Herní výzva na rok 2017

EDIT:
!!!!POZOR!!!!: Nově přidávám možnost extrémně těžké výzvy: Každou položku ve výzvě můžete splnit dvakrát, musí se jednat o dvě odlišné hry a žádná hra se stále ve výzvě nemůže objevit dvakrát. Dohromady lze nyní získat až 100 bodů. Pokud se vám to podaří dostanete titul Deskoherního magora :)
!!!!KONEC POZORU!!!!
Teď už původní příspěvek:

Krásný rok 2017 všem :-)

Minulý rok, jsem pro vás utvořil deskoherní výzvu, která sklidila vcelku úspěch, za což jsem vážně rád. Právě tento fakt, a také poslední dva komentáře u vlákna s minuloroční výzvou, mě motivoval k utvoření herní výzvy na rok 2017.

Minulá výzva byla občas kritizována kvůli příliš nízkou obtížností, ale také se dočkaly kritiky některé body výzvy, které byly až hloupě těžké. Něco na tom pravdy bude, takže pro tentokráte jsem zvolil trochu jiný způsob, jak vyhodnotit úspěšnost ve výzvě a to za pomocí bodů.

Níže je napsáno 32 požadavků na hry, které musíte zahrát, abyste si mohli za ně započítat body do výzvy. Každou hru můžete do výzvy použít jen jedenkrát. Hry jsou rozděleny na jednodušší a těžší. Splnění jednoduššího požadavku vám dá jeden bod. Splnění těžšího dva body. Maximálně lze získat 50 bodů.
A teď už seznam… dobře se při jeho plnění bavte :-)

Lehká výzva (1 bod)
1. Zahrajte si euro
2. Zahrajte si ameritrash
3. Zahrajte si hru, která ve vás jakýmkoliv způsobem evokuje léto
4. Zahrajte si hru, které za něco vděčíte
5. Zahrajte si hru, která vám jakýmkoliv způsobem připomíná dětství
6. Zahrajte si hru, která vyšla v minulém století
7. Zahrajte si hru, která by se podle vás měla dostávat na stůl častěji
8. Zahrajte si hru, kterou vám doporučují ostatní, ale vy jste ji ještě nehráli
9. Zahrajte si hru z vaší sbírky, která se nejvíce liší od ostatních her ze sbírky
10. Zahrajte si hru, ve které vaše herní postava může zemřít (nemusí se nutně jednat o eliminační hru)
11. Zahrajte si hru, ve které hraje důležitou roli doprava
12 Zahrajte si hru, ve které hráči hrají za asymetrické role či strany, které se hrají pravidlově rozdílně.
13. Zahrajte si hru s mechanismem dražby
14. Zahrajte si hru, která je oceněná nějakou prestižní cenou (takže cena základní školy v Kotěhůlkách se nepočítá)


Těžší výzva (2 body)
1. Zahrajte si hru v přírodě (musíte být fyzicky v přírodě)
2. Zahrajte si hru, která je engine buildingem. Může to být přímo deckbuilding, dicebuilding nebo bagbuilding, ale také jakákoliv hra ve které začínáte s minimem a postupně si budujete jakousi základnu, ze které se většinou díky kombům a efektivnosti, dostáváte blíže k cíli. Většinou zde funguje efekt sněhové koule a také je zde často přítomen nějaký fyzický záznam vašeho postupu (karetní tablo například) Jen pro představu některé hry: Splendor, Settlers: zrod impéria, dobyvatelé vesmíru…
3. Zahrajte si hru od autora, který stvořil alespoň 20 jiných her dle záznamů na bgg.
4. Zahrajte si hru odehrávající se na ostrově či ostrovech
5. Zahrajte si hru odehrávající se ve starověku
6. Zahrajte si hru odehrávající se v budoucnosti
7. Zahrajte si hru se zimní tématikou
8. Zahrajte si hru ve které hrajete za zvíře či zvířata
9. Zahrajte si hru odehrávající se v alternativní realitě
10. Zahrajte si hru, ve které je čas jedna ze “surovin” (musíte jej spravovat, utrácíte jej atd…)
11. Zahrajte si hru, která má svou předlohu ve videohře nebo ve filmu či seriálu
12. Zahrajte si hru, která se snaží co nejvěrněji simulovat nějakou historickou událost
13. Zahrajte si nějakou novinku na deskoherní výstavě (nemusí to být nutně novinka z dané výstavy)
14. Zahrajte si print and play hru (ta která je oficiálně určená jako pnp)
15. Zahrajte si nějaký prototyp hry (může být i váš)
16. Zahrajte si hru, od českého či slovenského autora
17. Zahrajte si hru, která od hráčů vyžaduje jak sociální, tak logickou dedukci
18. Zahrajte si hru, ve které jsou hráči rozděleni na týmy

Těžší úkoly, nejsou ani tak těžší na zvládnutí, jako spíše na vlastnění daných her. Prostě ty dva body berte spíše jako odměnu za to, že máte k dispozici hru, která tak častá není :-)

Pokud chcete, tak se můžete snažit splnit jenom jednodušší nebo těžší výzvu, nebo se snažit získat co nejvíce bodů, níže jsem vypsal hodnosti, kterých lze dosáhnout:

1 - 10 bodů: Nováček
11 - 20 bodů: Mírně pokročilý
21 - 30 bodů: Hráč
31 - 40 bodů: Zkušený deskohráč
41 - 49 bodů: Deskoherní znalec
50 bodů: Mistr

Pokud si s něčím nebudete jistí, neváhejte se zeptat, rád odpovím. V každém případě to nemusíte hrotit, pokud se vám některé požadavky zdají vágní, vězte, že je to záměr, jelikož hlavní je zábava. Tato výzva je hlavně o tom, abychom oprášili staré kousky anebo ty na které jsme zapomněli…

A nezapomeňte se průběžně chlubit ;-) Já jdu do toho také, tak schválně kolik udělám bodů :-D
5.1.2017 21:41:42 | Upraveno autorem (porovnej)

2017
Yay! :D Už se těším až začnu plnit. :)

skóre: 37 bodů

1. Zahrajte si euro
____Kingdom Builder
2. Zahrajte si ameritrash
____Arkham Horror
3. Zahrajte si hru, která ve vás jakýmkoliv způsobem evokuje léto
____Santorini
4. Zahrajte si hru, které za něco vděčíte
____7th Continent
5. Zahrajte si hru, která vám jakýmkoliv způsobem připomíná dětství
____Záchranáři: Boj s ohněm
6. Zahrajte si hru, která vyšla v minulém století
____Monopoly
7. Zahrajte si hru, která by se podle vás měla dostávat na stůl častěji
____Eclipse
8. Zahrajte si hru, kterou vám doporučují ostatní, ale vy jste ji ještě nehráli
____Blood Rage
9. Zahrajte si hru z vaší sbírky, která se nejvíce liší od ostatních her ze sbírky
____Velbloudí dostihy
10. Zahrajte si hru, ve které vaše herní postava může zemřít
____Munchkin
11. Zahrajte si hru, ve které hraje důležitou roli doprava
____Kamionem po Evropě
12 Zahrajte si hru, ve které hráči hrají za asymetrické role či strany, které se hrají pravidlově rozdílně.
____Descent: 2. edice
13. Zahrajte si hru s mechanismem dražby
____Hra o trůny (2. edice)
14. Zahrajte si hru, která je oceněná nějakou prestižní cenou
____Ticket to Ride


1. Zahrajte si hru v přírodě
____Vzhůru do podzemí
2. Zahrajte si hru, která je engine buildingem.
____Settlers: Zrod Impéria
3. Zahrajte si hru od autora, který stvořil alespoň 20 jiných her dle záznamů na bgg.
___Patchwork
4. Zahrajte si hru odehrávající se na ostrově či ostrovech
___Minutová říše: Legendy
5. Zahrajte si hru odehrávající se ve starověku
___T´zolkin
6. Zahrajte si hru odehrávající se v budoucnosti
___Pustina
7. Zahrajte si hru se zimní tématikou
___Zima Mrtvých
8. Zahrajte si hru ve které hrajete za zvíře či zvířata
___Moštárna
9. Zahrajte si hru odehrávající se v alternativní realitě
____Pandemic
10. Zahrajte si hru, ve které je čas jedna ze “surovin”
____Kronika panství
11. Zahrajte si hru, která má svou předlohu ve videohře nebo ve filmu či seriálu
____Wow: Boardgame
12. Zahrajte si hru, která se snaží co nejvěrněji simulovat nějakou historickou událost
___Flames of War: Battle of Bulge
13. Zahrajte si nějakou novinku na deskoherní výstavě
___Karak
14. Zahrajte si print and play hru
___Empire engine
15. Zahrajte si nějaký prototyp hry
___Stellar Armada
16. Zahrajte si hru, od českého či slovenského autora
___Codenames: Duel
17. Zahrajte si hru, která od hráčů vyžaduje jak sociální, tak logickou dedukci
___Isle of Skye
18. Zahrajte si hru, ve které jsou hráči rozděleni na týmy
___Krycí jména

6.1.2017 07:13:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Úkoly 2017
Ahoj, pokud jsi reagoval na mé náměty z výzvy 2016, tak ses podle mě s novými otázkami perfektně trefil. Úkoly typu "hra na ostrově", "hra v budoucnosti" se mi fakt líbí a přitom hráče nijak drasticky nesvazují, protože takových her se dá pár najít, aniž bych trávil hodiny na BGG.

Možná bych trochu více rozvedl tato dvě témata (nebo přidal příklady her)
10. Zahrajte si hru, ve které je čas jedna ze “surovin”
17. Zahrajte si hru, která od hráčů vyžaduje jak sociální, tak logickou dedukci. Patří sem třeba Osadníci, kdy musíš trochu vyjednávat a trochu myslet?

Jo a za nejdrsnější výzvu (pro běžné smrtelníky) považuju
13. Zahrajte si nějakou novinku na deskoherní výstavě

ale zas je fakt, že sem běžní smrtelníci nechodí :)

Suma sumárum za mě palec nahoru!

6.1.2017 08:25:23

To já si stanovil jiný cíl...
Vždy řešíme, co se bude hrát a už mi to lezlo krkem, tak jsem si řekl, že vždy vytáhnu dvě hry, postupně odshora, a takhle projet celou sbírku... Jsem zvědav, jestli se mi to povede...

6.1.2017 08:33:26

cartas
Pro bod 10 je dobrým příkladem Kronika panství.

6.1.2017 08:58:08

cíl
Pelly: Šel jsem na to stejně - všechny hry postupně projet a nedopadlo to moc dobře. Nutnost osvěžit si všechny pravidla většinou znamenala že ta jedna hra nebyla nic moc a už se šlo na další... nedojel jsem to do konce.
Já na to půjdu letos opačně - vybrat 2-3 hry a hrát je co nejčastěji

6.1.2017 09:12:28

panzer
zajímavé... Věřím, že si pamatuji pravidla většiny (všech?) svých her, tak snad nepohořím :-) A kdyby nic jiného, tak si je alespoň "provětrám" a případně najdu nějaké trilobity zralé k prodeji :-D

6.1.2017 09:16:03

ad 10.
z fleku mě napadají:
Cesta kolem světa za 80 dní
Théby
AquaSphere
A v podstatě i Tzolk'in Mayský kalendář

6.1.2017 09:18:44

Ad 10
Třeba ještě dvojkovka Day and Night. Nebo Red November? Tokaido? U tohoto si asi nejsem jistý. Čas jako platidlo lze totiž brát jako tak, že si mohu zvolit, kolik ze svých akcí nebo možností obětuju pro zisk něčeho jiného. I když takto by tak šlo brát i Údolí králů, kde se mohu cíleně omezit ve výběru možností, když půjdu hned daleko pro nějakou kartu.

6.1.2017 09:47:41

to je fakt...
Pak mě napadají ještě
Patchwork
a Tikal

6.1.2017 09:50:51 | Upraveno autorem (porovnej)

bod 10
Patchwork byl první co mě napadlo.

6.1.2017 10:28:53

paralelní výzva
je fakt, že i já si plánuju letos zahrát hry, na které se vloni nedostalo. A pokud se na ně nedostane ani letos, jsou to kandidáti na bazar - samozřejmě kromě pár vyjímek, u kterých to nedovolím :)

spíš bych tím chtěl poslat do bazaru blbiny pro děti, které už ani je samotné nebaví, případně unáhlené nákupy...

6.1.2017 11:59:34

Jeny - plnění výzvy
Prozatím: 10 B

Lehká výzva (1 bod)
1. Zahrajte si euro
2. Zahrajte si ameritrash
3. Zahrajte si hru, která ve vás jakýmkoliv způsobem evokuje léto
4. Zahrajte si hru, které za něco vděčíte
5. Zahrajte si hru, která vám jakýmkoliv způsobem připomíná dětství
- ubongo
6. Zahrajte si hru, která vyšla v minulém století
7. Zahrajte si hru, která by se podle vás měla dostávat na stůl častěji
- Nexus
8. Zahrajte si hru, kterou vám doporučují ostatní, ale vy jste ji ještě nehráli
9. Zahrajte si hru z vaší sbírky, která se nejvíce liší od ostatních her ze sbírky
10. Zahrajte si hru, ve které vaše herní postava může zemřít (nemusí se nutně jednat o eliminační hru)
- Velká kniha strašlivých čar
11. Zahrajte si hru, ve které hraje důležitou roli doprava
12 Zahrajte si hru, ve které hráči hrají za asymetrické role či strany, které se hrají pravidlově rozdílně.
13. Zahrajte si hru s mechanismem dražby
- Spyrium
14. Zahrajte si hru, která je oceněná nějakou prestižní cenou (takže cena základní školy v Kotěhůlkách se nepočítá)


Těžší výzva (2 body)
1. Zahrajte si hru v přírodě (musíte být fyzicky v přírodě)
2. Zahrajte si hru, která je engine buildingem. Může to být přímo deckbuilding, dicebuilding nebo bagbuilding, ale také jakákoliv hra ve které začínáte s minimem a postupně si budujete jakousi základnu, ze které se většinou díky kombům a efektivnosti, dostáváte blíže k cíli. Většinou zde funguje efekt sněhové koule a také je zde často přítomen nějaký fyzický záznam vašeho postupu (karetní tablo například) Jen pro představu některé hry: Splendor, Settlers: zrod impéria, dobyvatelé vesmíru…
- Settlers: zrod impéria
3. Zahrajte si hru od autora, který stvořil alespoň 20 jiných her dle záznamů na bgg.
4. Zahrajte si hru odehrávající se na ostrově či ostrovech
5. Zahrajte si hru odehrávající se ve starověku
6. Zahrajte si hru odehrávající se v budoucnosti
- Space Alert
7. Zahrajte si hru se zimní tématikou
8. Zahrajte si hru ve které hrajete za zvíře či zvířata
9. Zahrajte si hru odehrávající se v alternativní realitě
10. Zahrajte si hru, ve které je čas jedna ze “surovin” (musíte jej spravovat, utrácíte jej atd…)
Trošku se za to stydím :-) - Leo musí ke kadeřníkovi
11. Zahrajte si hru, která má svou předlohu ve videohře nebo ve filmu či seriálu
12. Zahrajte si hru, která se snaží co nejvěrněji simulovat nějakou historickou událost
13. Zahrajte si nějakou novinku na deskoherní výstavě (nemusí to být nutně novinka z dané výstavy)
14. Zahrajte si print and play hru (ta která je oficiálně určená jako pnp)
15. Zahrajte si nějaký prototyp hry (může být i váš)
16. Zahrajte si hru, od českého či slovenského autora
17. Zahrajte si hru, která od hráčů vyžaduje jak sociální, tak logickou dedukci
18. Zahrajte si hru, ve které jsou hráči rozděleni na týmy

6.1.2017 13:23:13

ad bod 10
Čas jako surovina může být i ve hrách s mechanismem time track: https://boardgamegeek.com/boardgamemechanic/2663/time-track
takže klidně třeba tokaido platí. Jde o to, že se přímo rozhoduju kolik budu investovat času do nějaké akce a tím pádem jak dlouho nepůjdu na řadu, protože se čas musí u všech hráčů dohánět. Zatímco hry s akčnímy body bych sem nepočítal, to už by šlo skoro vše a navíc se to nutně jako čas nemusí chápat, protože třeba je to vynaložené úsilí té dané jednotky nebo to lze chápat i jako dostupné finance či jiné prostředky na provádění daných akcí, prostě akční body jsou abstraktní veličina, zatímco u time tracku je evidentní, že utrácím čas, jelikož když ho utratím hodně tak ostatní hráči mají více tahů k dispozici, tak aby se zaplnila pomyslná časová trhlina... toť můj názor, ale volte hry dle vlastního uvážení :) Jinak ještě k těm co zazněly doplním nahodilé tři tipy: Andor, Kraftwagen, Olympos...

Co se týče sociální a logické dedukce, tak třeba osadníky bych do této kategorie nedával. Dedukce znamená postupné vyvozování neznámých veličin z nějakých souvislostí, které jsou známé. U sociální to znamená, že se snažím zjistit co hráči kolem mě vědí a je to pro mě na začátku skryté a u logické to znamená, že se snažím zjistit jak něco funguje, na základě indicií které mi dává hra. Typickým příkladem jsou třeba Alchymisté, ty splňují oboje parádně.
Jinak zatím díky všem co se účastní :)

7.1.2017 21:16:42

ad 10.
Také by to mohlo být T.I.M.E Stories. Zde je na čas kladem velký důraz. A zároveň určitý typ sociálně dedukční hry.

Jdu do toho!!

9.1.2017 07:17:29

bod 4.
co je tímto bodem přesněji myšleno?
4. Zahrajte si hru, které za něco vděčíte

9.1.2017 10:46:58

tharr
přesně to co je tam napsáno :) prostě jestli nějaké hře jsi za něco vděčný (první moderní hra ve sbírce, hra se kterou jsi ke hraní někoho nalákal, první hraná hra s tvojí manželkou, hra kterou jsi hrál v den kdy se ti něco podařilo a spoustu dalších důvodů... třeba moje přítelkyně si vybrala takenoko, jelikož k té hře dostala k vánocům ještě i plyšovou pandu, takže je Takenoku vděčná za tu plyšovou pandu :D, prostě meze tu nejsou :)

9.1.2017 16:21:00

jedna hra - dvě podmínky
Je toto splnění možné?? Např hra na ostrově, která mi evokuje léto je La Isla, kterou jsem hrál včera...

Samozřejmě se nechci ochuzovat o krásné hry, takže počítám, že nakonec každou podmínku splním jinou hrou, ale zeptat se musím.

10.1.2017 10:19:01

Poly15
Pokud jsou podmínky stejné jako vloni (a já předpokládám, že jsou), tak jedna hra ke každé podmínce.

10.1.2017 10:30:18

Plnění výzvy
Lehká výzva:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.

Těžší výzva:
1.
2.
3. Burgundy - Stefan Feld 8. 1.
4. La Isla 8. 1.
5. Mare Nostrum 7. 1.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

10.1.2017 10:37:06 | Upraveno autorem (porovnej)

.
Loni jsem to nedal z lenosti kvůli jedné hře, zkusím si to sem znova napsat a postupně plnit řádky, pokud si zrovna vzpomenu :)

Lehká výzva:
1. Ulm
2. Arcadia Quest: Inferno
3. Santorini
4. Agricola
5. Citadela
6. Tikal
7. Tichu
8. Masquerade
9.
10. Adrenalin
11. Railways of the World
12. Convoy
13.
14. Kingdom Builder

Těžší výzva:
1. Kubb
2. Star Realms
3. Via Nebula (Martin Wallace)
4. Oracle of Delphi
5. Mare Nostrum
6. Nejsme tu sami
7.
8. Ovce: Boj o pastviny
9.
10. Patchwork
11. LOAD
12. Churchill
13.
14.
15. prototyp hry Vládi Suchého
16. Draxee (prototyp)
17. Krycí jména: Obrázky
18. Time's Up!

10.1.2017 10:42:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Poly
Já loni trochu cheatoval v tom, že když jsem znova splnil něco, co už jsem měl a ta původní splňovala i jinou podmínku, tak jsem ji prostě přesunul :) Tak to třeba zkus taky takhle ;)

10.1.2017 10:43:38

...
tak hodně štěstí hoši ;) co se týče plnění výzvy: já se tentokráte rozhodl jít systémem vědomého plnění a to tak, že jsem si ke každému bodu vypsal jaké hry mám doma nebo u mé deskoherní skupiny a pak si vždycky z těch vybraných her vyberu jednu ke každému bodu, když mám zrovna daný bod, nebo hru chuť plnit :) Jo a ještě mě napadlo, že možná je pro někoho potřeba osvětlit co míním alternativní realitou: je to vlastně cokoliv, co se odehrává v našem reálném světě, který je nějakým způsobem jiný než ve skutečnosti je. Takže například horrory s nadpřirozenými bytostmi, nebo hry z minulosti ve kterých je nějaká mytologie. Jako alternativní realitu nejde považovat čiré fantasy, páč se většinou odehrává v jiném světě. U scifi které se odehrává v budoucnosti, to také není alternativní realita, páč co my víme co bude za dvě stě let. Ale hry z blízké budoucnosti bych dost možná i počítal. No a samozřejmě nejlépe ten bod splníte, když si zahrajete hru která se odehrává v současnosti, která je ale jiná, díky tomu, že se v historii stalo něco jinak. :)

10.1.2017 12:27:54 | Upraveno autorem (porovnej)

matewr84
pro upřesnění např. Bioshock, nebo hry z prostředí Arkhamu a podobné...

10.1.2017 12:30:32

Challenge accepted!
Tak já du taky do toho.

Ještě mě napadlo, nedalo by se přidat možnost, že bych nějaký bod splnil víckrát - samozřejmě s jinou hrou a hrou, kterou nepočítám do jiného bodu? Mohla by pak přibýt hodnost za 50+ bodů "deskofil pacient" ... :D

A ještě mám docela problém odlišit od sebe Euro a Ameritrash, nemohl by někdo napsat stručnou definici pro blbce? :)

A ještě k bodu 11, může mít předlohu v knížce? (Pokud ne, co když byl film natočen až po tom, co vyšla deskovka, protože byla podle knížky?)

Lehká výzva (1 bod)
1.
2.
3. Střelené kachny
4.
5.
6. Coloretto
7.
8.
9.
10.
11.
12. Bang! + Bang! - Divoký západ + Bang! - Město duchů + Bang! - Fistful
13.
14. Želví závody


Těžší výzva (2 body)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. LEGO Shave A Sheep
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16. Hobiti + Hobiti: Dlouhé svátky
17. Cluedo
18.

Celkový počet bodů: 10 (k 15.1.2017)

10.1.2017 14:23:05 | Upraveno autorem (porovnej)

vodomil
Euro vs. AT je přímo v článcích na ZH:
http://www.zatrolene-hry.cz/clanek/ameritrash-vs-euro-co-to-vlastne-znamena-272/

10.1.2017 14:30:58

Vybíráme z Bazaru

Nova hra Zeměplocha - Čarodějky
Nova hra Zeměplocha - Čarodějky
Akt. cena: 3999 Kč
Končí za: 2 hodiny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas