Domácí výroba karet

Chtěla bych si předělat jednu svou oblíbenou hru, u které mi nevyhovuje grafika.
Ta hra je dobrá a bude ještě lepší, když z ní udělám abstraktní. Takže bych potřebovala vyrobit jakési své vlastní abstraktní karty, skoro klasické, v rozích číslice a nějaký symbol, ale druhů je myslím šest (ne tedy 4 jako v pokeru). Navíc jsou tam karty s úkoly, takže o něco složitější, ale taky nic těžkého.
Chtěla bych se poradit se zkušenějšími, jak na to. Jaký používáte papír, jak tisknete, jak docílíte soutisku po obou stranách a jestli znáte nějaký freeware, kterým snadno utvořím ty motivy a rub karet. Díky!
27.1.2012 15:06:16

profi varianta
Pokud to chceš mít hodně profi, tak asi nejpoužívanější varianta je www.artscow.com.

27.1.2012 16:08:35

Havelock
To jsem se asi nějak špatně vyjádřila, chtěla bych to vůbec ne profi, ale levně, funkčně, prostě a DOMA vyrobené. Chci si to vyrobit sama, o to mi jde. Jinak bych se do toho vůbec nepouštěla. A ani jsem nenašla tam možnost šesti "barev", vidím tam jen ty pokerové motivy.

27.1.2012 17:49:04

ikri
já osobně jsem tisknul na lesklý fotopapír,ale tiskl jsem rub i líc zvlášť a po vystřižení jsem je slepil nejlépe lepidlem,které vytrdne nebo oboustranou lepící páskou,která také po uschnutí trochu ztuhne. Kartičkypak působí velmi profesionálně a přitom je výoba tak jednoduchá. Doporučuji koupit fotopapír s co největší gramáží(co nejvíc zvládne tvá tiskárna) a hlavně pokud máš inkoustovku,tak nekupovat fotopapír pro laserovkyt to by se ti ta barva rozlila a bylo by to dost rozmazaný.

27.1.2012 20:36:04

Peet
To je docela zajímavý nápad s tím fotopapírem :)
A nepoškrábe se to? Když si představím, že hraju s fotkou, tak se mi zdá, že se to musí nějak setřít, poškrábat nebo rozmazat.

Jinak už jsem se rozhodla, že nejlepší to bude udělat normálně v nějakém textovém editoru, to mi na abstraktní karty bude stačit.

27.1.2012 21:44:34

soutisk
Na BGG jsem našel zajímavou fintu na poměrně jednoduše dosažitelný dobrý soutisk rubu a líce karty:
- v grafickém programu (ideálně vektorovém) uděláš tabulku o dvou řádcích, sloupců bude tolik, kolik karet se ti vejde na papír. Všchny buňky musí mít pevně stanovenou stejnou velikost.
- do prvního řádku nastrkáš líce karet
- vodorovné zarovnání líců v buňkách hodíš na střed. svislé je na tobě
- do druhého řádku nacpeš ruby karet, ale VZHŮRU NOHAMA
- zarovnáš je opět vodorovně na střed, svisle tak, ať je to zrcadlové k hornímu řádku (horní řádek je zarovnaný dolů - spodní řádek je zarovnaný nahoru)
- z tabulky si necháš jen středovou, dělící čáru, zbylé čáry doporučuji zneviditelnit
- vytiskneš
- narýhuješ středovou čáru, papír přeložíš a slepíš (oboustranná lepící páska je poměrně dobré řešení)
- vyřízneš/vystřihneš karty a máš hotovo.

Popis je trošku složitý, provedení jednoduché. Kdyžtak mrkni sem: http://www.ulozto.cz/12890672/were-pdf , pochopíš z toho víc :-)

EDIT: Jinak taky doporučuji lesklý fotopapír. Karty si udělat tak, ať se vlezou do nějakého normálního obalu (magicovské mají 63,5 x 88,9 mm) a po vystřižení je do toho obalu nacpat.

28.1.2012 00:39:23 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Ikri
ja tak nejak nevim, jak bych ti poradil. Patlat to we Wordu je pro zlost, ale predpokladam, ze asi zadne graficke programy typu InDesign neovladas. Takze tady tezko radit, ale kdyby ses pro InDesign rozhodla, muzu ti dat sablonu.

Co se tisku tyce, tak zapomen na ciste papirove karty. Aby to melo jakous takous tvrdost, tak to musi byt alespon 300gr papir a ten ti projde malokterou tiskarnou bez uhony. Kazda inkoustovka to ohyba a tyto tvrde papiry jim jdou blbe. Doporucuji papir cca 120gr a tisk na inkoustu. Toto pote zalaminovat. Nejtrvanlivejsi a nejlepe vypadajici varianta. Pokud to nechas bez laminace, tak co nejtvrdsi papir a tisk na laseru, jinak ti to kazdej prskanec rozpije.

28.1.2012 08:38:37

rbx, aradraug
Díky za rady, zkusím to jak říkáte. Asi zatím ale zůstanu u toho Wordu, i když vím, že se u toho hrozně naštvu :) Už jsem toho ve Wordu upatlala dost, takže vím, že si dělá, co chce.
Ale už jsem to trochu zkoušela a docela to jde.

A k té laminaci - nechala jsem si zalaminovat postavy k Citadele, je jich jen pár, takže vůbec nevadí, že jsou tlusté jak prkno, ale těchto karet je kolem stovky, dají mi někde vybrat nějakou tenčí fólii? Možná bych mohla fólii koupit, známý má laminovačku. Jakou tloušťku potom vybrat?

28.1.2012 08:48:53

Tvrdost karet
Nám se osvědčila poměrně jednoduchá technika jak zařídit, aby karty byly tak akorát tvrdé do ruky a nebyly úplně jako prkno.

Tisk na samolepicí papíry, ty nalepit na tvrdší barevný papír (nevím přesně z hlavy, asi 120-150 g). A potom z obou stran z výšky postříkat hobby lakem ve spreji.

Samozřejmě to neřeší zarovnání předku a zadku stran (my měli zadek u všeho jednotný jednobarevný), ale karty opravdu získají na kartovitosti :)

28.1.2012 09:33:23

rbx

Ikri
muzu ti ty laminovaci kapsy venovat, pokud se vlezes do rozmeru, ktery mam. Pred lety jsem si myslel, ze budu doma tyto veci delat vic, takze mi nejake zbyly.

28.1.2012 09:42:39

re
ůůůf, to je návodů :) Díky, díky.

rbx
To je velkorysá nabídka :) Uvidím, jak mi ty karty vyjdou a jestli vůbec vyjdou a kdyžtak vyměním fólie za koláč :) Nebo přinesu jen koláč :)
Ale asi mi to chvíli bude trvat, než karty vyrobím.

28.1.2012 09:52:05

ad tiskárna a názor rbx
Není pravda, že to všechny inkoustovky ohýbají. Já mám doma epsonku, kde jde kartonový papír strčit zezadu a pod tiskovou hlavou to projíždí rovně, takže se dá tisknout i na silný papír. Jiná věc je, že inkoustový fototisk je strašně drahý. Já teď už všechno tisknu oboustranně na laserovce LaserJet CP1525n Color, která má několik výhod:
1) Je levná
2) Věrné barvy
3) Dostačující soutisk rubu a lícu
4) A TO HLAVNĚ - projde tam papír 250g a tak už nic nelaminuju a hraju s těmahle kartama. Zjistil jsem, že je ta tloušťka pro hru dostačující a tak si vyrábím komplet karetní sady oboustranně bez obalů a laminace. Pokud to někdo dává do obalů, tak je těch 250g úplně dostatečných.

28.1.2012 10:27:59 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Kren
jo, to je pravda, ze nektere tiskarny maji rovny prujezd.

Co se tyce 250gr papiru pro karty, tak bez obalu je to malo. S obalem akorat. No a co se tyce tisku, tak inkoust je o dost kvalitnejsi, nez laser. Laikovi to ale asi bude uplne jedno.

28.1.2012 10:41:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Ikri
Já jsem onehdá dělal speciální karty pro Wings of War: Vzal jsem obyč kancelářský papír 80g/m2 oboustraně to na něj vytiskl, vrazil to do laminátovací folie 80 micronů a zalaminoval. Pak jsem vzal řezačku a nařezal to na rozměr karet... folie kupodivu všude drží, nikde se neodchlipuje, řezačka to v pohodě uřízne (u 125 micronů mám problém udržet rovný řez, pokud nepoužiju řezačku s přítlakem... a na ní zas nejsem schopnej řezat přesně).
Musím říct, že mě kvalita výsledného zpracování více než mile překvapila a vůbec to nevypadá špatně (ač budou tvrdit, že je karta příliš lehká).

28.1.2012 11:00:13

...
Tak teď nevím, co dřív :)

aluka
Před tím lakováním nařezat nebo nechat v kuse? To se nezkroutí? A z jaké výšky asi nastříkat?

28.1.2012 11:16:28

Ručně
Taky se podělím o svoji zkušenost, nebude to sice to, co hledáte, ale třeba se to bude někdy někomu hodit.

Asi před rokem jsem si vyráběl karty k jedné hře. Protože mi spíš záleželo na tom, jak to funguje, než jak to vypadá, tak jsem si ty karty nakreslil ručně:) Objednal jsem si od Piatniku prázdné karty - normálně jejich karty jako na mariáš, akorát úplně bílé, bez potisku, tj. cca 9x6 cm, 300 g/m2, zaoblené rohy, cena 180 kč/kg (kilo je něco málo přes 600 karet) včetně DPH + 100 korun poštovné.

Pak jsem koupil lihové fixy (k sehnání bohužel jen asi pět odstínů), vyrobil si šablony na hlavní symboly (zabíraly větší část karty) a kreslil. Akorát rub jsem musel nechat bílý.

28.1.2012 12:40:22

J.J.
To vypadá hodně zajímavě. A s trochou štěstí by si tiskárna mohla poradit i s tak malým papírem (bude záviset na vzdálenosti podávacích válců)

28.1.2012 13:35:18

J.J.
No, často se docela divím, že někdo něco vyrábí a tak úspěšně to tají. Já se koukala i po prázdných kartách a nikde nic. Kde jsi to sehnal?

Před nějakou dobou jsem už jedny karty vyrobila tak, že jsem si koupila normální karty a obrázek přelepila samolepkou se svým obrázkem. Natisknout by to bylo samozřejmě lepší.

28.1.2012 13:41:46

ad rbx kvalita inkoust versus laser
Dřív jsem všechno dělal na injekt fototiskárně, kvůli kvalitě, ale od té doby co máme tu níže uvedenou laserovku doma, tak můžu říct, že kvalitou je vynikající a na grafiku karet plně dostačuje. Fotky jsou něco jiného, ale běžná kvalita grafiky karet v pohodě na laserovce stačí. Co se týče té tloušťky 250g, tak u běžné vykládací hry to stačí (Twilight Struggle, Successors, Here I Stand, atd.). Samozřejmě, že u deckbuildingových karet, které se pořád protáčí by to nestačilo. Navíc je výhoda, když se mi nějaká karta zničí, tak ji bez problému a nějaké speciální zdlouhavé výroby okamžitě vytisknu znovu a za pět minut ji můžu zařadit do balíčku.

28.1.2012 14:03:45

Prázdné karty
Obepsal jsem několik větších tiskařských firem, jestli se u nich nedají koupit prázdné karty, a vstříc mi vyšel právě Piatnik. Obrátil jsem se s prosbou na e-mail info@piatnik.cz (kontakt ze stránek www.piatnik.cz) a snad dokonce už druhý den mi přišla odpověď od pana Černíka (cernik@piatnik.cz), se kterým jsem se dál bez problému e-mailově domluvil na podrobnostech. Karty objednal z Vídně a pak mi je poslal, to trvalo asi 2 týdny.

28.1.2012 14:57:16

J.J.
A to sis musel objednat celé kilo? :)
A myslíš, že to snese tisk? Ty karty jsou takové naleštěné...

28.1.2012 16:36:40

tisk
Tisk na ty karty uritě nepůjde. Na to se tiskne profesionálním ofsetem.

28.1.2012 17:02:46

kren
Aha :)
To jsem si právě myslela.

28.1.2012 17:05:21

Prázdné karty
Ano, prodávají to po celých kilech, vzít to jinak asi nepůjde. S tiskem nemám zkušenost, tak nevím, ale asi to nebude jen tak.

Jinak s kartami jsme zatím hráli asi jen dvakrát (známý problém sehnat spoluhráče:) ) a nesly to dobře. Je ovšem pravda, že v dané hře (jsou to karty elektráren do domácí verze Vysokého napětí) se s nimi velké divočiny neprovádějí, jinak bych měl možná trochu strach kvůli tomu bílému rubu (nerovnoměrné, snadno identifikovatelné zašpinění různých karet), ale možná by s tím nakonec ani problém nebyl. Obaly totiž nepoužívám.

Teď jsem si ty karty trochu prohlédl. Ležely v krabici asi půl roku v jednom balíčku. Karty, které mají líc provedený černým fixem, zanechali na rubu karet, na kterých ležely, slabý nažloutlý obrys, někdo by si ho možná ani nevšiml. No, dané hře to naštěstí moc nevadí.

28.1.2012 18:52:59

moje verze
Nechávám si dělat karty v grafickém studiu. Laserová tiskárna, oboustranný barevný tisk na zvětšený A3 formát. Papír pololesk 300 gramů. Oboustranná laminace, nařezání a zaoblení rohů. Prostě jenom dodám podklady k tisku a pak si vyzvednu balík hotových karet. Sbíhavost líce a rubu je dostačující, někdy dokonce 100%, ale to je vyjímečně. Obecně to vždycky někde trochu ujede, ale při hře to ničemu nevadí, není to nijak dramatické. Není to levné.
Omlouvám se, pokud už tady někdo tento způsob popsal, neměl sem sílu projít všechny posty.

28.1.2012 22:11:10

rbx

Tangram
Jo, to jsem udělal přesně taky, ale to lamino se odlupuje :-(

28.1.2012 22:38:44

Vybíráme z Bazaru

Nemesis: Lockdown + Stretch Goals (KS)
Nemesis: Lockdown + Stretch Goals (KS)
Akt. cena: 3099 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas