní a byla to příjemná oddychovka s prolézáním podzemí a zabíjením monster.

9.10.2017 08:02:47

hra na hrdinov pre 6 rocnych
Doplnim este povodny príspevok- cerny mor. Velmi, velmi jednoduchy mechanizmus pre prisery, velmi jednoducho sa da upravit obtiaznost. Ak aspon trosku mate skusenost s upravovanim scenárov , tak tato hra je naozaj najpodarenejsia zabavka pre dorastencov. Ukladacie dosky hrdinov su momentalne najlepsia a najjednoduchsia rpg paradicka. Hrávame s dorastencami bezne aj kemet, ale prave ten rpg prvok tuto hru povysuje na najviac hranu. Dorastenci to chcu hrat ako prvu hru na kazdom hernom stretnuti /u nas teda minimalne kazdy piatok /

11.10.2017 20:59:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Dungeon!
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dungeon-3536/
Hrál jsem s dcerkou už ve školce, jednoduché, hezké , létami osvědčené

11.10.2017 22:09:18 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Zombicide: Do zbraně
Zombicide: Do zbraně
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 4 dny

Offcanvas