Zneužívání bazaru

Z delšího pozorování zdejšího bazaru jsem si všimnul nepěkného a neetického chování některých prodávajících. Jsou tací, kteří evidentně přeprodávájí hry koupené v zahraničí za nižší ceny a pak je prodávají přes bazar, resp. si je vzhledem k množství nabízených titulů objedná ze zahraničí až po úspěšném vydražení tady v bazaru. Nelíbí se mi to hlavně z hlediska, že je nabízí jakou aukce (u kup těď by to bylo možná omluvitelnější), což může způsobit, že se dva zájemci poperou o hru, vyženou její cenu poměrně vysoko a daný uživatel ji tam za pár dní/případně týdnů hodí znovu za podstatně nižší cenu. Dít se tohle třeba na aukru tak je mi to putna, ale na komunitním webu mi to přijde minimálně neetické...
4.2.2014 16:13:58

Moralka a soudnost
Hele uprimne receno toto chovani neni prilis hezke, ale je to pouze a pouze o moralce daneho cloveka a soudnosti kupujicich? Ja nevim jak ty, ale kdyz nejakou hru chci tak se kouknu kolik ta hra nominalne stoji, pokud to nejde sehnat v tuzemsku tak se kouknu kolik to stoji v zahranici a pripadne se poptam na postovne. Podle me je to spise problem kupujicich, jasne o moralni podstate veci se bavit nebudeme, ale kdyz si kupujici neni schopen zjistit jakou nominalni hodnotu kupovany predmet ma tak je to jenom jeho problem. Nemuzes mit za zle, ze prodavajici na tom chce vydelat.

Jasne pokud si nekdo neco koupi v bazaru a prodavajici to az po one koupi objedna ze zahranici tak to uz je jina, to bych asi taky zavrhl. Jestli si ale nekdo v zahranici koupi 10 krabic nejake hry, ktera u nas sehnat nejde, a potom ji tu prodava, kazdy tyden po jedne krabici tak v tom nevidim zadny problem. Proste kupujici ma smulu zakon nabidky a poptavky. Nevim proc by mel byt prodavajici mel byt trestan za to ze neco nekde sezene a tady to proda.

Pravdu rict kdyz si nahodou objednavam ze zahranici nejake promo veci, pripadne rosireni, ktere u nas sehnat vylozene nejdou, tak taky obcas vemu ty krabice dve. Jednu potom prdnu tady do bazaru aby se mi ta namaha a postovne alespon trochu vratilo.

Jinak v koupi uvedu napriklad sebe. Nedavno jsem si chtel v Bazaru koupit hru Kralovske rosady a mel jsem stanovenou hranici kolik za ni chci dat. Cena se vysplhala asi na 600, coz mi za hru, ve ktere je par karet prijde nesoudne. S aukci jsem skoncil nekde u castky 350. Ten kdo si ji koupl at si ji uzije ve zdravi, ale kdyz ted koukam do bazaru je tady tahle hra zhru tak 1-2x kazde dva tydny a boj uz tak velky neni. Proste je to o soudnosti a kdyz je za tu hru schopen nekdo tolik vyplaznout tak at co je na tom, ten clovek ma proste stejne moznosti jako kdokoli jiny. Nechces nekupuj.

4.2.2014 16:28:31 | Upraveno autorem (porovnej)

som

Tak tak
Taky jsem si všiml, že tu pár prodejců opakovaně prodává stejné hry (nové nerozbalené).

Chápu, že chce být tenhle server typu "hráči hráčům" a tohle není pro mnohé dost košer, ale obavám se, že s tím nejde nic dělat.
BMAJTZ to napsal celkem dobře - když se mi hra líbí, měl bych si stanovit strop, nad který nepůjdu. To že má ten strop každý jinde, je jaksi samozřejmé, ale to už si musí každý rozhodout sám. A protože obchod je založen na nabídce a poptávce, tohle tu bude vždycky.

Můžeme jen doufat, že Ti, kteří přehazují za každou cenu, ví co činí (umí si zjistit reálnou cenu, spočítat si dopravu - klidně i se zahraničí). Pokud jim to i přesto stojí za to, ať holt kupují - je to jen jejich problém a nás se to netýká.

PS: u nás se říká "Přijde hlúpý, všecko skúpí"

5.2.2014 09:17:58 | Upraveno autorem (porovnej)

28.4.2014 12:21:55 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Souhlasím s BMAJTZEM

28.4.2014 13:25:20

krene
Tys viděl daňové přiznání JanaPavla, že tak kategoricky hlásáš nezákonnost?

28.4.2014 16:04:34

no a čo
Lepší bazár ako tu som ešte nenašiel. Mne vyhovuje. Čím viac hier sem niekto dá tým lepšie aj pre kupujúcich. Riešiť pohnútky predávajúcich je zbytočné.

28.4.2014 22:10:29

som

Ahoj Křene
rád Tě tu zase vidím :)
K tématu: tohle se tu taky už probíralo, ale co s tím chceš dělat? Je poptávka, bude i nabídka.
Mimochodem, jak bys to chtěl řešit? Zabanovat člověka, který prodá víc než x zabalených her, aby místo toho začal psát "rozbalená, nehraná"?
Ad kluci z e-shopů: ruku na srdce - když budeš mít možnost koupit tutéž hru za 900 nebo za 700, kterou si vybereš? A bude Ti jedno, jestli prodejce odvede daň ze zisku nebo ne. A pokud to nebude jedno Tobě, tak 99% kupujících ano (mě taky)...

Edit: promiň, četl sem původní příspěvek (bez dodatku), jinak bych nereagoval.

29.4.2014 07:30:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Limit pro maximální počet nabízených titulů
Vždy mi přijde úsměvné, jak si mnozí poupravují a vykládají "zákon nabídky a poptávky". Pokud už tedy je někdo takový alibista, že interpetuje Sayův zákon v prostředí, které primárně mělo být pro přeprodej her (absurdní), které vlastniky nebaví či již se jich nahráli do sytosti (aby se na ně zkrátka akorát nehromadil prach), mohl by alespoň uznat, že prodávání ve velkém je vyčůranost.

Tito "chytráci", napadá mě JanPavel, Straka a další, jsou jako řidiči, kteří když vidí kolonu aut, tak projedou odbočovacím pruhem, aby mohli jako pořadní borci udělat myšku tesně před koncem. Tudíž dělají z ostatních, pravidla dodržujících, řidičů tupce. V tomto případě jsou těmi tupci majitelé obchodů, kteří se snaží vyžít. Pokud bychom to dovedli ad absordum, tak v případě, že by počet "chytráku" dosáhl takové úrovně, že by vytlačil majitele obchodů (nechť si zdější "ekonomové" odvodí proč), tak by se stalo co? Naši "chytráci" vyroubují ceny do výšin, neboť tady nebude žádná "rovnovážná" cena, dle které by se ceny stanovily (ceny obchodů). V tento moment by přišli titíž obhájci "zákona nabídky a poptávky" a začali by zde brečet, proč se s tím něco nedělá. V tomto případě by už jim "zákon nabídky a poptávky" nevyhovoval. Co čekat od ekonomií nepolíbených alibistů.

Jinak naproto souhlasím s krenem, který to výborně shrnl. Bylo by na čase, aby se zavedl maximální počet nabízených herních titulů (nikoli inzerátů) a udělat utrum těmto vychcánkům, jelikož tito to budou zkoušet do té doby, dokud jim to dané společenství dovolí.

PS: Silně pochybuji o tom, že by JanPavel dával nějaký platební doklad při prodeji (fakturu aj.), popř. snad přiznával tento příjem. Tudíž, pokud jím prodané zboží přesáhne zákonem stanovený limit, tak ano, milý Aradraugu - je to nezákonné.

4.5.2014 14:16:19

bazar
nějak se mi to zdá jako debata o ničem. Nikdo nikoho nenutí kupovat a pokud to kupující akceptuje tak co je jinemu dotoho? Že by závist?

Nevím jestli zdejší bazar ohrožuje ekonomiku tehle podivné země, ale myslím že naši politici dělají větší píč.oviny a nikdo to tu nerozebírá.

Moralisti pojďte na mě s vidlema.

4.5.2014 16:06:27

Hyems
Nerozporuju, že nezdanit příjem nad určitou mez není košer.
Jen upozorňuji, že je nepřípustné někoho obviňovat z nezákonného jednání jen na základě doměnek.

Morpheus: Tak já ti vidle podám, ať se můžeš bránit :-)

4.5.2014 18:34:32 | Upraveno autorem (porovnej)

pokud dáte limit
tak se začnou množit neznámý lidi v aukcích. To je nad slunce jasné.

4.5.2014 22:09:01

Limit pro maximální počet nabízených titulů
Limit jsem navrhoval už dávno, popis zdejšího bazaru zní: "Tento bazar her slouží pouze k prodeji jednotlivých her a jejich rozšíření mezi hráči. Pokud bude mít některý z inzerátů či aukcí charakter obchodní činnosti či její propagace, může být bez předchozího upozornění odstraněn." Přesně takhle chápu smysl zdejšího bazaru a pokud si z něj někdo dělá aukro zdarma, nelíbí se mi to.

4.5.2014 22:19:34

Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit,
ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.

4.5.2014 22:59:17 | Upraveno autorem (porovnej)

Re:
morpheus:
Nikdo tady přeci neřeší stav tuzemské ekonomiky nebo politickou situaci. Pouze jsem svým příspěvkem chtěl ilustrovat, kdy někdo zneužívá stav, neboť se nevynucují pravidla.

Myslím, že to snad křen vyjádřil jasně. Zdejší bazar je komunitní a neměl by si z něj někdo dělat tržště, kde si přivydělá bokem. Pokud to chce dělat, tak ať dotyčný táhne na aukro. Nemám nic proti tomu, když lidé čas od času prodají hru, kterou snad výhodně někde koupili při svých cestách (sám si někdy takto něco koupím), ale dělat si z toho přímo obchod je prostě vychcanost. Když si chtějí přivydělat, tak ať si založí obchod a uvidíme, jestli budou schopni prodávat za své aktuální ceny.

aradraug:
Oki douki, na druhou stranu ale jde pořád jen o diskusi. Navíc toto "obchodování" tady dosahuje už značných mezích a větší drzost vyžaduje silnější slovník.

jarmuk:
Nikoliv nutně, neboť je několik možností, jak to minimálně znepříjemnit - min doba registrace aj.

Droll:
Je tomu přesně, jak píšeš. Netuším, proč pravidla, když jsou nastavena, se nevynucují. Za chvili si tady rovnou můžeme zavést doručovací adresy a preferovaný způsoby platby....

4.5.2014 23:15:15 | Upraveno autorem (porovnej)

som

Hyems
Neříkám, že je dobře, že se tu něco takového dějě, ale sám vidíš, že to asi funguje (jinak by další hry nepřihazovali). Navíc, jak sám píšeš, pravidla nikdo nevynucuje , takže to bují a bují.
OT: je smutné, že i na takovém webu je nutné pravidla vynucovat.

U JanaPavla už je to jasné a pár dalších je "podezřelých", ale nikdo kompetentní se k tomu nijak nepostavil - není stanovena hranice, nic se neděje. Takže nezbývá, než citovat #5C4RL37 (tomu říkám nick :) ):
Můžeme o tom diskutovat, ...

5.5.2014 07:33:53

Napadá vás nějaké řešení?
Ahoj,
osobně mě to také trochu štve (že na tom někdo programově vydělává). Ale bohužel jsem stále nepřišel na nějaké elegantní řešení, které nebude nikdo obcházet.

1) Limit na počet aktivních inzerátů vystavených jedním uživatelem - přesně jak někdo již uvedl způsobí založení dalších účtů těmito velkoprodejci. Takže řešení, které nic nevyřeší a spíše poškodí běžné uživatele, kteří se třeba rozhodnou jednoho dne zrušit část své sbírky a nebudou moci (alespoň ne na ZH).

2) Nějaký drobný poplatek za vystavení inzerátu? Třeba 5 Kč? To by IMHO mohlo zafungovat alespoň na inzeráty, které se vystavují s tím, že když se neprodá, tak nevadí a třeba se někdo chytne. Minimálně by to vyřešilo to, že by z toho byly alespoň nějaké drobné peníze na platby kolem ZH.

3) Kombinace? Do 3 inzerátů jsou inzeráty zdarma a každý další inzerát za poplatek?

4) Limit na počet inzerátů s nějakým prémiovým účtem za peníze pro "velkoprodejce"? To už se mi nelíbí skoro vůbec, protože to už vlastně odiciálně pomáhám podomním prodejcům v jejich činnosti.

Případně napadá vás něco dalšího?

Celkově jde fakt o to, že kde je poptávka je i nabídka a osobně nevěřím ve funkčnost restriktivních opatření (snad nikdy jsem neviděl dobře fungující restrikce, které by záhy nebyly obejity či neznefunkčnily danou službu).

Třeba prodej v Bazaru pouze po ověření skutečné totožnosti daného člověka (fotka občanky apod.) s tím, že při překročení zákonem dané částky = podnět na finanční úřad. Jenže to je obdobné řešení ve formě vypnutí sekce Bazar.

Takže asi jediné neprůstřelné co mě napadá, je uzavřít sekci Bazar :-).

Ale jak píši, uvítám jakýkoli zajímavý a nutně asi neotřelý nápad.

5.5.2014 13:31:57

Limit
Veľmi dobrý sa mi zdá limit inzerátov, ale možno by som ho zdvihol na 4-5. Viac na jedno konto nie je možné založiť a dal by som k položkám pri inzeráte nutnosť vyplniť tel. číslo aj email aj adresu (samozrejme videl by si ich len Ty ako admin). Akonáhle sa zaregistruješ rovnaký email či tel. číslo viac ako 5x, máš podnet na preklepnutie dotyčného. Tiež by som sa nebál preklepnúť tých čo majú otázniky a predávajú pravidelne kopec hier, prípadne po tom čo hru predali, ju predávajú znovu (to Ti feedback vedia dať len tí, ktorí hru kúpili a potom ju uvideli zas v bazári od toho istého predajcu ako novú prípadne len rozbalenú).
--
Myslím, že limit nepoškodí ľudí rozpredávajúcich zbierku, lebo tí si vedia na extra vzácne kúsky založiť 4 inzeráty ako aukcie a ostatné môžu dať ako rozpredaj zbierky do jedného inzerátu.
--
A ešte je tu otázka, či zabanovať tých, o ktorých to je známe už teraz a zrušiť ich konto vrátane reputácie na bazári. Ja viem minimálne o troch (mená pošlem na požiadanie SZ), ale keď som si dnes pozrel bazár, je tam viacero podozrivých inzerentov, ktorí predávajú nové hry vo fólii alebo pouze rozbalené hry.

A že si založia nové kontá - ten kto sleduje bazár pravidelne, vidí, kto je obyčajný hráč a kto veľkoobchodník, takže sa to zase dá odhaliť a následne banovať. Okrem toho im to minimálne sťažíme a nebudú ťažiť s veľkopočetnej pozitívnej reputácie. A ak niekto má 30-40 predajov, to je tiež na pováženie, či je to reálne pre bežného hráča takto točiť hry.

5.5.2014 15:34:07 | Upraveno autorem (porovnej)

Re:
Hyems:

Nic ve zlém, ale to jsou strašný keci. Sayův zákon, který tady zmiňuješ, hovoří o celkové nabídce a poptávce v ekonomice (případně o tom, že platbou za produkt je jiný produkt) a že není možné, aby krize byla způsobena nedostatečnou poptávkou. Jak to souvisí s nabízením her v bazaru je mi záhadou.

Mimo to, bylo by fajn používat hlavu a představit si ty strašlivé objemy, které tady někdo v bazaru prodá. Může to dělat i takových 10 her za týden, což opravdu hrozí masovým zavíráním deskoherních obchodů. :-)

Další chyba v úvaze je, jak po tom, co všechny deskoherní obchody zavřou se ZH stanou distribučním kanálem her pro celou ČR. :-D K vyšroubovaným cenám snad patří dodat, že ceny jsou tvořeny ochotou kupujících platit (neboli užitek ze hry musí být u kupujícího vyšší než užitek, který předpokládá u alternativního použití svých peněz) a to vyšroubování tak moc nehrozí. Dále by bylo fajn podotknout, že konkurencí pro obchody v ČR jsou také obchody v zahraničí - opravdu neplatí, že když mám jedinou prodejnu v okresním městě, tak jsem monopolista a můžu si neomezeně diktovat ceny. To totiž nemůžu na volném trhu nikdy.

Omlouvám se za takto dlouhý příspěvek, ale věty typu „Co čekat od ekonomií nepolíbených alibistů.“ zasazené do snůšky blbostí úrovně srovnatelné s redaktory IDNES mě spolehlivě dokáží vytočit. :-)

Obecně:

Ti, co mají starost o cizí daňové přiznání .... Já bych chtěl vidět, jestli všichni, co se tu nad tím tak pohoršují, mají v daňovém přiznání napsaný každý příjem a bedlivě sledují, jestli náhodou nepřekračují nějakou částku. Jestli to náhodou není tak, že po tom, co zvednou oči od „daňové optimalizace“, mají spoustu práce s ukazováním na ty, co by si mohli něco nepřiznat. :-) Takové to „Chcípla mě koza, tak ať sousedovi chcípne taky“.

Příspěvek se z žádném případě netýká Dia - to je vlastník serveru a má plné právo si určovat podmínky.

5.5.2014 15:55:10

Acedrac
Naprostý souhlas:)

5.5.2014 16:00:19

limity
Ač nejsem příznivcem nějakých limitů, chápu, že se může ukázat potřeba je zavést. V tom případě bych asi nejspíš zavedl limit (i když ten malý poplatek by byl možná ještě lepší) pouze na nové hry ve fólii, popřípadě na hry, které jsou bez fólie ale netknuté, to by nemělo omezit nikoho při rozprodeji sbírky, ale přitom mohlo mírně omezit "velkoprodejce".

5.5.2014 16:18:51

acedrac
S tím celkovým počtem prodejů bych byl opatrný. Já mám teď třeba 42 (a bude to víc) a to žádný velkoobchodník nejsem. V okolí nemám moc možností zkoušet hry, které mě zaujmou, takže když na nějakou výhodnou narazím, tak si ji prostě koupím a když mě nechytne, pošlu ji dál. Takže i takovéto točení her je možné :)

5.5.2014 16:57:23

zkusit jim napsat?
Možná jsem naiva, ale co kdyby Zeus z pozice autority na svém webu, napsal těm, u kterých není pochyb, že bazar zneužívají pro obchodní činnost? To, že jsou na webu pravidla je pravda, to, že s nimi člověk při registraci souhlasil taky, ale když ti napíše člověk, že porušuješ pravidla na jeho webu a on si to nepřeje, tak i když to nebude podpořeno nějakým banem nebo smazáním účtu apod., bych se minimálně já chytil za nos a vykašlal se na to.

5.5.2014 17:08:57

...
Tak zajímavé je, že se této diskuse neúčastní ti mega prodejci a ani ti, kteří by mohli jejich současnými aktivitami trpět (až na jednoho myslím :-)). Já tu občas také něco prodám a většinou je to nové a zabalené... Sbírka roste, her je čím dál tím více, méně času hrát a tak vybírám a přebírám a prodávám a nakupuju... Jedno je jisté, bazar zde na ZH je nejlepší bazar her, který funguje a to relativně bezproblémově... Aspoň dle mé zkušenosti. Vždyť i na DŽ uznávají tento bazar jako lepší než na DŽ... Nejsem si jistý, že jakákoliv omezení by k něčemu vedla... A jsem si naprosto jistý, že mě by se určitě nedotkla. Nejsem obchodník, jen fanda a trochu sběratel. Asi jako většina tady. Pokud bych se měl k něčemu přiklonit, tak k Hikovi... Konkrétní email, konkrétním lidem... Já mám prostě rád, když každý den mrknu do bazaru a je tam něco nového... Nikdo mě nenutí to kupovat, a upřímně, když narazíte na člověka, který chce na hře vydělat prodejem zde na ZH, tak si ji zde v bazaru většinou nekoupíte, protože cena je trochu někde jinde, výš... Jsem se nějak rozepsal, tak končim... :-) Hlavní myšlenka je, že souhlasím s Hikem :-) A nechci omezovat, a nechci soudit bez předem zjištěných informací...

5.5.2014 19:55:09

PJ

Návrh řešení
Nebudu zabředávat do diskuze stran JanPavlů (už i proto, že jsem od něj dvě hry koupil) a nabídnu možné řešení, které, tuším, nepadlo:

- limit inzerátů, ale nikoliv vystavených naráz, ale nějaký průběžný kumulativní součet, který by se časem nějak pomalu odmazával. Aby se obešlo zakládání nových nicků (typu JanPavel, LukášPavel, MatoušPavel, PavelPavel, apod...), tak podmínka vkládat inzeráty od takových 10-15 bodů za aktivitu.

Co myslíte?

Z Diem nabízených variant je mi nejblíž to zpoplatnění inzerátu 5-10 korunami. Ten limit na jednorázové vložení (resp. vložení vece inzerátů za krátký časový úsek) se mi nepozdává, neboť to sám dělám: jednou za čas prostě naráz nabídnu k prodeji 5-20 her jednorázově.

Kdo mě zná, tak ví, že nejde o kšeft, ale o rušení nehrané části sbírky. Takto hromadně je to pro mě snazší na agendu a rozesílání (lítat na naší poštu ob den či dva s balíkem, to je pro mě dosti mučivá představa).

EDIT: souhlasím s Hikem.

EDIT2: za mě osobně klidně i ověření totožnosti prodávajících (noticku o podnětech na úřady bych vypustil)

5.5.2014 20:28:53 | Upraveno autorem (porovnej)

taky jsem tu prodal hodně her
a myslím, že nejsem ten co by na tom bohatnul, ale začíná to být nějak hustý a tak se dobrovolně a bez mučení přiznávám.
Hlavně mě hned neukamenujte.

5.5.2014 22:01:22

Vybíráme z Bazaru

První říše
První říše
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas