Gamebook pro ctvrtaka

Ahoj,
zvazuji porizeni nejakeho gamebooku pro devitileteho kluka, do teto doby timto temer nepolibenym, ale prilis se v tom neorientuju.

Vim, ze lidi driv hodne chvalili Lone Wolf (Denver - ted navic vychazi i reedice), ale nekdo chvali treba i serie Grail Quest, Fighting Fantasy apod.

Tuhle jsem listoval v jednom knihkupectvi necim ze serie Lan Klan, ale nevim, jestli neni fantasy tema preci jen zajimavejsi, nez scifi.

Nebo radeji nejake solo dilo? Stejne nepredpokladam, ze bych nejakou serii porizoval celou, ted chci jen jednu knizku, abych to zkusil, zda se trefim.

Velmi se tedy omlouvam za obecny dotaz, ale vazne moc nevim jak se rozhodnout. Pokud bych proste chtel kvalitni GB pro devitilete dite (nemusi tam tect hektolitry krve), bez ohledu na tema, co byste mi doporucili? Predem dekuji.

Jeste poznamenam, ze imho pekne gamebooku Norik (Vlaada) a Reginald (Bronec) jiz mame z dob drivejsich.
20.11.2011 14:02:15

gamebook
Norik je vybornej :) nicmene ja doporucuji lone wolf, vubec nevadi kdyz nebude cela serie protoze jednotlive knihy jsou ucelene pribehy s bossem na konci, navic reedice muze byt zajimava (i kdyz rpg prvek vyvoje postavy skrze knihy je proste parada :) ) drive jsem hral i hodne z edice fighting fanasy tam zalezei kus od kusu, nektere jsou fakt hrozny, nektery supertezky az je to opruz. Ale konkretni z teto edice treba

Labyrint smrti (s volnym pokracovanim Zapas mistru)
Fantom ulice (ten se mi libil hodne, prostredi ala Mad Max, o neco originalnejsi system v ramci te zbyle fantasy smrsti)

a pak Negart Group 04: Nemrtvá spravedlnost kde zase zajimava zmena, hrajes za nekromanta ktery kontroluje armady :) (aspon doufam ze je to tenhle dil)

Zhruba prurez toho co znam.

20.11.2011 14:55:32

Falco
Diky moc za reakci. Nakonec jsem se tedy rozhodl pro (nejen) Tebou doporucovany LW. Mozna do Vanoc stihne vyjit i druhy dil, tak uvidime. Jeste jednou diky za pomoc.

28.11.2011 00:01:46

Bluda
kdybys chtel, muzu ti prodat komplet serii Grail Quest, 8 knih, za 600 i s postovnym, vyjde to 75 Kc na knihu:-) V perfektnim stavu, knihy 2 - 8 jsou nepouzite, kniha 1 jednou hrana, rovnez v perfektnim stavu. Pro ctvrtaka idealni, pro me, 33 leteho uz je to kapku detinske, hrat za Pipa, s kterym mluvi Merlin jak s nactiletym hosikem:-). I kdyz je to urcene spise nactiletym, neznamena to ze je to nejak detsky snadne, u prvniho dilu jsem se radne zapotil:-) Jinak ale taky doporucuji Lone Wolfa, pro me je Lone Wolf nejlepsi.

28.11.2011 07:32:31

rbx

Ringo
Myslis, ze by se to dalo hrát s petiletym klukem? Ze bych mu to četl a on by rozhodoval? Jsou tam obrázky? Ty jsou pro mne, samozřejmě :-)

28.11.2011 08:15:27

rbx

O Norikovi
Asi dotaz na Vlaadu, ktery je autorem... Je to pro pětiletého kluka? Neni to kruté?

28.11.2011 08:23:06

rbx
nejake cernobile obrazky tam jsou. Pro petileteho kluka jako pohadka by se to dalo, akorat to umirani je tam docela caste a je treba kreslit obcas docela zepeklitou mapu. Tak je otazkou, jestli by ho bavilo tohle:-)

28.11.2011 08:41:07

rbx

Ringo
no to bych asi kreslil ja, ale jestli je tam hodne krve a nasili, tak to je passe :-(

28.11.2011 08:59:19

rbx
krve a nasili ani tak ne. Myslel jsem spise obtiznost. Proste se hodne stava, ze nejaky souboj nedas a musis to zkusit znova.

Obvykle te prepadne nejake divoke prase, pavouk, zombici. To v prvnim dile. V dalsich dilech se repertoar nepratel rozsiruje. Souboje jsou hlavne o cislech, ubiras HP pomoci kostek, kdyz hodis dobre s pripoctenymi bonusy za zbrane a pod., uberes HP ty, kdyz hodi dobre souper, ubere on tobe. Takze vicemene abstraktni vec, zadne zive krvelacne sceny:-)

28.11.2011 10:57:18 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx - mladší dítě
Co zkusit gamebook bez gamebooku? Když bylo synkovi asi 5-6 tak jsem to také chtěl zkusit s gamebookem, ale moc se mi to neosvědčilo a nahradili jsme to spíš takovou volnou vyprávěcí formou. On si vždycky dopředu vybral nějakou, zcela libovolnou postavu podle vlastní fantazie, a já jsem si podle toho pro něho připravil nějaký příběh (bezostyšně vykrádajíc knížky co jsem četl a adventury, dungenony a RPG co jsem hrál) s různými místy kde se v příběhu "sám" rozhodoval, přičemž jsem ho ale stále tlačil směrem který jsem naplánoval. Nemělo to žádná pevná pravidla, souboje samozřejmě vždycky vyhrál ale často jsem mu je zkomplikoval nějakým zraněním nebo nepříjemnou kletbou se kterou se musel vypořádat. Řešil klasické herní situace jako že před vstupem do podzemí si musel sehnat nějakou louč, nebo se naučit kouzlo světla aby vůbec něco viděl, v lese si sbíral léčivé rostlinky, nechával si očarovat zbraně atd. Za různé činy jsem mu postupně přiděloval nová kouzla nebo schopnosti o kterých jsem jednak věděl že je bude muset v budoucnosti použít k řešení dalšího postupu a jednak aby ho to bavilo a měl pocit že je velkej frajer - takže např. když hrál za Liche necromancera na začátku uměl vyčarovat jen kostěnou střelu a otravu, ve finále si na dračím hřbitově mohl na pomoc vzkřísit kostru mrtvého draka.
Nevýhoda tohohle systému jsou ale nároky, které to klade na tatínka :-) hlavně dát příběh do kupy a nějak smysluplně to převyprávět - ale slušná fantasy řežba se dá vytvořit i z klasických pohádek když se to dobře zabalí (Zlatovláska nebo Šípková Růža je pro to jako stvořená -zámek v trní, tajné chodby, mrtvá/živá voda, "druidské" přivolávání zvířat na pomoc...). Výhodou je příběh ušitý na míru děcka a ohromá flexibilita - my jsme se tím bavili hlavně v létě na dovolených, když jsme se povalovali na pláži.

28.11.2011 12:31:05

rbx

Micc
mno, toto je cele moc hezke, ale to nedam. Ale to co rika Ringo, tak s tim problem nemam, aspon bude vetsi radost, ze jsme nejaky souboj vyhrali. Ostatne kdyz jsme hrali Ravenloft, tak jsme se taky neprokousali do konce.

28.11.2011 12:51:32

Micc
tak to je vynikající přístup, díky za inspiraci:-) Já už i uvažoval kvůli synkovi, že časem opráším pravidla k Dračímu doupěti. Kdysi jsem mel pravidla 1.5 a 1.3, ale prodal jsem to. No a jak na potvoru s novým vydáním Lone Wolfea, který mě kdysi k tomu Dračímu doupěti tak nějak přivedl, t kteď znova, na poslední stránce Útoku ze tmy reklama na reprint Dračího doupěte:-) Ta historie se tak nějak opakuje. akorat kdysi jsem to měl jako dítě, teď to mám jako rodič i pro děti:-)

28.11.2011 12:52:15

rbx
Norik je super, imho to peti-setlilety kluk v pohode pobere, "cetl" jsem to klukum na jedne dovolene s tim, ze oni rozhodovali. Navic je to moc hezky napsane a obcas je to vazne legrace (ted si vzpominam treba na dojemny pribeh drevorubce a zaklete divky/slepice).

Jen teda pokud budete hrat fer, musis pocitat s tim, ze to budete treba dve hodiny cist a pak vas umlati v horach nejaky troll a je konec (my tak dopadli). Jo, a v jedne fazi jsem zabloudil a opravdu jsem si musel vzit tuzku a zacit si kreslit mapu :) .

Nadruhou stranu, GB, ktery bys dohral hned napoprve bez problemu by asi byla celkem nuda.

Samozrejme se k tomu za cas vratite znovu, ale pokud to "predcitas", tak te asi nebude bavit to hrat bez pauzy 3x po sobe.

Mimochodem, moje uplne prvni (a na hodne dlouhou dobu jedine) setkani s GB bylo nejak tesne po revoluci - takova mala knizecka nesouci nazev "Na rozkaz krale", tehdy za 10 Kcs, bylo tam hodne obrazku a malo textu, pro mensi deti by to bylo, myslim, super, ale asi se to bude dost spatne shanet.

28.11.2011 13:03:37

Ringo
Já jsem to vlastně začal taky dělat jako hybrid gamebooku a Dračího doupěte. Ale pro takhle malé dítě jsou pravidla DD strašně svazující a já mám navíc jen jejich první verzi. Ta svými možnostmi fantazii dítěte spíše omezuje než aby ji podporovala. Navíc syn příběh hodně spoluvytvářel a obohacoval za pochodu a já se kolikrát držel jen hlavních bodů - to co dítě napadne, dospělému hlava nebere :-) ale je škoda toho nevyužít.

28.11.2011 13:03:38

Micc
Mas muj velky obdiv a verim, ze u mensich kluku to bude bezvadne fungovat. Ten muj starsi dareba si ale radeji s knizkou nekam zaleze sam :) .

Ale pro ostatni a treba i pozdeji pro mne je to pekna inspirace. Diky.

28.11.2011 13:41:22

Bluda
Jj. je to spíš pro ty menší. Tomu mému už je taky trochu víc a raději si někam zaleze, navíc je samozřejmě náročnější a nespokojí se se vším - příprava příběhu se tak začla neúměrně protahovat, nároky na zápletku a puzzly se značně zvýšily a už to nejde okecat spatra. Příprava příběhu tak začala připomínat opravdu přípravu dobrodružství v DD a na to už čas a energie (bohužel) není.

28.11.2011 14:03:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Grail Quest
pokud někdo teda má vážný zájem o Grail Questy, tak dejte vědět do pošty, jinak to tu vystavím do aukce v bazaru:-)

28.11.2011 14:43:46

rbx

Ringo
ja asi zkusim nejdriv toho Norika a jeden sesit toho Grail Questu. Pokud se to chytne, tak koupim i zbytek, ale nechci te tim zbytecne blokovat. Takze na mne se nevaž.

28.11.2011 14:56:24

rbx
Norik bude pro děti asi fungovat, i když tak původně zamýšlený nebyl. Byla to tak trochu parodie na gamebooky, které tehdy vycházely, a tvářily se strašně vážně a pateticky, a je tam nemálo odkazů, kteří si užijí právě lidi, kteří gamebooky znají. Místy si pohrává se samotným konceptem gamebooku, což pro neznalého může působit podivně, nefér či drsně. Ale příběh sám je milý a docela pohodový, s dobrým koncem, takže to asi na dušičkách nějaké vážné šrámy nezanechá...

Jen pozor, někde ve druhé čtvrtině (bloudění v lese) je to zbytečně těžký (těžší, než bych to udělal dnes). Při hraní s dětmi bych se mírnému šizení nebránil :)

28.11.2011 15:48:47

Na rozkaz krále
Na rozkaz krále bych pro děti doporučil, sám bych to rád pořídil, ale nedá se to sehnat, nedá se to vygooglit... Jediný obrázek jsem našel tento scan (myslím, že to tu taky v nějaké diskusi proběhlo):

http://www.pictureup.cz/picture/verejny/20902090rozkaz.jpg

Jinak autorkou je Ljuba Štíplová, která psávala scénáře ke Čtyřlístku v dobách jeho největší slávy.

28.11.2011 15:51:23

rbx

Vlaada
ok, dik moc. Ja s tim nemam zadne zkusenosti. Jeste snad na zakladce jsem koukal na takove jakoby komixove sesitky, kde bylo vzdycky nutno udelat rozhodnuti a podle toho skocit na urcitou stranku. Proto kdyz tu slysmi o kostce a pocitani zivotu, tak se trochu desim toho, co to vubec bude :-))

28.11.2011 15:55:08

Na rozkaz krále
Ten obrázek je přesný, bohužel brožovaný sešitek po několika zahráních skončil právě tak, jak to vypadá na tom obrázku. Asi se po něm poohlédnu u našich na půdě a pokud se mi zadaří, mohl bych ho oscanovat a hodit někam na web, autorská práva sice utrpí, ale jinak to stejně sehnat nejde a že by někdo plánoval reprint, si nemyslím.

28.11.2011 15:56:19

vlaada
nostalgicky se mi zaleskly slzy v ocich pri pohledu na ten obrazek ach zahral bych si :)

28.11.2011 15:56:35

Na rozkaz Krale
jsem zrovna pri nedavnem uklidu doma narazil. Samozrejme ma rozlitnutou vazbu, byla tehdy strasne nekvalitni. Byl to vice kresleny nez psany gamebook a ty kresby maji jedinecnou atmosferu i dnes. Akorat je to fakt hodne detske. Rekl bych tak pro deti 7 - 12 let.

28.11.2011 16:14:40

Na rozkaz krale
Tak mi to nedalo a zkusil jsem zas googlit. Vazne se to neda, skoda ze muj exemplar jiz zmizel kdesi v propadlisti casu.

Ale objevil jsem, ze existoval jeste podobny gamebook "Kosmicka hlidka", stejny format a opet pani Stiplova. Tohle mi naprosto uniklo a mozna i to by bylo zajimave...

29.11.2011 00:39:31

Shadows
Mám jeden tip, i když to není gamebook, nýbrž RPG, a mechanismy asi podporují spíš hru více hráčů než model jeden hráč + jeden vypravěč. Je to hra napsaná primárně pro děti. Sám bych si to rád někdy zahrál (na letošním Gameconu jsem to měl v úmyslu, ale... no, bylo ráno a potřeba dospat noční War of the Ring byla silnější).

http://rpgforum.cz/clanky/shadows-recenze-a-lehky-navod-k-pouziti

Z překladů doporučuju spíš ten slovenský - je kvalitnější a vysázený v PDF.

29.11.2011 10:35:52

Vybíráme z Bazaru

Talisman: lesní království
Talisman: lesní království
Akt. cena: 1775 Kč
Končí za: 5 dnů

Offcanvas