Lak na figurky

Ahoj, ahoj, nedavno jsem si koupil svoji prvni drazsi a promakanejsi deskovku Descent.. Rikal jsem si, ze ke skoda nechat figurky jen tak, ze uz pro tu atmosferu bude lepsi je nejak nabarvit. Zpocatku mi to prislo nemozne, koupil jsem ale zakladni sadu od army painter, zakladovku ve spreji, sadu stetcu a ted se s tim vsim snazim poprat..narazil jsem ale na problema a tim je lak... Vsichni pouzivaji matny, ja bych naopak chtel leskly, prijde mi, ze leskly lak musi logicky jeste trochu zvysit plasticitu figurky, ze ji ozivi:) nevim ale, co koupit, kde takovy lak sehnat:( muze mi nekdo poradit, co se osvedcilo? Dekuji moc
27.4.2014 10:24:30

Saphenus
Pokud chceš leskle lakovat celé figurky, tak se na to vykašli. Celolesklé figurky budou vypadat opravdu děsivě. Vím, o čem mluvím. A z plastových figurek se laku jen tak nezbavíš.
Uvědom si, že figurky se malují, aby zvýšily realistinost hry. Tobě se leskne kůže? A oblečení (tedy, pokud nejsi na latex)? Lesklý lak je lepší nepoužívat...a to ani na věci, které se na figurce mají lesknout (drahokamy, vyleštěné kožené boty, brnění).
Pokud chceš zvýšit plasticitu figurky, pohraj si se stínováním. Do spár tmavé stíny, na vystouplé části pak světlé odstíny.

Mimochodem, pokud se učíš malovat, je celkem dobré koupit si jednu až dvě kovové figurky (warhammer, infinity, hordes, cokoliv). Na těch můžeš zkoušet veškeré techniky, včetně toho, co se stane, když figurku nalakuješ lesklým lakem - když něco pokazíš, šoupneš figurku do acetonu, necháš odmočit barvu, ošmrdláš kartáčkem na zuby a jedeš znovu. S plastem je to složitější.

EDIT: Jedno využití lesklého laku mě napadlo - sliz a podobné humusy. Tam lesk neuškodí.

27.4.2014 10:45:53 | Upraveno autorem (porovnej)

lesklý lak
Souhlasim s Aradraugem jen částečně. Záleží co preferuješ. Osobně mám radši lesklý lak, barvy zvýrazní a líp se na to kouká. Použitím matného laku sice vypadaji reálněji, ale barvy jsou utlumený a figurka vypadá zaprášeně i když neni. Pokud figurky kromě hraní chceš i vystavovat, tak za sebe doporučuju lesklý lak.

27.4.2014 11:03:34

mě osobně se lesklý figurky taky nelíbí
ale nikdo nenapsal jaký lak použít.
Já mám vyzkoušenej ten z bauhauzu, ale jsem v práci a z hlavy neřeknu přesně jméno. Je v diskuzích o malování někde dříve. Jen změň matný za lesklý, na místě.
Nedá mi to, ale hrdina, který prolejzá jeskyni a pod bude těžko svítit, lesknout se, čistotou. Nejsem žádnej barvič, ale mě na plasticitu stačí porád ještě wash. Pro začátečníka, jako jsem já ideální. Namaluju figurku jak chci a pak ji celou napatlám něčím co to za mě vystínuje.

27.4.2014 11:52:59

jarmuk
Lak Genius Pro?

27.4.2014 11:59:23

jo
to je ono

27.4.2014 13:22:12

mat/lesk
Rozhodně nesouhlasím, že by figurky po použití matného laku vypadaly jako zaprášené, nebo že by byly barvy utlumené, to jedině kdybys použil nějaký shit lak nebo se lakovaní nepodařilo a udělal se tzv. snow efekt - ale to se může stát i při lakování lesklým. Naopak, po dobrém nalakování matem by figurka měla vypadat v podstatě stějně, jako před lakováním. Aradraug opravdu ví o čem mluví, figurky ošetřené lesklým lakem nejsou nic moc, já bych si osobně lesklou figurku rozhodně nevystavoval, fakt vypadají divně.

27.4.2014 19:39:18 | Upraveno autorem (porovnej)

snow efekt
Nejsem barvíř, ale videí a tutoriálů jsem viděl fakt hodně. Zaujalo mě, že profíci nepoužívají sprejový lak právě kvůli obavě z toho snow efektu. Stačí špatná teplota plechovky nebo prostředí a už se můžou dít divy (není z mojí hlavy). Proto raději používají matný lak, který aplikují štětcem. Času to prý nezabere ani o tolik moc navíc a výsledek je zaručený. Takže to je můj vysledovaný tip. Jo a lesklý lak skutečně figurku zabije. Vypadá to pak jako barvy od Revell apod. Brr!

28.4.2014 06:10:25

ruy

btw.:snow effect
..ked uz je teda nakusnuty, niekto nejake tipy na odstranenie tejto katastrofy ked uz sa raz podari?????

28.4.2014 09:24:35

ruy
Nechat figurku přes noc v brzdové kapalině (lahvička stojí do stovky), kartáčkem změklou barvu odstranit, figurku komplet očistit a namalovat znova. Jiná varianta mi není známa.

28.4.2014 15:12:37

Snow effect
V zásadě bych udělal to, co navrhuje Havelock. Jinak jsem četl něco o tom, že kdosi figurku se snow efectem přestříkal lakem znovu a sníh zmizel, ale nevím, jestli to není jen urban legend.

28.4.2014 16:08:05

lak
Ahoj borci, diky moc za tolik odpovedi, reakci, omlouvam se, ze pisi az ted, ale byl jsem ponekud zamestan praci :-/. Jsem asi divnej, ale nakonec jsem vzal po dlouhe uvaze a po porade s prodejcem leskly lak a to od trosku jine firmy, pac ten genius pro je syntetika, zatimco barvicky jsou akrylatove, nesynteticke. Zvolil jsem nakonec lak na vodni bazi s mensim mnozstvim rozpoustedel atd, vyrobce DUPLI-COLOR, AQUA.. Hodil jsem to na testovaci fugurku a dobre, na figurky z Descentu jsem ale aplikoval mensi mnozstvi, vrstva neni tak silna :) ... a libi se mi to, hodil bych sem foto, ale to sem pridat bohuzel nejde.. Jak jsem cekal, tak hrdinove trosku ozili, barvy jsou sytejsi, nejak podobne jsem si to predstavoval :o) Takze spokojenost a doporucuji!

PS: pro Jarmuka - ten wash me trosku trapi, rekl bych, ze i kdyz jsem zacatecnik, tak ji vcelku detailne vymaluji. Po aplikaci washe se mi ovsem jemne prechody ci ostre kontury jakoby slevaji a prace prichazi v nivec :/ Proste sice dosahnu lepsich stinu a figurka je vice na oko plasticka, ale je to neco za neco.. Mozna jde ale o moji spatnou techniku, priste zkusim napred namalovat vetsi plochy a hlavne hlubsi mista ci jak to rici, pak aplikuji wash a nasledne povrch vytahnu (napr. rameniky, pasky tentokrat uz bez washe.. dotahnu pres drybrushing ci udelam jednu, dve svetlejsi vrsty a prelaknu.. Uvidim, zatim me ten wash ale moc neomracil..

28.4.2014 22:43:36

Saphenus
Říkáš to správně. Wash by neměl být zakončující efekt, ale naopak jeden z prvních hned po aplikaci nějaké základní barvy. Pro více komiksový nádech stačí černý primer, který se nechává v prohlubních a záhybech a plochy se přemalují barvou.

S washem nakonec si to barviči ulehčují u figurek, kde nejsou potřeba detaily. Viz:

http://www.zatrolene-hry.cz/clanek/rychlokurz-barveni-nebo-kurz-rychlobarveni-jak-se-to-vezme-681/

29.4.2014 02:40:10 | Upraveno autorem (porovnej)

Základ farba
Ahoj dáte mi sem link prosím akú základňu farbu v sprey ste kúpili.vdaka

27.12.2016 15:22:01

zakladni barva
tam se moc experimentovat nevyplatí takže bud army painter nebo citadel primer.

13.1.2017 15:23:54

matny lak + leskla barva s efektem krve
Zdar lidi, jsem zacatecnik barvic figurek a narazil jsem na 1 vec, rad bych se tu poptal zkusenych borcu jak to resi....

Koupil jsem si zombicide black plague a koukam na netu ze nabarvene figurky potristene krvi vypadaji moc super (pri mem predchozim prvnim barveni v zivote hry blood rage jsem krev nikde nebarvil) a tak jsem si tedy na prvni nabarvenou figurku abominationa zkusil nanest cervenou barvu ala krvave cakance...jenze to nevypadalo vubec tak coool - fajn koupil jsem si vallejo blood barvu ktera dela krasny leskly efekt krve - a bombaa, vypada lo mnohem lip, a kdyz uz to vypadalo tak dobre, tak jsem se rozhoupal a koupil si army painter matny lak ve spreji na ochranu figurek, prece si tak skvelou krvavou figurku nenecham opriskat...nalakuji....a ejhle matny lak prebil krvavy efekt barvy a je z toho opet zase obyc cervena.

Jak tohle resite ? Je na to nejaky figl? Pouzivate lak na stetec a lesklou krev nelakujete nebo da se i na nalakovanou figurku nabarvit jeste ta krev ?

27.7.2017 13:33:51

Krev na lak
Je to tak jak píšeš. Nalakuješ matným a pak uděláš teprve krev. Osobně používám Citadel.

27.7.2017 13:59:04

lak
Já po několika letech nelakuji vůbec. Barvy jsou kvalitní, nestalo se mi aby se to loupalo. V začátcích vše lakováno a zbytečně. Lak ledasco spíš pokazí.

27.7.2017 14:00:11

Re: krev na lak / re: lak
Super, diky vsem za rychle reakce, jdu to dnes vecer zkusit nanest i na lak.

Zatim mi to teda taky neprislo, ze by se barva nejak nicila i bez laku, mozna problem jen u tezkych kovovych figurek, ale co, kdyz uz ho mam koupenej, tak budu lakovat, treba jen pro dobrej pocit :)

27.7.2017 14:35:09

sappho
Tak to se opravdu divím. Nejsem na profi úrovni, ale myslím si, že se zlepšuji. A jedno z těch zlepšení bylo to, že jsem přestal držet figurku v ruce (klasicky lepím na korek atp.), protože v místech, kde jsem se jí dotýkal prstem, se barva působením potu rozpouštěla. Jde samozřejmě o mikroskopické množství, ale působí dlouhodobě. Od té doby ani nepřemýšlím, že bych nelakoval. Protože pokud bude nabarvenou figurku někdo dlouze držet v prstech, nechci ani domýšlet ty důsledky.
Naopak jsem si v praxi ověřil, že nalakovaná figurka snese i velmi hrubé zacházení a nemusím se tak trápit s jejich uložením.

7.8.2017 00:53:19

lak
mě se osvědčil na figurky tanků do FoW a Tanks (barveno akrylovkama) naprosto základní lak z Obi. vyjde asi na 140 Kč a když jsem se s ním naučil a přestal toho na figurky kydat kila, tak je pěkně matný, nejde ani vidět že by tam byl a s tanky by se snad dalo i házet (kdybych nebyl opatrovnický typ a nebál se s nimi byť jen škrábat pásy po stole).

7.8.2017 06:55:34

PS k laku
Taky používám GeniusPro (myslím, že už ale nejde sehnat). Je to sice syntetika, ale akrylovkám to nevadí. Tedy ne, pokud se nechá v klidu 24 hodin vyschnout. Napoprvé jsem na figurky sáhl asi po hodině a otisk palce už tam zůstal. Poučení pro příště...

7.8.2017 13:17:28

Náhrada za Genius Pro
Ahoj, tak Genius Pro lak je už fakt nesehnatelný :( Co byste doporučili jako náhradu? Z toho laku od Citadel mám trochu obavy, nějak často se nadává na ten bílý povlak, toho bych se chtěl vyhnout.

14.6.2018 16:57:36

Dupli-color
Ale je to akrylovy lak, takze nejde o nahradu za syntetiku.

14.6.2018 18:28:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Army painter
Ja mam army painter a dokonale sem si tim znicil komplet nabarvenej bloodrage...udelal sem twstovaci figurku dve vrstvy a ok. Tak sem to vzal komplet dvema vrstvama a ted mam ze zrzavejch vlasu bily a vsechny barvy uplne v haji....hodiny prace zbytecne. Pocasi bylo ok, ani vlhko ani zima, ani nemam pocit ze bych to strikal moc z blizka :(

15.6.2018 00:00:00

Horbachu

https://shop.kreativnisvet.cz/produkt/barvy-ve-spreji/barvy-ve-spreji-na-vodni-bazi/sprej-aqua-lak-na-vodni-bazi-bezbarvy-matny-13427.htm

15.6.2018 12:04:56

Vybíráme z Bazaru

Český film - původní edice, perfektní stav!
Český film - původní edice, perfektní stav!
Akt. cena: 449 Kč
Končí za: 4 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas