Herní kategorie dávnověk

Technická... Všimnul jsem si už dřív, že jedna z herních kategorií nese název "dávnověk" a přitom je u her z pravěku. Dávnověk ovšem není synonymum pro pravěk, ale pro antiku, což je období starověku začínající okolo 8. století př.n.l.
18.2.2018 14:29:16

dávnověk
Právě před pár dny jsem dával návrh na přidání nové hry Prehistory.
A na výběr je jenom dávnověk nebo starověk a pravěk chybí .
Přesnější by bylo dát starověk, který navazuje na pravěk,než dávnověk-antika.

P.S. Ale dávnověk mi líp seděl ke hrám :+)

18.2.2018 22:32:06 | Upraveno autorem (porovnej)

davnovek
To se mi nejak nezda, podle mne je davnovek se spise pouziva na oznaceni nejake davno minule doby a nikoliv na historicke rozdeleni obdobi po sobe jdoucich.

Wikipedia napr. rozlisuje: Pravek/Starovek/Stredovek/Novovek
Pri vyhladani Davnoveku presmeruje na Pravek
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dávnověk

Slovnik spisovneho jazyka ceskeho:
dávnověk, -u m. dávná doba, dávná minulost, doba předcházející před dobou historickou: šerý d.; český d.; přen. expr. d. filmu, d. Fučíkovy novinářské činnosti první začátky; dávnověký příd. kniž. v dávnověku žijící, z dávnověku pocházející, dávný, starobylý: život d-ého člověka; d-á pověst; → podst. dávnověkost, -i ž. kniž. dávnověk: v šedé d-i; slovanská d.
http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=d%C3%A1vnov%C4%9Bk&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no

Jine zdroje (zejmena nejake online slovniky sice moc jednotne nejsou, ale spise je to dukazem toho, ze ani tak neni synonymum cehokoliv, ale spise jakysi alternativny vyraz):
Synonyma: pravek, prehistorie
https://slovnik.seznam.cz/cz-en/?q=d%C3%A1vnov%C4%9Bk

Synonyma: antika
http://synonyma-online.cz/synonymum.php?synonymum=d%E1vnov%ECk
http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/davnovek

Takze za mne: Jsem zcela proti - pozadovana uprava neni spravna, zadny davnovek Fucikovy novinarske cinnosti bych nezavadel

19.2.2018 14:07:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Robkin
I kdybych cerpal ze spatneho zdroje (wikipedie za kvalitni zdroj nepovazuji), tak je to vyraz ktery se v cestine bezne nepouziva a jak vidno i z tveho vyzkumu, je nejednotny a spise matouci. Nicmene uznavam, ze nahradit ho vyrazem pravek, by nebylo spravne kvuli casovemu vymezeni praveku. To je historie cloveka desitky milionu let po dinosaurech. A jak potom zaradit hru s dinosaurama...

19.2.2018 15:43:06

Havelock

Pravěk je období sahající až do starověku :)
Patří do něj i doba dávno před dinosaury (prvohory) :)

Takže logicky, do dávnověku bych zařadil vše až po středověk...a možná i ten.

Pravěk by tam měl být přidán určitě, klidně jako náhrada dávnověku protože ten je tam již obsažen v jiných formách... mě spíš, když jsem poprvé přidával hru, zarazilo, že jsou tam na výběr období trvající stovky let a naproti tomu období trvající ani ne 10 let (2. světová). Přitom z válek jsou tam jen 1. a 2. světová a žádná jiná, pak už jen starověk/středověk...

Celkově mi ten výběr přijde takovej schizofrenní...buď to rozdělim na časová období (pravěk, starověk, středověk, novověk....) nebo na jednotlivé "události" (1 a 2. světová, studená válka, punské války, 30ti letá válka, kolonizace....), ale tohle je celkem mišmaš. I proto jsem hru přidával poprvé a naposled (tedy ještě kvůli tomu, že mi to nechtělo vzít jméno autora, protože nebyl na seznamu) :D

19.2.2018 16:13:39

Dávnověk a epochy vs události
Děkuji robkinovi za postřeh s wikipedií, který jsem tu chtěl už dříve zmínit. A děkuji i Havelockovi za krásné zdůvodnění ("Nicmene uznavam, ze nahradit ho vyrazem pravek, by nebylo spravne kvuli casovemu vymezeni praveku. To je historie cloveka desitky milionu let po dinosaurech. A jak potom zaradit hru s dinosaurama...") proč se zcela záměrně používá neexaktní a vágní termín dávnověk. Nehledě na to, že spousta her spojuje pralidi s dinosaury po vzoru Flintstoneů. Jistě, mohlo by to spadnout pod fantasy, ale tam by to asi nikdo nehledal.

To, že se vedle (nestejně) dlouhých epoch vyskytují i podstatně kratší události souvisí s počtem her, které se těmto věnují. Světové války jsou prostě natolik silným a častým tématem, že stojí za to je vypíchnout zvlášť.

-----------------
šéfredaktor novinek ZH; předseda KDH Pajdulák

19.2.2018 17:59:09

Havelock, Peet
Havelock
Historicka obdobi (Periodizace dejin) neni zadny vymysl wikipedie. A davnovek v teto periodizaci nefiguruje.

Kam treba patri "Davnovek Zatrolenych Her"? Do Antiky? Do Praveku? Do Novoveku?

Peet
Kdyz se podivas na casovou osu a jakoukoliv ucebnici dejepisu tak zjistis, ze o praveku je tam stejny pocet stranek (ne-li mensi) jako o stredoveku nebo jako o 2. sv. valce.
Obecne se da rict, ze podrobnost se zahustuje smerem k modernim dejinam. A nektere udalosti jsou tak vyznamne, ze si proste zaslouzi vlastni specificke obdobi. Ono kazda kategorizace bude povrchni a nektere hry budou nezaraditelne (napr. temer kazda "Civka" - protoze to jsou hry ktere nejakym zpusobem pokryvaji vice obdobi), ale placat do toho nejake "Davnoveky". A stezovat ze to je "mismas" a kvuli tomu nebudes pridavat hry? OK nedelej to...

19.2.2018 18:09:02 | Upraveno autorem (porovnej)

Wolfsen
Právě proto jsem dal dávnověk,ale položka pravěk by tam být mohla.

19.2.2018 18:14:19

Ad periodizace dějin:-)
Prehistorie se z pohledu člověka dá pojmout jako doba až po vynález písma.
Od tohoto bohulibého vynálezu počítá se doba historická, čili "zaznamenaná".
Jiné členění:
Pravěk (až po mladší dobu kamennou) - starověk (v evropském kontextu po rozpad římské říše) - středověk - novověk (raný novověk - 19. století - 20. století)
Poslední megafauna pro nás spadá do pravěku.:-)

19.2.2018 19:22:03

robkin

To není stížnost, ale konstatování faktu :)

Od přidávání her mě odradilo primárně to, že mi to nechtělo vzít autora, protože nebyl na seznamu (jestli je už teď nevím) což je podle mě uplná blbost... proč nejde jen napsat jméno? Seznam ať tam klidně je - usnadní to případné zadávání. Ale pokud autor v seznamu není, tak ho systém ani neveme což je fakt fail :(

Chudáci nováčci autoři, že jsou takto diskriminováni :D:D:D

Nějak ani nemam potřebu sem přidávat hry - jednou mě to zklamalo (fakt hodně - ano, mě to prostě vadí), a když už tu hra není, tak si ji najdu jinde :) ZH nejsou celej deskovkovej svět :) :D

20.2.2018 15:06:27

@Peet
A proč na tuhle stížnost nezaložíš samostatné vlákno a plevelíš tak vlákno, které je o herním světě a ne o autorech her? Pak když chce člověk podle názvu diskuze něco najít, tak je v diskuzi palmal všeho jen ne toho o čem je název diskuze.

20.2.2018 16:51:45

Vybíráme z Bazaru

Exit: úniková hra - Brána mezi světy
Exit: úniková hra - Brána mezi světy
Akt. cena: 150 Kč
Končí za: 11 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas