Osvetlenie pri maľovaní miniatúr

Ahoj,

plánujem maľovať miniatúry v byte po večeroch/nociach, keďže cez deň sa kvôli otcovským povinnostiam k tomu nedostanem :) vedeli by ste mi pls poradiť, akú žiarovku/žiarivku/LED/Lampu použiť a nepokaziť si oči? Nenosím okuliare a zrak mám celkom dobrý, neviem preto, či sa oplatí siahnuť aj po nejakej lupe alebo po niečom podobnom.

Nechcem si pokaziť oči a radšej si nechám poradiť od ZH komunity, ako od premotyvovaného predavača, čo by mi predal aj Horské slnko a.k.a. "určite presne toto hľadám" -like.

Vďaka :)
28.3.2018 08:24:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Světlo
Na malování se mi osobně osvědčilo bílé světlo. Větší lampičky s bilým světlem se docela blbě schání a když mi dosloužila stará lampička se zářivkou, tak jsem dlouho hledal náhradu (dané zářivky už nejsou k sehnání). Než investovat opravdu nemalé peníze, tak jsem nakonec lampičku vykuchal, koupil LED pásek s bilým světlem, místo zářivky jsem nalepil 9 led pruhů, napájení jsem předělal k adaptéru od LED pásků a hotovo. Výsledná cena zanedbatelná oproti ceně pořádné lampy a světlo parádní.

28.3.2018 09:02:54

...
Já používal čelovku. S bílýma LED a možnosti zaostření toho světla, sem tam se to hodilo na detaily.

28.3.2018 09:49:50

světlo
Dobrá volbou jsou pracovní lampy s LED bílým světlema lupou, ale nepatří mezi nejlevnější. Já to vyřešil lampou z IKEA https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/80146763/ a výkonnou (20W) LED bílou žárovkou z Aliexpressu za pár dolarů a spokojenost.

28.3.2018 09:58:05

dostatek světla - malování

Ahoj, zrovna včera jsem řešil, co podniknu se svou výbavou na barvení, protože... Nějakou dobu zpět jsem dostal jeden ze svých nákupních záchvatů a v rámci obrovského nadšení pořídil opravdu bohatou (pro začátek) výbavu na malování. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem zjistil, že "na to porostě nevidím". Dlouhodobě pracuji u pc, takže se mi asi postupně předčasně horší zrak a začínám špatně vidět na blízko. Přišel jsem ale na to, že toto můžu částečně eliminovat dostatečným osvětlením (dosatatečným podtrhnuto). Ovšem, jak píše RedDragon, lampy s bílým světlem, které budeš potřebovat, aby jsi viděl správně barvy, které maluješ, jsou v rozumné cenové kategorii prostě nevýkonné. Jinými slovy, i pro člověka se zdravým zrakem absolutně nepoužitelné. U těchto LED lampiček pak cena roste geometrickou řadou a mám pocit, že jsem vlastně tehdy ani nenašel takovou, která by měla požadovaný výkon. Já to tehdy vyřešil v poměru cena výkon tak, že jsem si sehnal lampu pro zářivky s paticí G23 (jednoduše najdeš an webu). Lampa se dá sehnat opravdu za pár korun. Tady bych pouze upozornil, že některé, tuším levnější zářivky, z počátku startu problikávaly. Nevím přesně, jestli jsem to vyřešil kvalitnější zářivkou nebo to problikávání ustane, jakmile se zářivka plně rozsvítí, ale každopádně podlouhlý tvar hlavice lampy, možnost stavitelně ovládat světlo tak, že si můžeš dát zdroj prakticky nad malovanou figurku zaručí, že světla v požadované barevné teplotě budeš mít opravdu dosatatek a jednoduše to fungovalo. Navíc ty lampy můžeš mít klidně i dvě. ...já to vše budu bohužel muset doplnit nejspíš brýlemi, pokud to bude mít efekt nebo svou výbavičku zkusit prodat dřív, než se pokusí vyschnout :)

28.3.2018 10:33:18

Zářivka
rovněž používám lampu se zářivkou G23, už asi 7 let. Kdysi jako stolní lampu na studium, teď jako světlo na stole ke čtení / práci / malování. Jak píše Promil světlo má tahle zářivka dobré a většinou je rameno lampy nastavitelné do xyz poloh. Lampy s touhle paticí seženeš od 400,- (do heureky/zbozi/googlu jednoduše zadej lampa G23.. :) )

28.3.2018 10:59:44

Veľké...
...ĎAKUJEM všetkým za tipy. Vyriešim to žiarivkami v 2 stolových lampách :)

ešte raz vďaka ^_^

28.3.2018 11:05:56

Noob
Jj, tu používám taky.

28.3.2018 11:07:10

teplota světla
Já si dovolím upozornít na to, co každému nemusí hned docvaknout - a to teplotu světla. "Běžný" člověk na svícení preferuje teplé světlo, jenže to kresluje vnímání barev. Takže na to pozor a volte světlo "bílé" - studené. Ale ne modré!
Co vím, tak se na malování i prodávají lampy se správně bílým světlem, ale neznám konkrétní označení a co si pamatuji, tak patří k těm dražším... (Ono to dražší/levnější mám každý nastavené jinak, tak těžko radit).
Mě je to na moje "matlání" celkem jedno, ale aby pak někdo nebyl překvapený, co ty barvy pod lampičkou umí "udělat" :)

28.3.2018 11:27:59

teplota světla
...zářivku vem s teplotou světla 4000K. Barvy uvidíš věrně a na večerní práci to bude mnohem příjemnější než jedovaté studenější světlo. Maximální výkon u těchto zářivek (patice G23) je tuším 11W...míň nebrat.

28.3.2018 12:54:55 | Upraveno autorem (porovnej)

LEDKA
Do staré lampy jsem si dal tohle monstrum
https://www.led-zarovky-cz.cz/led-zarovka-e27-35w-2975lm-t120-denni-ekvivalent-176w-6336
a jsem spokojený.

28.3.2018 13:01:38

okej...
...takže žiarivky s paticami G23 s min 11W a min 4000k, áno? (cenovo to vyzerá celkom OK)

28.3.2018 13:22:33

Zářivka
jo přesně takovou mám v té lampě a spokojenost. Za těch minimálně 7 let co ji mám, jsem zářivku měnil jedenkrát (ta původní prostě dosloužila..) za těch 40,- docela paráda.

28.3.2018 13:40:51

alternativa
...zajímavou alternativou by mohla být žárovka, kterou zmiňuje Čindi - ta musí svítit jako blázen (cca 3x více než uvedená zářivka). Mě se ale spíše více líbilo "rozložené" světlo z podlouhlé zářivkové hlavice, než z kulaté lampy. Navíc kombinace 2 lamp musí být úplný luxus. Jestli máš doma použitelnou stavitelnou lampu se závitem E27, s tou žárovkou máš asi vybaveno, a to za 250 Kč, což je super cena na takový výkon.

28.3.2018 13:58:23

Světlo
Maluji už dlouho. Mám taky lampičku s bílým světlem a o.k. Nedávno jsem narazil na tohle:

https://www.ebay.com/itm/Yoctosun-Headband-Magnifier-with-2-LED-Head-magnifier-Hands-free-magnifier-head/253389699333?hash=item3aff33f905:g:XdIAAOSwIBJaarrr

Je to k nezaplacení. Má to vlastní světlo. Poměrně silné a bílé, můžeš si vyměnit různá skla na různé vzálenosti. Detaily jsou tim opravdu lepší. Posvítím si tím do všech zákoutí. Dneska nechápu jak jsem před tím mohl malovat. Cena podle mého zanedbatelná.

1.4.2018 13:29:34

to: D.A.M.
toto vyzerá ozaj skvelo, ale nieje tam problém s tými sklami (držia dobre? Nevidíš zvlnene?) alebo so súpravou na hlavu (netlačí ťa to na hlave? Je to prispôsobivé? Nebolí hlava po 2 hodinách na hlave?)

6.4.2018 10:05:53

Zatím dobrý
Skla drží dobře. Defakto používám zatím jedno, prostřední. Při dlouhém používání cca 3 - 4 hodiny. Trochu tlačí na nose. Jinak oči v klidu. To zpracování je dobré. Nemyslím si, že se to rychle ochodí.

6.4.2018 11:27:42

Cena
koukal jsem kde to mají levněji a tohle vypadá skoro stejně - možná je to totéž
https://www.gearbest.com/makeup-brushes-tools/pp_1046405.html?

6.4.2018 11:56:03

Kopie
Vypadá to jako kopie. Podle všeho je tam jen jedno zvětšovací sklo. To co jsem poslal já, tak tam jich je 5. Asi tam drobný rozdíl bude.

6.4.2018 12:11:37

eBay
tak teda som to zobral z eBay-u a platil som 20€ - asi tam je zľava na poštovné do EU.

6.4.2018 13:09:36

čína
Na alim mají výběr za mnohem nižší ceny..
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-led-lights-glasses-magnifier.html?spm=2114.search0104.0.0.1f0a62fdkVu2ND&initiative_id=AS_20180406032019&site=glo&groupsort=1&SortType=total_tranpro_desc&g=y&SearchText=led+lights+glasses+magnifier
S docela dost recenzema a objednávkama..

6.4.2018 13:23:07

Nejlepší
Kup si toto: https://www.gearbest.com/smart-lighting/pp_644095.html

Přes mobil si nastavíš barvu i intenzitu světla.

Super néjenom na malování ;-)

VS

6.4.2018 15:04:21

led-brýle
Tak jsem to pořídil. Musím doporučit hlavně pro všechny "starší" oči.
Používám i při pájení a dalších věcech s malýma součástkama a je to super.

16.4.2018 13:11:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Sladká tečka: Klání cukrářů
Sladká tečka: Klání cukrářů
Akt. cena: 500 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas